Slovnaft Cup: Hencovce vybavili postup cez Bystré v prvom polčase

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

OcFK Hencovce vyzvú po roku v Slovnaft Cupe opäť MFK Vranov. Partia okolo kapitána Matúša Mikitu o tom rozhodla na pôde OFK Tatran Bystré už v prvom polčase, kedy sa po brejkových situáciách presadili Pavol Samsely s Matejom Hudákom.

Pre osud zápasu bol po opatrnom úvode zásadný rýchly presný zásah Hencoviec. Hudák získal loptu, M. Dzurina potiahol kontru a v situácii dvaja na jedného ju ponúkol vo finále Samselymu. Útočník hostí v šprinte skúsene natiahol šírku a keď sa dostal k zakončeniu, otvoril skóre. Hoci si najlepší hráč domácich Paluba na loptu siahol, gólu súpera zabrániť nemohol.

Bystré až do konca zápasu nedokázalo nájsť správny rytmus. Hencovčania zodpovedne na vlastnej polovici vykrývali priestor a domácim chýbal playmaker s futbalovou víziou, ktorý by dal hre myšlienku, preto zo svojho potenciálu ukrytého vo viacerých individualitách nedokázali vyťažiť výkon v dostatočných obrátkach potrebných na úspešný výsledok.

Suchý musel v prvom polčase zasahovať len raz. V 22. min. sa na krídle uvoľnil Tabiš, ktorý centroval od bránkovej čiary a brankár Hencoviec rutinérskym čítaním hry jeho prudkú prihrávku na prvej žrdi ďalej nepustil.

Na 2:0 zvýšil po Maľárovej kolmici z brejkovej kontry Hudák. Hostia mohli ešte svoje vedenie poistiť, ale Paluba Zubka, aj Samselyho v tutovkách vychytal.

Domácim nezahralo do kariet ani zranenie rýchlonohého a technicky výborne vybaveného Tkáča, ktorý musel s bolestivou grimasou opustiť hraciu plochu v 38. min. Keď sme pri indisponovaných hráčoch Bystrého, hra Tatrana by nepochybne vyzerala kultivovanejšie, ak by do nej mohla zasiahnuť nová posila Tomáš Komár, no zdravotné patálie ho zatiaľ na ihrisko nepustili.

V 40. min. sa so slalomom vyhral Turcovský a hoci pálil vedľa brány, diváci mu na slušne zaplnenej tribúne zatlieskali. Dôvod, prečo postúpili Hencovce, dokumentovala najviac situácia zo 41. min. Pripomenieme, že hostia dovtedy dva brejky premenili a dvakrát sa ešte ocitli vo výborných príležitostiach. Keď sa po jedinej chybe inak vynikajúco hrajúceho O. Venceľa, rútil na bránu Lupčo, čo pripomínalo ako cez kopirák situáciu napr. pred prvým gólom, Mikita ho v pokutovom území prečítal a nedovolil mu nič vymyslieť.

Obraz hry sa po zmene strán nezmenil. Hráči Bystrého si uvedomovali, že kontaktný gól by zrazu znamenal úplne iný scenár, ale proti kultivovanému súperovi nedokázali premeniť vnútornú energiu na potrebnú futbalovú kvalitu.

Definitívne mohol o osude stretnutia rozhodnúť v 66. min. po Hudákovej akcii M. Venceľ, Paluba bol však opäť správnym mužom na správnom mieste. Napriek tomu, že šesť minút pred koncom bol vylúčený M. Hatala, domáci to nevzdali. V prvej minúte nadstaveného času vypálil spoza šestnástky Turcovský a Suchého robinsonáda sa zaradila medzi rozdielové momenty. V dohrávanej minulej sezóne dokázalo Bystré v jarných dueloch valcovať aj v záveroch stretnutí, ale v tomto prípade ani v ostatných piatich minútach priebeh nezdramatizovalo. „Z môjho pohľadu rozhodol prvý polčas a najmä úvod, kedy sa hostia dostali do vedenia. Nám padli naše taktické plány, kým Hencovčania vyhrávali osobné súboje, všade boli skôr a k ničomu vážnejšiemu nás nepustili. V druhom polčase sme zmenili rozostavenie na troch útočníkov v nádeji, že sa to zlepší. Súper si to však takticky uhral. Opäť sme nevyhrávali súboje a tým pádom sme sa ani nedostali k poriadnemu zakončeniu. Dnes to z našej strany nebolo ono, ako keby chlapcom zväzoval nohy pocit zodpovednosti, pritom sme tento zápas brali ako prípravný,“ hodnotil tréner OFK Tatran Bystré Peter Šandrej.

Hencovce potvrdili, že ich umiestnenie z minulej sezóny, kedy siahali po celkovom prvenstve v V. lige, Vihorlatsko-Dukelská, nebolo náhodné. V Bystrom stavilo na svoje všetky silné stránky, ktoré celých 90 minút fungovali. „Nálada a pocity sú po stretnutí výborné. V šatni sme si povedali, že sa musíme kompakte presúvať celé mužstvo. Som rád a vážim si, že všetci k svojim úlohám pristúpili zodpovedne. V druhom polčase sme čakali, že domáci na nás vybehnú a budú sa chcieť presadiť nakopávanými loptami, preto sme si zdôrazňovali, že to musíme ustáť. Dôležité bolo, že sme nepoľavili v koncentrácii a odmenou je pre nás postup. Hoci výborne zahrali Matej Hudák s Matúšom Dzurinom, dôležitá bola efektivita Pavla Samselyho alebo nás v kľúčovom momente podržal brankár Michal Suchý, myslím si, že dnes v náš prospech rozhodol tímový výkon,“ uviedol kapitán OcFK Hencovce Matúš Mikita.

Hencovce si po roku zahrajú v Slovnaft Cupe opäť s MFK Vranov. V minulej sezóne vyhrali zverenci trénera Romana Lazúra hladko 6:1, ale Hencovčania sú odhodlaní odohrať tentokrát s treťoligistom vyrovnanejšiu partiu. „Vranov je pre nás v pohári vždy zaujímavý súper. Napriek tomu, že do zápasu veľa času neostáva, budeme musieť popracovať napr. na tom, aby sme boli ešte lepšie pripravení kondične. Predsa len Vranov hrá vyššiu súťaž, preto očakávam aj vyššie tempo. My sa opäť budeme spoliehať na kolektívny výkon, preto verím, že fanúšikovia uvidia dobrý futbal,“ zdôraznil M. Mikita.

OFK Tatran Bystré – OcFK Hencovce 0:2 (0:2)

Góly: 11. Samsely, 29. Hudák.

ŽK:  60. M. Hatala, 75. P. Hatala – 23. Zubko. ČK: M. Hatala po 2 ŽK.

Zostava OFK Tatran Bystré: Paluba – Čurlík (54. P. Pivovarník), L. Pivovarník, P. Hatala, Tabiš, Turcovský, Lupčo (46. Nemčík), Minár, Tkáč (38. M. Hatala), Ľ. Jankovič, J. Pivovarník (54. Soták).

Zostava OcFK Hencovce: Suchý – O. Venceľ, Mikita, Kovaľ (60. M. Venceľ), Maľár, Zubko, T. Dzurina (84. Jakub), M. Dzurina, Hudák, Samsely (46. Sebastián Soták), Šimko.