Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

P. Kocák krstil "rozpravočki" anti-refluxným mliekom

Kultúra / Ostatné / P. Kocák krstil "rozpravočki" anti-refluxným mliekom

   P. Kocák krstil
Aké sú môžnosti reklamy?

V „hlavnim valale divadla na vichodze“ Kladzanoch privítali po tretíkrát celoslovenské podujatie Noc divadiel. K skvelej a uvoľnenej atmosfére prispeli všetci! Deti z miestnej materskej a základnej školy, Jozef Jenčo s krstným otcom Petrom Kocákom, Divadlo Commedia Poprad a domáci KĽUD.

Režisér, scenárista a herec KĽUD-u Jozef Jenčo privítal publikum v Kultúrnom dome v Kladzanoch odkazom 100. výročia založenia prvej Československej republiky. Pripomenul, že nebyť tohto historického míľnika, pravdepodobne by si nemohli v obci pripomínať 95 rokov od uvedenia prvej divadelnej inscenácie. „Práve vtedy prišiel do Kladzan z Prešova pán učiteľ Fleischer a založil divadlo, ktoré postupne odohralo za desať rokov tridsaťsedem premiér,“ vysvetľoval Jozef Jenčo.

Keďže sa Noc divadiel konala 17. novembra, neopomenul ani túto udalosť našich moderných dejín. „Ak by sme nemali garantovanú slobodu prejavu, hry ako Chujava nau alebo Kráľ Zemplína by boli zakázané,“ pripomenul J. Jenčo.

Vydarený podvečer otvorili deti z miestnej materskej a základnej školy s hrou Ladislava Luknára „Keď bol medveď kráľom“. S nápadom naštudovať toto muzikálové predstavenie prišla riaditeľka ZŠ Zuzana Michľová, originálne texty piesní napísala Danka Hrušková a Gabriela Novotná si vzala pod patronát škôlkarov. „Myslím si, že naše deti v Kladzanoch majú divadlo vrodené. Keď vystupujeme, vždy sa tešia, preto ani v tomto prípade nemali problém vžiť sa do svojich postáv,“ uviedla Gabriela Novotná.

Čaro a výzva detských predstavení je predovšetkým v práci s predškolákmi. Základom pre zvládnutie každej divadelnej alebo filmovej úlohy je, aby herec ovládal repliky. Tvorivý moment prichádza vo chvíli, keď dieťa dostane do ruky texty, ale nevie ešte čítať. „Učiť deti texty bola úloha pre rodičov a ja som bola jedným z nich. Napr. môjmu synovi som vždy prečítala jednu vetu a tak sme si to postupne prechádzali,“ usmievala sa G. Novotná. Dodáme, že sebavedomé a precítené herecké výkony nastupujúcej hereckej generácie v Kladzanoch boli zárukou toho, že v „hlavnim valale divadla na vichodze“ sa o umeleckú budúcnosť obávať nemusia...

Deťom bol venovaný aj blok spojený s krstom knihy Vichodňarske rozpravočki. Jozef Jenčo si najskôr pozval na pódium ilustrátorku Biľanu Čurnú Roman a potom sa ujal slávnostného krstu režisér, choreograf a umelecký vedúci folklórneho súboru Vranovčan Peter Kocák. Útlu knižku najskôr obliekol do dupačiek a čiapočky, aby ju vzápätí pokrstil anti-refluxným mliekom. „Anti-refluxné bejby mliečko som zvolil kvôli tomu, aby čitatelia, ktorí si knižku kúpia, ju nevrátili,“ pobavil Peter Kocák.

Zároveň však ocenil fakt, že J. Jenčo sa rozhodol napísať rozprávkovú knihu v nárečí, pretože, ako dodal, tento typ literatúry na trhu chýba. Taktiež vyzdvihol jeho originálny tvorivý prístup. Hoci sa v jedenástich príbehoch objavujú známe postavičky, pointa je vždy jedinečná. „Keď som rozprávky čítal, každý druhý, tretí odsek navodil situáciu, akú som nečakal. Kniha je zaujímavá práve tým, že deti nebudú vedieť, ako sa príbeh skončí. Hltal som každé slovo a aj pre mňa, ako dospelého človeka, sú Vichodňarske rozpravočki plné neočakávaných prekvapení,“ reagoval P. Kocák.

Vo vydaní knihy v zemplínskom dialekte vidí P. Kocák aj širší rozmer. Citujúc známeho etnografa Jána Lazoríka z Krivian – najskôr spoznajme naše rodzisko, až potom San Francisco – upriamil pozornosť na regionálnu výchovu na základných školách. Ako pedagóg si vie veľmi živo predstaviť, aby sa Vichodňarske rozpravočki stali jej neoddeliteľnou súčasťou. „Budem mimoriadne rád, ak sa táto kniha dostane aj do škôl, a to nielen vranovských. Som presvedčený, že by mala byť súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu, aby sme deťom pripomínali náš dialekt, či už v rámci regionálnej výchovy alebo aj iných medzipredmetových vzťahov. Nepochybujem o tom, že táto knižka by si našla svojich detských priaznivcov nielen v školských kluboch, ale napr. i v materských školách pri čítaní pred popoludňajším spánkom,“ doplnil P. Kocák.

Kniha Vichodňarske rozpravočki vyšla s podporou Prešovského samosprávneho kraja.

