Slovenské NAVALIS na Domaši boli oslavou viery, nádeje a ľudskej vôle

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenské NAVALIS inšpirované pražskými slávnosťami sv. Jána Nepomuckého, patróna všetkých námorníkov a ľudí od vody, ponúkli v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá unikátnu atmosféru a zážitok s najvyšším spoločenským honorom. V priebehu jedného večera sa podarilo spojiť duchovné posolstvo svätou omšou, vďaka PUĽS-u ľudové tradície a cez Simu Martuasovú aj popovú kultúru, všetko v dokonalom a najmä dôstojnom harmonickom celku.

Cesta k Slovenským NAVALIS nebola jednoduchá. Bez myšlienky vrátiť výletnú loď na hladinu Domaše by slávnosti ostali iba ilúziou. Napriek tomu, že mnohí jej v prvom momente neverili, starostovia Kvakoviec Radovan Kapraľ a Malej Domaše Jaroslav Makatúra dokázali presvedčiť kolegov zo samosprávy, aj tretí sektor a v neposlednom rade i vládu SR, že tento projekt nie je utópia. Už len logistika po riekach a kanáloch cez územie siedmich krajín bola dokonalou demonštráciou ľudskej kreativity a odhodlania dotiahnuť správnu vec až do finále… Keď sa pred rokom stal sen skutočnosťou, výletnú loď Bohemia si turisti okamžite zamilovali. Počas piatich týždňov previezla 20 000 ľudí a už dnes je jasné, že toto číslo bude počas tohtoročnej sezóny niekoľkonásobne prekročené.

Práve výletná loď Bohemia priviezla na Domašu symbolicky aj NAVALIS v ich slovenskej verzii. Keď ju minulý rok v Prahe pred cestou na východ Slovenska požehnával jeho eminencia kardinál Dominik Duka, už vtedy sa naša výprava pohrávala s predstavou zorganizovať tieto slávnosti u nás. Podarilo sa. A bolo to veľkolepé! Dopomohla k tomu i scenéria za pódiom, kde sa svätá omša slúžila. Počas nej totiž postupne priplávavali k Bohemii ďalšie lode, člny a plavidlá. Ľudia si na ich palubách užívali pohodu, debatovali, jednoducho spolu zdieľali tento pre Domašu doposiaľ jedinečný zážitok. „Ide o obnovenie starých barokových tradícií, ktoré sú zakorenené v ľudových tradíciách, čo má veľkú súvislosť aj s rodným jazykom, rodnou krajinou. Sv. Ján Nepomucký nie je monarchický svätec, ani svätec štátnej identity, ale je to predovšetkým svätec ľudskosti, vzájomnej úcty a pomoci,“ zdôraznil kardinál Dominik Duka, mimochodom v mladosti túžil stať sa námorníkom, no nakoniec vstúpil do radu Dominikánov. Keď hovoril o hrdosti k rodnej krajine, kúsok Prahy našiel aj na Domaši počas záverečného ohňostroja, ktorý bol v emóciami nabitej atmosfére odpálený z vodnej hladiny do zvukov zvonov pôvodného kostolíka na Dobrej a symfonickej básne Vltava od skladateľa Bedřicha Smetanu. „Smetanova Vltava k záverečnému ohňostroju bola pre mňa spomienkou na Prahu a rieku Vltavu, ktorá je zvláštna tým, že žiadna iná rieka nemá toľko poézie a ospevovateľov, ako práve Vltava,“ dodal s úsmevom jeho eminencia D. Duka, ktorého odkaz v kázni bol jasný – potrebujeme pridať vo viere, v nádeji, aj v láske!

Slovenské NAVALIS otvorila speváčka Hanka Servická. Ak by ju predsa len trebalo predstavovať mladšej generácii, práve ona naspievala anjelským spevom vokály v Kristíninom hite Horehronie, kde spieva „Lia sankte di alla manna“, čo v preklade znamená „Osláv sa Tvoje sväté meno, Pane môj“. Slávnostnú svätú omšu za uzdravenie sveta, počas ktorej duchovných doprevádzali orchester a spevácky zbor PUĽS-u, celebroval Dominik Duka spolu s jeho eminenciou Mons. Bernardom Boberom. Po tom, čím sme si prešli v súvislosti s pandémiou COVID-19, a to ešte stále nie je koniec, sa dostalo zdraviu ešte naliehavejšej potreby chrániť ho. I kvôli tomu prevzal nad Slovenskými NAVALIS záštitu epidemiológ, profesor Vladimír Krčméry. Hoci pre pracovné povinnosti nemohol prísť na Domašu osobne, prihovoril sa všetkým na pláži aspoň prostredníctvom videa. „Prežili sme ťažké chvíle a treba poďakovať všetkým za to, že svojou disciplinovanosťou zabránili na Slovensku tomu najhoršiemu. Keďže budeme musieť prekonať aj ďalšie nástrahy, vážme si zdravie, vážme si to, čo sme dostali od Všemohúceho. Mrzí ma, že nemôžem byť s vami, no pozdravujem na Slovensko. Vždy pamätajme, že Pán Boh na nás nikdy nedopustí väčšiu skúšku, než akú zvládneme uniesť,“ pripomenul profesor Vladimír Krčméry.

Domaši sa hovorí aj „Zelená perla východ“. Jej potenciál v cestovnom ruchu dostal vďaka výletnej lodi Bohemia nový impulz. Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý taktiež prevzal na Slovenskými NAVALIS záštitu, zdôraznil, že lesk a slávu jej môžu vrátiť iba ľudia, ktorí si opäť nájdu cestu do rekreačných stredísk. „Korona nás preverila, korona nás vyskúšala. Zvykneme hovoriť, že všetko zlé je na niečo dobré, ale skúsme to povedať ešte ináč. Boh vie všetko zlé obrátiť na dobré, ale aj my musíme priložiť ruku k dielu. Pevne verím, že toto leto bude pre Domašu dobré, ale bude dobré iba vtedy, keď prídeme na Domašu a necháme naše peniaze tu, nie v Chorvátsku, Francúzsku, či Španielsku. Prešovský samosprávny kraj urobí všetko pre to, aby sme vylepšili infraštruktúru, aby sme pridali autobusové spoje…, lebo nám záleží na tom, aby sa tu všetci cítili príjemne a mohli si užívať letnú pohodu,“ uviedol Milan Majerský.

Prítomnosť výletnej lode Bohemia na hladine je len prvým krokom k reštartu cestovného ruchu. Ďalším a zásadným impulzom by mal byť projekt plávajúcej promenády, vrátane dvanástich prístavísk pre výletnú loď a vodné športy, či múzea vodných športov a vyhliadkovej veže v podobe majáka. Podporné stanovisko tomuto zámeru vyjadrili v minulosti predseda PSK Milan Majerský, starostovia, podnikatelia a občianske združenia z okresov Vranov nad Topľou a Stropkov. Na piatkovom stretnutí s členmi Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš oslovila táto vízia aj predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala. „Máte pripravený nádherný projekt, ktorý spojil samosprávu a podnikateľov. Keďže Európska únia nám posunie dosť veľké zdroje a my ich budeme musieť preinvestovať, preto aj minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, ktorému sa tento projekt veľmi zapáčil, urobí všetko pre to, aby bol v dohľadnej dobe zrealizovaný a takto sa váš sen naplnil,“ zdôraznil vo svojom príhovore Boris Kollár.

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!