SPARTAN sa vracia „domov“, WEEKEND vo Vechci bude veľkolepou oslavou!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Spartan mal premiéru v kontinentálnej Európe na Slovensku. Vo Vechci vo vranovskom okrese. Prví športovci s dušou dobrodruhov sa postavili na trať pred 10 rokmi. Oslava tohto výročia bude veľkolepá!

Spartan získal pred desiatimi rokmi Slovensku prvenstvo. Práve vo Vechci sa po USA, Kanade a Veľkej Británii konali prvýkrát najrešpektovanejšie prekážkové preteky na území kontinentálnej Európy. A okamžite sa stali fenoménom, športovou kultúrou! Pretože tak ako sa, podľa legendy, neodpúšťalo nič v Sparte, nič sa neodpúšťa ani na trati. Ponuka, akej sa nedá odolať. Človeka totiž odjakživa lákala evolúcia s posúvaním vlastných limitov. Aj príbehy mnohých s dovtedy pasívnym, či rekreačným prístupom k športu dokumentujú, že práve táto disciplína, ktorú si chceli vyskúšať zo zvedavosti, sa nakoniec stala neoddeliteľnou súčasťou ich životného štýlu. „Spartan Race bol pre mňa kľúč, ktorý mi otvoril bránu do sveta športu. V tom čase som mal za sebou asi dvoje pretekov, kde som si len chcel vyskúšať, čo je to spoločný výbeh, aby som nebehal sám, ale nad pravidelným pretekaním som vtedy neuvažoval. Keď som pred desiatimi rokmi nastupoval na štart vo Vechci, vybiehal som na trať s rešpektom, či to zvládnem, lebo som netušil, čo ma čaká. Dnes som však rád, že som sa na to dal, lebo pretekársky život ma začal baviť a žijem ho doteraz,“ vrátil sa v spomienkach o desať rokov naspäť Roman Bak.

Postupne sa začali profilovať bežci so špecializovanou prípravou, ale v roku 2012 to bolo vo Vechci čistokrvné dobrodružstvo. Tabula rasa! Nikto netušil do čoho ide a tomu zodpovedal aj kokteil adrenalínu s endorfínmi na trati. „Čo pochopíte v cieli? Každý nájde sám seba,“ povedal svojho času vo Vechci Peter Žiška, dnes už slovenská legenda. Vďaka športovým výzvam, ktoré som sa postupne rozhodol prijať, som sa naučil pracovať s väčším dôrazom na disciplínu, a to nielen v príprave na preteky, ale aj v osobnom a pracovnom živote. Ak chce človek niečo dosiahnuť, a je jedno v akej oblasti, musí si určiť cieľ, ktorému verí a ide za ním. Som veľmi rád, že pred desiatimi rokmi som na tento vlak nastúpil,“ pridal sa Roman Bak, ktorý absolvoval World Championship Spartan v americkom Squaw Valley, či TRIFECTA WEEKEND SPARTAN RACE priamo v gréckej Sparte, kde v priebehu víkendu odbehol SPRINT, SUPER a BEAST.

Spartan Weekend bude gradovať! Počas dvoch dní sú pripravené trate na úrovni KIDS, SPRINT, TRAIL, BEAST a ULTRA s výzvami na 50-kilometrovej trati. Ak sme v úvode napísali, že oslava 10. výročia bude veľkolepá, tak tu je jeden z dôvodov. Level s najdlhšou verziou môžete v regióne Slovensko – Poľsko – Maďarsko – Česko – Rumunsko – Ukrajinu absolvovať tento rok jedine vo Vechci! „Všetky prekážky sú certifikované, preto ich pretekári budú poznať, ale… Vymysleli sme kombináciu toho najlepšieho. Vo Vechci z nich vyskladáme najťažšiu možnú zostavu,“ sľúbila Martina Tučeková z organizácie Spartan.

Pre Spartan platí, že podujatia pod touto značkou sú vždy nielen športovou, ale taktiež i spoločenskou udalosťou. Dych často, ba priam pravidelne, taja aj diváci pri trati. Vo Vechci zážitok znásobí výstava plagátov, starších prekážok, tričiek, či medailí. „Chceme vrátiť atmosféru spartanských pretekov tak, ako to kedysi vyzeralo v Sparte. Gladiátori v cieli budú v dobovom oblečení a boli by sme radi, keby sa takto obliekli ľudia, aby Festival aréna vyzerala ako svojho času v Grécku,“ priblížila M. Tučeková.

Pre Vechec je pripravená špeciálna medaila. Z minulých ročníkov môžeme garantovať, že v cieli si ju každý zaslúži. Poďme na vrchol pyramídy. Zabrať dá už len odbehnúť 50 kilometrov. No pozor, nebavíme sa o hladkej maratónskej trati. Okolie Vechca dokáže byť pre bežcov nemilosrdným súperom, ktorý nepozná slabé chvíľky a krízy. Keď je raz pred vami výbeh po „stene“, tak sa neskráti, ani sa v uhle nezlomí. Nič iné ako „buď alebo“ neexistuje. Keď pomedzi to škrípete zubami, dobrovoľníci vás s úsmevom privítajú na prekážke… „V kopcoch to nemalo s behaním nič spoločné. Neverím, že by tam niekto bežal. Okrem toho zbehnúť na 150 metroch s 50-kilovým závažím a potom s ním vybehnúť hore, dá človeku brutálne zabrať. Keď bežíte hore, neviete, ako sa voláte, len sa modlíte, aby ste vybehli,“ komentoval pred pár rokmi trať vo Vechci Michal Ivančo, ktorý reprezentoval Slovensko na World Championship Spartan a za sebou má aj Iron Mana na Hawaii.

 „Liberec na sjezdovce byl easy,“ partia českých pretekárov. „Ten kopec tu máte stále alebo ste ho postavili iba kvôli súťaži? To je šialené,“ jeden zo súťažiach takto reagoval na profil trate. „Už viem, ako vyzerá peklo, mama nechcem ísť do pekla, mama už Ťa budem počúvať,“ namakaný chlapík po 30 burpees. „Keď si šťastný, tlieskaj rukami,“ vysvetlenie traťového rozhodcu, ako sa robia správne burpees. Traja sme vybehli, traja sa do cieľa vrátime,“ dvojica, ktorá čakala na kamaráta počas trestných angličákov. „Vidím anjelov, asi som zomrel,“ kompliment v cieli pri preberaní medaily pre nádherné v bielom oblečené Bohyne krásy. Toto je hitparáda iba časti (publikovateľných) dojmov z jedných pretekov v roku 2014, ktoré sme v redakcii nazbierali len za pár desiatok minút…

27. a 28. augusta pozývame do Vechca!

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!