SLOVNAFT CUP: Stropkov tri minúty od penált, hrdinom Púchova René Holáň

MŠK Púchov si musí na svojho súpera v Slovnaft Cupe počkať. Po víťazstve 2:1 nad MŠK Tesla Stropkov vyzve jedného z dvojice MŠK Spišské Podhradie – FC Vion Zlaté Moravce – Vráble.

Stropkovčania privítali druholigistu pod umelým osvetlením na umelej tráve v Humennom. Obidva tímy mohli nakloniť misky váh na svoju stranu už v prvom polčase. V drese hostí najskôr Michlík v 15. min. opečiatkoval spoza šestnástky brvno. Šancu na reparát dostal po šikovnej rýchlej kombinácii o šesť minút, z ľavej strany však zakončil nepresne.

V 22. min. sa individuálne presadil Polaščík a po jeho spätnej prihrávke pálil k žrdi Leško, po ktorého strele vynikol výborným zákrokom Pilný. Po následnom rohu hlavičkoval vo veľmi zaujímavej pozícii Varga, bránu súpera však neohrozil.

Michlík mal najväčšiu príležitosť v 35. min., kedy sa ocitol za obranou sám pred Dlugošom. Hoci mal čas, aj priestor zložiť loptu na zem, čo by mu otvorilo viac možností na zakončenie, rozhodol sa brankára Stropkova prelobovať a loptu poslal do jeho rúk.

Brankár Stropkova Dušan Dlugoš bol oporou svojho tímu.

Účet prvého polčasu uzavrel Špak, ktorého strelu, podobne ako v Leškovom prípade, vytlačil opäť Pilný.

V druhom polčase boli častejšie na lopte Púchovčania. Hráči Stropkova reagovali na aktivitu súpera v bloku, pričom v defenzíve pokračovali v zodpovednom výkone podporenom nasadením. V 55. min. sa k zakončeniu pretlačil Varga, avšak pálil vedľa brány.

Hostia išli do vedenia v 58. min. – Martinček nacentroval od autovej čiary do pokutového územia, kde si našiel loptu nikým nekrytý Holáň a parádnym volejom otvoril nekompromisne skóre.

Potvrdiť vedenie Púchova mohol Martinček, ale v 67. min. minul. Stropkov reagoval na tento moment okamžite a Polaščík sa z následnej akcie rútil na Pilného, ktorý ho vychytal.

Domáci si všetko vynahradili v 73. min. – Polaščík zahrával štandardku, center zatočil na druhú žrď, kde pohotovo pálil pod brvno Leško. „Už v polčase sme si povedali, že Púchov bráni štandardky zónovo. Keďže na druhej žrdi bolo veľa priestoru, boli sme dohodnutí, že ich budeme zahrávať práve tam, preto som bol pripravený a lopta ma neprekvapila. Hoci to nebol ľahký kop, mám to však nakopané a vyšlo to,“ opísal vyrovnávajúci presný zásah Adrián Leško.

Adrián Leško zvládol gólovku v 73. min. majstrovsky.

V ďalšom priebehu sa s každou pribúdajúcou minútou zdalo, že zápas vyvrcholí penaltovým rozstrelom. Nič na tom nezmenila ani situácia zo 76. min. – Púchovčania zahrávali štandardku takmer od bránkovej čiary. Po centri vznikla v malom vápne poriadna skrumáž, no lopta nakoniec skončila v rukaviciach Dlugoša.

Finálové rozuzlenie padlo tri minúty pred koncom. Ullman vymyslel skvelú kolmicu a Holáň sám pred brankárom Tesly nezaváhal.

V nadstavenom čase ešte zahrával Stropkov štandarku. Lopta nakopnutá z polovice ihriska poskakovala v pokutovom území a na moment sa zdalo, že Leško by sa k nej mohol predsa len v päťke pretlačiť. Obrana súpera ho už zakončeniu nepustila.

„Keďže príprava bola kratšia, navyše viacerí spoluhráči boli zranení, resp. mali koronu, tak o to bolo dnes pre nás náročnejšie. Myslím si však, že pohľadu kondície to až tak vidieť nebolo, lebo sme bojovali až do konca. Inkasovaný gól v závere určite mrzí. Zápasu by viac svedčala remíza a penalty by už potom boli lotériou,“ hodnotil A. Leško.

