SLANSKÉ VRCHY: Nová cesta je pozvaním pre turistov na „červenom“ koberci

  • Obce
  • Dátum: 14.08.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vstúpte do Slanských vrchov z Hermanoviec nad Topľou po novej asfaltovej lesnej ceste. Po ukončení rekonštrukčných prác starosta obce Martin Ivan na sociálnu sieť napísal „Nemožné sa stalo realitou, sen skutočnosťou!“ Jeho slovám rozumieme. Na projekte v partnerstve s LESY SR, š.p. pracoval viac ako päť rokov.

Hermanovce nad Topľou sú jednou zo vstupných brán do Slanských vrchov. Z obce sa môžete dostať do troch prírodných rezervácií Šimonka, Oblík a Hermanovské skaly. Dokonalé prírodné scenérie sú pre turistov pozvánkou, ktorá sa neodmieta!

Starosta Hermanoviec nad Topľou Martin Ivan si potenciál Slanských vrchov uvedomoval a uvedomuje. Rovnako si však uvedomoval aj to, že dôležitá je infraštruktúra, ktorá nesmie byť príťažou, ale naopak musí pred turistov natiahnuť červený koberec.

Analógiu s červeným kobercom sme nepoužili náhodou. Práve lesná cesta z Hermanoviec nad Topľou smerom na Krížne cesty bola v stave, ktorý si žiadal nevyhnutnú rekonštrukciu. Martin Ivan si to uvedomoval už pri svojom nástupe na post starostu, preto jeho prvé kroky, spolu s dlhoročným lesným hospodárom, dnes už, žiaľ, nebohým, Miroslavom Kováčom, viedli ešte vo februári 2019 na Lesy SR, š.p. So žiadosťou o investíciu do tejto dôležitej komunikácie. „Ostali sme poslednou obcou v regióne, ktorá za posledných viac ako dvadsať  rokov nezískala novú cestu. V okolitých obciach boli lesné cesty opravené aj v rámci takzvaných protipožiarnych výziev. Tento úsek cesty smerom na lokalitu Baňa, kde sa ťažil lomový kameň, bol vybudovaný v roku 1940. To sme ešte patrili do okresu Giraltovce… Každý kto po tejto ceste išiel, mi dá určite za pravdu, že pripomínala skôr tankodrom, ako prístupovú komunikáciu,“ vysvetľoval starosta Hermanoviec nad Topľou Martin Ivan.

Rokovania medzi obcou a LESY SR, š. p. trvali päť rokov. Napriek tomu, že sa projekt párkrát menil, Martin Ivan bol optimistom, pretože ako záväzok vnímal skutočnosť, že obidve strany deklarovali záujem spolupracovať a dotiahnuť toto dielo do úspešného konca. Vďaka investícii vo výške 108 000 eur sa nakoniec podarilo zrekonštruovať najkritickejší úsek v dĺžke 1,3 km nad Krížne cesty smerom k Zajacovej chate, kde je umiestnený jedinečný obelisk s mapou katastra Hermanoviec nad Topľou. „V dnešnej dobe sú ľudia nastavení na servis, ktorému sa musíme naučiť konkurovať. Chcú zaparkovať, ubytovať sa, občerstviť a dopriať si zážitok. Keď si niekto na ceste rozbije „dve pneumatiky“, povie si… prírodná je nádherná, služby sú v poriadku, ale viac po tomto tankodrome nepôjdem. Cieľom investície je, aby prispela k zvýšeniu návštevnosti celej lokality. Pre obec to nie je dominantný príjem, ale spätným efektom pre nás bude daň z prenocovania. Aj toto je príležitosť, ako v nejakom časovom horizonte, získať financie na ďalšie investície,“ pripomenul M. Ivan, ktorého poďakovanie patrí bývalému, aj súčasnému vedeniu LESY SR, š.p.

Slanské vrchy nad Hermanovcami nad Topľou a v okolí Hermanoviec nad Topľou sú reklamou na turistické zážitky, ktoré môže verejnosť spoznávať aj vďaka projektom Legendarium a Čavarguj. Napríklad… Šimonka, Oblík, Zámutovské skaly, Hlinianska jelšina, Údolie obrov, vyhliadková veža v Zlatníku, náučné chodníky Telekia, Tajch, Herlica, Zámutovská kolejka či cyklotrasa Alžbetka. Unikátom pohoria vulkanického pôvodu sú opálové bane. Zlatá Baňa v prešovskom okrese si získala pozornosť prítomnosťou antimónu, bizmutu, síry, striebra a zlata. Mozaiku Slanských vrchov robí úplnou história II. svetovej vojny a pôsobenie legendárnej partizánskej skupiny Čapajev. „Potenciál Slanských vrchov z pohľadu turizmu je z môjho pohľadu veľký. Dopriať si môžete zážitok z celodennej turistiky, cyklistiky alebo len krátkej prechádzky. Detailnú evidenciu, koľko ľudí navštívi Slanské vrchy neevidujeme, ale dôležitou spätnou väzbou pre nás je, že ich navštevujú viaceré generácie našich rodákov, ktorí už žijú roztrúsení po svete, ale Slanské vrchy považujú za svoj domov s osobitým čarom,“ dodal Martin Ivan.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!