SLOVNAFT CUP: Hrdinom Vranova bol v Medzilaborciach brankár M. Kharin!

Duel 3. kola Slovnaft Cupu MŠK Spartak Medzilaborce – MFK Vranov bavil. Kým k domácim bol futbal nemilosrdne krutý, hrdinom treťoligistu sa stal brankár Maksym Kharin. Už v prvom polčase zneškodnil v 44. min. samostatný nájazd a v penaltovom rozstrele pridal ďalšie dva skvelé zákroky.

Hlavným headlinom stretnutia hranom v korektnom prostredí bola odpoveď na otázku, ako sa mužstvá na obidvoch stranách vysporiadajú s náročným terénom, na ktorom zanechalo stopy nepriaznivé daždivé počasie. Napriek tomu, že mäkký podklad hral proti hráčom, tí vďaka nasadeniu a odhodlaniu hľadať cestu (nie výhovorky) dokázali nájsť recept, ako si s ním poradiť. Hoci sa prvý polčas hral v opatrnejšom duchu, pri 0:0 určite ostať nemuselo.

Priebeh prvého polčasu

V 14. min. centroval Tarča a neatakovaný Čeremeta loptu letiacu vo výške pása netrafil ideálne. Na opačnej strane bol R. Vodilka pozorný pri priamom kope, aj následnej pohotovej dorážke Milenkyho.

Po Čeremetovej krídelnej akcii nebol síce Hrehovčík v 31. min. v ideálnej streleckej pozícii, no skúsil to a Kharin si musel pripísať (ľahký) zákrok. V 40. min. si obidvaja domáci hráči garde vymenili. Hrehovčík zatočil loptu parádne popred obranu súpera a osamotenému Čeremetovi chýbal k lopte polkrok, preto išiel do sklzu, v ktorom však vo vyloženej tutovke nezakončil.

Ofenzívne ambície obidvoch tímov v závere polčasu gradovali. V 43. min. nedokázal dostatočne razantne hlavičkovať v páde po rohu J. Vodilka. Gól do šatne sa pýtal najmä o minútu, kedy Čeremetu v samostatnom nájazde vychytal Kharin a hoci sa ešte núkalo zakončenie do opustenej brány pre Hrehovčíka, vystrelil len slabučko k Bohdanovovi.

Parádny druhý polčas

Po zmene strán mala hra živší spád. Mikita brankára MFK neprekvapil, rovnako plávajúcou strelou ani VeselýHrehovčíkova obaľovačka pohladila sieť nad bránou. Vranovčania vkladali najviac nádeje do J. Vodilkovej hlavičky po rohu, ale keďže zakončoval vo veľkom záklone, bránu súpera neohrozil.

V 71. min. zahrávali Medzilaborce rohový kop. Defenzíva Vranova zapracovala spoľahlivo, navyše s pridanou hodnotou v podobe brejkovej situácie. Ak by Babjakova prihrávka prešla na polovici ihriska  na KulichaBurcákom, postupovali by na bránu Spartaka vo dvojici, ale Bunda si za svoj obranný zákrok vyslúžil potlesk tribúny.

Fanúšikovia si museli krvný tlak strážiť predovšetkým v záverečnej 10-minútovke. Deväť minút pred koncom prihrával Hreha na súperovej polovici po zasekávačke Vargovi, ktorý sa nešťastne poškymol. Domáci reagovali bleskovou kontrou. Aktívny Čeremeta prihrával popred hosťujúcich obrancov ako na zlatom podnose a Hrehovčíkovi v päťke na druhej žrdi stačilo len zasunúť loptu do prázdnej brány… Zakončil však tak smolne, že skončila na brvne!

O pár desiatok sekúnd centroval Varga, R. Vodilka na loptu nedosiahol a hoci Burcák mal kúsok priestoru, kadiaľ mohol poslať hlavičku z uhla do siete, nepodarilo sa mu to. Dvojgólový víkendový strelec proti Rudňanom zakončil následne v zaujímavej situácii po Strakovom centri nedôrazne, avšak obidvaja mohli byť architektmi rozhodujúcej akcie v prvej minúte nadstaveného času. Burcák prikryl loptu, z čoho ťažil Straka. Vbiehajúc do šestnástky si dával záležať na tom, aby trafil medzi žrde. Za jeho strelou/prihrávkou sa načahoval na päťke J. Vodilka a hoci ju sklzom zasiahol, lopta vyletela nad bránu.

