Soľanské nevesty pokrstili debutové CD symbolicky soľou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ženská spevácka skupina Soľanské nevesty, ktorá je kolektívnym členom Matice Slovenskej, krstila debutové CD. Jeho názov je „Ej, teraz nám nevesti“ a nachádza sa na ňom dvadsaťsedem piesní. V Kultúrnom dome v Soli sa spievalo, zabávalo a krstilo… Ako inak, soľou.

Členky ženskej speváckej skupiny Soľanské nevesty sa na prvej skúške stretli v auguste 2016 a prvýkrát vystúpili v októbri na podujatí venovanom úcte k starším. Neskôr sa k ním pridali, ako hudobný doprovod, bratia Medvecovci a postupne pridali aj účasť na speváckej súťaži Roztoky v Banskom, či na akcii Srdce ako dar v Michalovciach. „Stretávame sa raz týždenne, ale keď máme mať vystúpenie, tak aj častejšie. Stretli sme sa ženy, ktoré majú kladný vzťah k ľudovým tradíciám, preto za nás všetky môžem povedať, že nás to veľmi baví,“ uviedla Oľga Imrichová.

S každou ďalšou skúškou sa ich repertoár rozrastal a dnes majú, okrem vianočných kolied, zapísaných 120 piesní. Viaceré z nich sú dokonca autorsky – hudobne, aj textársky, originálmi z tvorivej dielne Soľanských neviest. „Keď sa u nás v obci koná nejaká akcia, a je ich dosť, snažíme sa k tomu pri tejto príležitosti urobiť aj pieseň. Texty vymýšľame spoločne a vždy pri tom zažijeme kopec zábavy,“ vysvetľovala Helena Sabolová.

Keď S. Medvec prišiel s myšlienkou nahrať CD, rozhodli sa síce ísť do toho, ale ako priznali, na začiatku nevedeli, čo ich čaká. „Žiadna z nás nemá hudobné vzdelanie, preto sme boli v očakávaní, čo nás v nahrávacom štúdiu čaká, ale nakoniec sa nám to veľmi páčilo a bolo to pre nás zážitkom,“ dodala s úsmevom vedúca ženskej speváckej skupiny Soľanské nevesty Anna Česláková.

Na CD zaradili dvadsaťsedem piesní. Album pokrstili v úžasnej atmosfére vedúca FSk Čaklov Božena Dravecká a starosta obce Soľ Jozef Berta. „Snažili sme sa vybrať rýchlejšie, aj pomalšie skladby. Keďže sme Soľanské nevesty zo Soli krstilo sa soľou, aby tomuto nášmu prvému CD naozaj nič nechýbalo,“ zhodli sa A. Česláková, H. Sabolová a O. Imrichová. 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!