P. Kocák krstil "rozpravočki" anti-refluxným mliekom

Kultúra / Ostatné / P. Kocák krstil "rozpravočki" anti-refluxným mliekom

   P. Kocák krstil
Aké sú môžnosti reklamy?

V „hlavnim valale divadla na vichodze“ Kladzanoch privítali po tretíkrát celoslovenské podujatie Noc divadiel. K skvelej a uvoľnenej atmosfére prispeli všetci! Deti z miestnej materskej a základnej školy, Jozef Jenčo s krstným otcom Petrom Kocákom, Divadlo Commedia Poprad a domáci KĽUD.

Režisér, scenárista a herec KĽUD-u Jozef Jenčo privítal publikum v Kultúrnom dome v Kladzanoch odkazom 100. výročia založenia prvej Československej republiky. Pripomenul, že nebyť tohto historického míľnika, pravdepodobne by si nemohli v obci pripomínať 95 rokov od uvedenia prvej divadelnej inscenácie. „Práve vtedy prišiel do Kladzan z Prešova pán učiteľ Fleischer a založil divadlo, ktoré postupne odohralo za desať rokov tridsaťsedem premiér,“ vysvetľoval Jozef Jenčo.

Keďže sa Noc divadiel konala 17. novembra, neopomenul ani túto udalosť našich moderných dejín. „Ak by sme nemali garantovanú slobodu prejavu, hry ako Chujava nau alebo Kráľ Zemplína by boli zakázané,“ pripomenul J. Jenčo.

Vydarený podvečer otvorili deti z miestnej materskej a základnej školy s hrou Ladislava Luknára „Keď bol medveď kráľom“. S nápadom naštudovať toto muzikálové predstavenie prišla riaditeľka ZŠ Zuzana Michľová, originálne texty piesní napísala Danka Hrušková a Gabriela Novotná si vzala pod patronát škôlkarov. „Myslím si, že naše deti v Kladzanoch majú divadlo vrodené. Keď vystupujeme, vždy sa tešia, preto ani v tomto prípade nemali problém vžiť sa do svojich postáv,“ uviedla Gabriela Novotná.

Čaro a výzva detských predstavení je predovšetkým v práci s predškolákmi. Základom pre zvládnutie každej divadelnej alebo filmovej úlohy je, aby herec ovládal repliky. Tvorivý moment prichádza vo chvíli, keď dieťa dostane do ruky texty, ale nevie ešte čítať. „Učiť deti texty bola úloha pre rodičov a ja som bola jedným z nich. Napr. môjmu synovi som vždy prečítala jednu vetu a tak sme si to postupne prechádzali,“ usmievala sa G. Novotná. Dodáme, že sebavedomé a precítené herecké výkony nastupujúcej hereckej generácie v Kladzanoch boli zárukou toho, že v „hlavnim valale divadla na vichodze“ sa o umeleckú budúcnosť obávať nemusia...

Deťom bol venovaný aj blok spojený s krstom knihy Vichodňarske rozpravočki. Jozef Jenčo si najskôr pozval na pódium ilustrátorku Biľanu Čurnú Roman a potom sa ujal slávnostného krstu režisér, choreograf a umelecký vedúci folklórneho súboru Vranovčan Peter Kocák. Útlu knižku najskôr obliekol do dupačiek a čiapočky, aby ju vzápätí pokrstil anti-refluxným mliekom. „Anti-refluxné bejby mliečko som zvolil kvôli tomu, aby čitatelia, ktorí si knižku kúpia, ju nevrátili,“ pobavil Peter Kocák.

Zároveň však ocenil fakt, že J. Jenčo sa rozhodol napísať rozprávkovú knihu v nárečí, pretože, ako dodal, tento typ literatúry na trhu chýba. Taktiež vyzdvihol jeho originálny tvorivý prístup. Hoci sa v jedenástich príbehoch objavujú známe postavičky, pointa je vždy jedinečná. „Keď som rozprávky čítal, každý druhý, tretí odsek navodil situáciu, akú som nečakal. Kniha je zaujímavá práve tým, že deti nebudú vedieť, ako sa príbeh skončí. Hltal som každé slovo a aj pre mňa, ako dospelého človeka, sú Vichodňarske rozpravočki plné neočakávaných prekvapení,“ reagoval P. Kocák.

Vo vydaní knihy v zemplínskom dialekte vidí P. Kocák aj širší rozmer. Citujúc známeho etnografa Jána Lazoríka z Krivian – najskôr spoznajme naše rodzisko, až potom San Francisco – upriamil pozornosť na regionálnu výchovu na základných školách. Ako pedagóg si vie veľmi živo predstaviť, aby sa Vichodňarske rozpravočki stali jej neoddeliteľnou súčasťou. „Budem mimoriadne rád, ak sa táto kniha dostane aj do škôl, a to nielen vranovských. Som presvedčený, že by mala byť súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu, aby sme deťom pripomínali náš dialekt, či už v rámci regionálnej výchovy alebo aj iných medzipredmetových vzťahov. Nepochybujem o tom, že táto knižka by si našla svojich detských priaznivcov nielen v školských kluboch, ale napr. i v materských školách pri čítaní pred popoludňajším spánkom,“ doplnil P. Kocák.

Kniha Vichodňarske rozpravočki vyšla s podporou Prešovského samosprávneho kraja.

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok