Slovenský deň pre odídencov z Ukrajiny spojila vranovská dobrosrdečnosť

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenský deň. Podujatie pre ukrajinských odídencov ubytovaných v internáte Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou. Vranovské základné a stredné školy sa spojili, aby im pripravili kultúrny program, aj  ochutnávku tradičných slovenských a regionálnych jedál. Okrem „domácej“ SOŠD priložili ruku k dielu Gymnázium C. Daxnera, ZŠ JUH, ZŠ Kukučínova, ZŠ Lúčna a ZŠ Sídlisko II.

Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine boli prví odídenci ubytovaní vo vranovskom okrese na Domaši a v internáte Strednej odbornej školy drevárskej. Najemotívnejším sa stal príbeh manželského páru – dôchodcov, ktorí pricestovali s jednou igelitovou taškou. Vranovčania voči ukrajinským utečencom prejavili mieru empatie okamžite. Na výzvy, ktoré škola zverejnila na sociálnych sieťach, reagovali promptne a v priebehu pár hodín dokázali materiálne pomôcť.

Pre ukrajinských priateľov

Napriek tomu, že niektorí sa už postupne vrátili domov alebo si našli príležitosti, ako sa aktívne zapojiť do života, stále platí, že aktuálne je v internáte ubytovaný 90 odídencov. „Keď k nám prišli priatelia z Ukrajiny, ktorí utekali pred hrôzami vojny, mysleli sme si, že tu budú pomerne krátko, no situácia sa vyvinula tak, že ostávajú dlhšie, preto sme im chceli tento čas spoločensky spríjemniť, aby cítili podporu nielen od zamestnancov školy, ale aj od ostatných Vranovčanov,“ vysvetlil riaditeľ Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou Igor Šesták.


Tradičná kuchyňa chutila. 

Spojenie slovenskej kultúry, ľudových tradícií, talentu žiakov vranovských základných škôl a gastronómie podčiarkla dobrosrdečnosť, ktorá bola počas celého dňa v areáli SOŠD neprehliadnuteľná. „Našim prianím bolo predstaviť nielen slovenské zvyky prostredníctvom folklóru, ale pripravili sme i ochutnávku našich národných jedál a jedál, ktoré patria k nášmu regiónu, aby nás naši priatelia mohli spoznať aj po takejto stránke,“ dodal I. Šesták.

Slováci – dobrí susedia

Honorárny konzul Ukrajiny na Slovensku Stanislav Obický pri tejto príležitosti zdôraznil, že Ukrajina nemala so Slovenskom, ako svojim susedom, nikdy problémy so vzťahmi. A to na akejkoľvek úrovni. „Chcel by som povedať – Vitajte u nás na Slovensku“, ale hovorí sa to ťažko, pretože ste k nám neprišli na návštevu, ale vy ste k nám prísť museli. Bol by som rád, keby sa tento konflikt ukončil čím skôr, aby ste sa mohli vrátiť domov, kde verím, že budete na Slovákov spomínať v dobrom, ako na susedov, ktorí vám v núdzi pomohli,“ uviedol honorárny konzul Stanislav Obický.


Honorárny konzul Ukrajiny na Slovensku Stanislav Obický.

Vo svojom príhovore zároveň vyzdvihol, že Slovensko a Poľsko sú krajiny, ktoré pomohli Ukrajine najviac. Hoci, ako dodal, ich ekonomika nie je tak silná, ako nemecká, či rakúska. „Ukrajinci sú slovanský národ, aj Slováci sú slovanský národ, preto ma najviac mrzí, že vojna rozbila slovanské národy. V tejto vojne nikdy a nikto nebude víťazom. Ostanú len porazení,“ dodal S. Obický.

Príkladom pre politikov deti

Ako príklad pre politikov, ktorí nevedia nájsť spoločnú reč, ponúkol komunikačnú bezstarostnosť detí. „Keď som, spolu s mojou vnučkou, viezol do škôlky jej rovesníkov z Ukrajiny, dorozumeli sa bez toho, aby sa učili jazyk toho druhého národa. Politici, ktorí cudzie jazyky ovládajú, však spoločnú reč nevedia,“ pripomenul S. Obický.

V kultúrnom programe vystúpili slovenský Peter „Armstrong“ Ondria a kúzelník Wolfi. K príjemnej mozaike prispeli žiaci ZŠ JUH – huslista Alex Šipoš, hrou na klavír Ján Hardoň a speváci Peter Repko, Liliana Ondečková, Tamara Nikolová. S folklórnym pásmom vystúpil detský folklórny súbor Ďatelinka pri ZŠ Lúčna. V doprovode Petra Šafranka a Maroša Boroša zaspievali žiačky ZŠ Sídlisko II. Zuzana Mičejová, Erika Barlová, Zuzana Štefanková a Natália Kvočková. Zemplínsky čardáš zatancovali tanečné páry z detského folklórneho súboru Cifroško.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!