Za stavu 0:0 prišli na rad penalty. V Medzilaborciach už s rozstrelom skúsenosti mali, pretože v 2. kole takto postúpili cez Pavlovce. Teraz ukázali pevnejšie nervy hráči Vranova. Kým Straka, Hreha, BurcákBabjak suverénnym spôsobom nezaváhali, HrehovčíkaChripákom Kharin vychytal a jediný presný zásah Čeremetu na postup nestačil.

Hodnotenie trénerov

O zápase s Vranovom sa bude medzi fanúšikmi Medzilaboriec hovoriť ešte určite dlho. Štvrtoligista mal vyloženejšie príležitosti a pokiaľ by svoje tutovky premenil, pravdepodobne by postúpil. Domáci najmä v druhom polčase potvrdili vyšší level a keďže viacero mikrosituácií uhrali, napriek stavu hracej plochy, vyslovene futbalovo, zaslúžia si za predvedenú hru rešpekt!

„V prvom rade chcem povedať, že sa hralo na veľmi ťažkom teréne. Už po zápase v nedeľu som vedel, že to bude pre chlapcov mimoriadne náročné. Moji hráči ma však výkonom milo prekvapili. Vzadu sme hrali zo zabezpečenej obrany, všetci bojovali a pri troche šťastia sme mohli streliť aj dva góly. Bohužiaľ sme naše šance nepremenili, ale myslím si, že mužstvo urobilo všetko pre to, aby uhralo priaznivý výsledok. Penalty išli kopať tí istí hráči, ako proti Pavlovciam. Keby som to mal porovnať, vtedy by ich nevychytal žiadny brankár, no dnes to nevyšlo,“ hodnotil tréner MŠK Spartak Medzilaborce Víťazoslav Lukáčik.

V prípade Vranovčanov platí, že okrem súpera stále bojujú aj so zraneniami. V nominácii na „pohár“ chýbali Lukáč s Hanuščákom a duel nedohral Maďarik. Hoci sa zverenci trénera Romana Lazúra dostávali ťažšie do tempa, v momentoch, kedy to bolo potrebné, potvrdili skúsenosti a mentálnu silu.

„V kabíne sme si povedali, že sme tím a v tíme ťahá každý za jeden koniec povrazu. Tešíme sa z výsledku, ale na ťažkom teréne podali domáci statočný výkon, s čím sme mali problémy. Smerom dopredu nám to veľmi nešlo, preto sme to chceli v druhom polčase zmeniť. Keď sme však otvorili hru, súper hrozil z rýchlych protiútokov. V závere sme po brejkovej situácii mali šťastie, kedy nás zachránilo brvno. Ak vezmeme do úvahy ešte dve šance Medzilaboriec z prvého polčasu, nemali sme to vôbec ľahké,“ reagoval tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Zdravé sebavedomie

Pre hráčov Vranova nie sú penalty v Slovnaft Cupe ničím prekvapujúcim. Od sezóny 2015/2016 sa v rozstreloch rozhodovalo až päťkrát. S Moldavou a Sninou uspeli, s V. Opátskym, Slovanom Bratislava a Bardejovom nie.

„Už pred penaltami sme mali slušný záver. Vďaka striedajúcemu Erikovi Burcákovi sme si vypracovali príležitosti, škoda len, že nám to tam nepadlo. Včera na tréningu sme pokutové kopy trénovali a dnes som sa pýtal Dana Hrehu, Strakyho, aj Erika, či pôjdu kopať. K ním boli určení Marek Babjak s Kuľom, ktorí sú exekútormi v majstrákoch. Všetci ukázali zdravé sebavedomie, nezaváhali, postúpili sme a máme z toho radosť,“ zdôraznil R. Lazúr.

MŠK Spartak Medzilaborce – MFK Vranov 0:0, 1:4 na penalty

Penaltový rozstrel: Straka 0:1, Hrehovčík nedal, Hreha 0:2, Čeremeta 1:2, Burcák 1:3, Chripák nedal, Babjak 1:4.

ŽK: 58. Pankovčin.

Zostava Medzilaborce: Vodilka – Mikita, Pankovčin, Pavlík, Krajník, Tarča (21. Hrehovčík), Porvazník (90. Chripák), Veselý, Fečo, Sliž (60. Bunda), Čeremeta.

Zostava Vranov: Kharin – Maďarík (68. Varga), Popov, Babjak, Straka – Hreha, Bohdanov, Kulich, Močič (68. Burcák) – Vodilka, Milenky (52. Ficko).