Sociálny podnik Hrabovčan, s.r.o. plní misiu! Zamestnáva, aj inšpiruje

  • Obce
  • Dátum: 23.12.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Sociálny podnik Hrabovčan, s.r.o. otvorili v Nižnom Hrabovci v júli 2019. Starostka obce Marcela Pčolinská už pri slávnostnom prestrihnutí pásky predstavila víziu, že k stavebnej činnosti by mali postupne pribúdať ďalšie podnikateľské zámery. Misiu sa naplniť podarilo!

Hrabovčan, s.r.o. bol prvým oficiálne registrovaným sociálnym podnikom v okrese Vranov nad Topľou. Starostka Marcela Pčolinská sa inšpirovala v Spišskom Hrhove, ktorý osobne navštívila a detaily konzultovala s vtedajším starostom, dnes štátnym tajomníkom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Vladimírom Ledeckým.

V Nižnom Hrabovci štartovali so stavebnou činnosťou. V priebehu roka a pol jeho zamestnanci zrekonštruovali niekoľko stoviek metrov chodníkov v obci, vybudovali chodník na cintoríne v Hencovciach, v pozícii subdodávateľa sa realizovali v Prešove, či Zámutove. Práce, predovšetkým v zime, vykonávajú aj v areáli Bukózy Holding, a.s. „Pri zriadení sociálneho podniku bolo našim základným cieľom zamestnať občanov, ktorí sa dlhodobo nedokázali presadiť na trhu práce. Zároveň sme chceli, aby nemuseli za prácou cestovať mimo regiónu alebo dokonca do zahraničia. Z tohto uhľa pohľadu som spokojná, pretože sú s rodinami, majú zamestnanie a ešte sa učia nové veci, ktoré by sa inde nenaučili. Výhodné je to i pre obec. Ak máme v obci zákazku, nemusíme vyhlasovať verejné obstarávanie, môžeme ju priamo zadať sociálnemu podniku, ktorý pre nás robí so zľavou,“ uviedla starostka Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská.

Pri otváraní sociálneho podniku M. Pčolinská predstavila plán jednotlivé činnosti postupne rozširovať. Motiváciou bolo vytvoriť pracovné miesta aj pre ženy. Nielen obyvatelia N. Hrabovca už ocenili služby kvetinárstva a záhradníctva so sortimentom, ktorý sezónne prispôsobujú. V tomto prípade neostalo iba pri štandardnej službe, ale verejnosť sa mohla aj na obecnej facebookovej stránke presvedčiť, že kde je vôľa, tam sa kreativite medze nekladú. „Už pred sviatkom Všetkých svätých robili dievčatá vence. Taktiež aj teraz v období pred začiatkom adventu vyrábali adventné vence, o ktoré bol naozaj veľký záujem. Zákazníci si mohli dokonca povedať svoju predstavu, čo by chceli na venci mať alebo aké farebné tóny by im urobili radosť a my sme im ho pripravili presne podľa ich želaní,“ dodala s úsmevom M. Pčolinská.

Keďže v sociálnom podniku mali skúsenosť so šitím rúšok, či posteľnej bielizne, od nového roka plánujú ponúknuť i krajčírske služby. Do budúcnosti je víziou zriadiť aj čistiareň a práčovňu. Novinkou bude výroba domácich cestovín a suchého pečiva. Hoci v rámci Akčného plánu pre najmenej rozvinuté regióny boli dve žiadosti sociálneho podniku Hrabovčan, s.r.o. Okresným úradom vo Vranove nad Topľou na nákup zariadení zamietnuté, obrátila sa M. Pčolinská na bývalého premiéra Petra Pellegriniho a dotáciu získali z Úradu vlády SR. „Obec nemá vlastné prostriedky, aby mohla investovať do sociálneho podniku, ktorý zatiaľ tiež negeneruje zisk, aby mohol rozvíjať ďalšiu svoju činnosť. Do budúcnosti by som dala na zváženie, aby štát podporil nákup náradia, či technológií pre sociálne podniky. Sme teda radi, že sa nám podarilo získať dotáciu aspoň z Úradu vlády SR, hoci v zákone o sociálnom podnikaní je jasne definované, že v prípade Akčného plánu sú sociálne podniky prioritou. Momentálne prebieha verejné obstarávanie na nákup zariadení na výrobu cestovín. Hneď ako bude ukončené, začneme aj s touto činnosťou, čo by mohlo byť, predpokladám, začiatkom budúceho roka,“ reagovala M. Pčolinská.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!