Skvelá sezóna Petra Spustu, po striebre na Eure chce medailu aj z MS

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenský reprezentant v pretláčaní rukou Peter Spusta má zatiaľ za sebou výbornú sezónu. V kategórii Masters vo váhe 90+ nenašiel na domácej scéne premožiteľa. Skvelú formu potvrdil aj na európskom šampionáte v Litve, kde dvakrát postúpil do finále.

Peter Spusta patrí medzi stálice na slovenskej scéne v pretláčaní rukou, čo svojou pozíciou medzi absolútnou špičkou potvrdzuje už niekoľko sezón.

Výnimkou neboli ani tohtoročné majstrovstvá Slovenska. V kategórii Masters si na konto pripísal dva tituly a po zlate siahal aj v kategórii Senior, kde ho však dvakrát porazil Eduard Roman. „Stále však môžem povedať, že zo Slovákov ma nikto neporazil, lebo Eduard Roman je rodákom z Ukrajiny, len má naše občianstvo,“ reagoval s úsmevom Peter Spusta a ďalej dodal: „Minulý rok som vyhral ja nad ním, teraz mi to vrátil. Dôležitejšie pre mňa bolo, že postup do štyroch finále mi signalizoval dobrú formu, ktorý som potom potvrdzoval aj na ďalších súťažiach, vrátane medzinárodnej scény.“

Ďalším vrcholom pre P. Spustu mali byť septembrové majstrovstvá sveta v Gruzínsku, no pre COVID-19 boli zrušené. Príprava na toto podujatie nakoniec nevyšla úplne nazmar, pretože slovenskí reprezentanti z nej mohli ťažiť smerom k európskemu šampionátu v Litve, ktorý sa konal v závere októbra.

Na ceste do obidvoch finále, kde na ľavú ruku postúpil bez prehry, predviedol niekoľko excelentných výkonov. Ráta sa predovšetkým víťazstvo nad 214-kilovým Čechom Františkom Živným, či Dušanom Tesaříkom so 142 kilogramami. Pre porovnanie dodáme, že náš reprezentant navážil vo Vilniuse 126 kg. „S Dušanom sme nielen športovými rivalmi, ale aj veľmi dobrí kamaráti. Na ľavačku vyhrávam ja, ale na pravú ruku som nad ním nevyhral päť rokov. Teraz sa mi to podarilo a musím povedať, že toto víťazstvo si naozaj veľmi vážim. Chlapi ako Franta alebo Dušan majú veľkú silu, kým ja som dynamickejší. Z toho dôvodu je pre mňa dôležitý nástup a keďže som bol dostatočne rýchly, podarilo sa mi ich zdolať,“ uviedol P. Spusta.

V obidvoch finále narazil P. Spusta na domáceho litovského reprezentanta. Športovo a férovo priznal, že na pravú ruku bol silnejší a technickejší, preto vyhral suverénnym spôsobom. Na ľavačku ostával súboj o zlato otvorenejší. „Na ľavú ruku som ho vo štvrťfinále o postup do finále bez prehry porazil, ale potom mi to dvakrát vrátil. Hoci som bol veľmi blízko zlata, nepodarilo sa mi ho získať. Vo finále mi v prvom zápase nevyšiel štart, lebo mi chýbala potrebná rýchlosť. Potom som znervóznel, urobil dve chyby – fauly a prehral som i druhýkrát,“ vysvetľoval P. Spusta.

Tohtoročná sezóna na medzinárodnej scéne sa pre P. Spustu skončiť nemusí. Od 24. novembra by sa mali konať majstrovstvá sveta v Rumunsku. Ak nebudú pre pandémiu koronavírusu zrušené, slovenská výprava sa ich zúčastni. „V minulosti sa ME konali v jari a v tomto čase boli na programe MS. V minulosti som potreboval pár týždňov na oddych a rehabilitáciu, aby som si dal ruky dokopy. Po Litve ma nič nebolelo, ale paradoxne som sa po návrate domov nakazil COVID-om. Našťastie nemám žiadne príznaky, preto by som o silu prísť nemal. Celková pandemická situácia sa však zhoršuje, preto uvidíme, či sa bude šampionát konať,“ naznačil možný scenár P. Spusta.

Podobne ako do Vilniusu, aj do Bukurešti by vycestoval s cieľom získať medailu. „Keďže na majstrovstvách Európy alebo sveta sa mi nedarí získať zlato, povedal som pred pár rokmi, že súťažiť budem dovtedy, pokiaľ nezískam titul. Zatiaľ skončiť nemôžem, lebo v Litve som bol tiež dvakrát „len“ druhý. Uvidíme teda, či moja kariéra bude pokračovať aj po šampionáte v Rumunsku,“ smial sa P. Spusta.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!