Treťoligista zvládol zápas s futbalovou cťou.

Prípravu na Slovnaft Cup nemali v Stropkove ideálnu. Ako uviedol tréner Ľubomír Reiter, mužstvo v týždni do stredy netrénovalo, dôvodom boli zranenia, aj pozitívne výsledky hráčov na COVID-19. Napriek tomu sa jeho zverenci s výzvou proti druholigistovi popasovali s futbalovou cťou. „Pre Púchov sme boli vyrovnaným súperom a zápas mohol pokojne skončiť remízou. V prvom polčase sme si vypracovali nejaké pekné akcie so zakončením, po zmene strán išiel sám na brankára Maťo Polaščík, nakoniec sme aj vyrovnali, preto je škoda gólu, ktorý sme inkasovali závere. Keby sme nastúpili v plnom zložení, verím, že dnes by sme vyhrali. Možnosť zahrať si v Slovnaft Cupe sme si vážili a chceli sme uspieť, no zároveň je to pre nás súčasť prípravy. Z tohto pohľadu to bola veľmi dobrá generálka na ligu, pretože o dva týždne začíname dohrávkou so Spišskou Novou Vsou. Toto stretnutie nám teda padlo vhod. Hráči išli naplno a to nám dá viac, ako tri, štyri tréningy,“ uviedol Ľubomír Reiter.

Púchov čaká v jari druholigová stíhacia jazda. Z 15. miesta stráca na dvanástu Dubnicu päť bodov. Prípravu na túto misiu berú v klube vážne a napr. pred duelom so Stropkovom bolo mužstvo na východe od štvrtka, pričom v Humennom absolvovalo dva tréningy. Jedným z faktorov, ktorý budú musieť vložiť Púchovčania do hry v jari, je trpezlivosť. Práve tá bola charakteristická pre sobotňajší súboj. Hráči MŠK Tesla hrali koncertovane a s adekvátnym nasadením. Napriek tomu, že zverenci trénera Vladimíra Cifraniča mali vo viacerých fázach loptu častejšie na svojich kopačkách, do sústredeného bloku museli viackrát použiť „replay“. Odmeny sa nakoniec dočkali v druhom polčase, kedy predviedli nielen dokonalú efektivitu. Volej Reného Holáňa na 1:0 bol výstavný kus, ktorý si zaslúži pozornosť a rešpekt fanúšikov. Pri druhom góle zase treba vyzdvihnúť Ondřeja Ullmana. Spôsob, akým v prehustenom priestore pred šestnástkou a v rýchlosti narysoval kolmicu, patrí do futbalových učebníc. „Domáci hrali veľmi dobre, išli na dno svojich síl, nič nám nedarovali zadarmo, preto to bol pre nás ťažký zápas. Hoci sme mali optické držanie lopty, nejaké šance sme si, hlavne v prvom polčase, nevytvárali. Nebolo to teda pre nás ľahké, ale nám pomôže, najmä po psychickej stránke, každé víťazstvo. Góly sme síce dali po pekných akciách, no takýchto situácií musíme urobiť za zápas viac. Do začiatku súťaže na tom ešte budeme musieť popracovať. Pokiaľ sa chceme v II. lige zachrániť, musíme zápasy vyhrávať a ak nebudeme v ofenzíve dostatočne nebezpeční, a samozrejme aj efektívni, bude to ťažké,“ reagoval Vladimír Cifranič.

MŠK Tesla Stropkov – MŠK Púchov 1:2 (0:0)

Góly: 73. Leško – 58. Holáň, 87. Holáň.

ŽK: Križanovský, Ivljanin – Holáň, Ullman, Holiš, Mráz.

Zostava Stropkov: Dlugoš – Bochin, Zápotocký (89. Slobodník), Keresteš, Ivljanin, Polaščík, Špak, Leško, Križanovský (69. Voituk), Viet Nguyen Hien (77. Petrišin), Varga.

Zostava Púchov: Pilný – Kopiš (61. Mráz), Pavlovič (25. Ullman), Majdan, Pavlovčík, Kapusniak, Michlík, Holáň, Krčula, Martinček, Pilný (61. Holiš).