Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

M. Jantek: Z práce a hry mal každý radosť

Šport / Futbal / M. Jantek: Z práce a hry mal každý radosť

M. Jantek: Z práce a hry mal každý radosť
Aké sú môžnosti reklamy?

MFK Vranov má za sebou náročnú a turbulentnú sezónu, čo podčiarkuje fakt, že sa pri A-mužstve vystriedali traja tréneri. V jeseni viedli tím Jozef Lehocký a Jozef Kostelník. Zimnú prípravu odštartovali Vranovčania improvizovane pod vedením Romana Lazúra a od polovice februára sa stal oficiálne novým kormidelníkom Miroslav Jantek. Do kabíny vstúpil tesne pred začiatkom jarnej časti a hoci mu neostávalo veľa času na konsolidáciu, prácu s predposledným celkom III. ligy, ktorý mal na konte chudobných 11 bodov, prijal, napriek riziku, ako výzvu. „Som Vranovčan a postavenie mužstva v tabuľke ma nenechávalo ľahostajným. Keď som od nového vedenia dostal ponuku prevziať A-mužstvo, vedel som, že futbal je nevyspytateľný a nemusí sa nám podariť splniť cieľ, ktorý stál pred nami. Črtala sa mi síce možnosť odísť za mojim bratancom Vladom Goffom na Maldivy, ale túto alternatívu som ďalej nerozvíjal a rozhodol som sa ostať doma. K tomuto kroku ma motivoval moment, kedy som prvýkrát vstúpil do kabíny a vtedy som si povedal, že to skúsim,“ uviedol tréner MFK Vranov Miroslav Jantek.
Na Vranov čakala v jari poriadna fuška. Mužstvo strácalo na priečku garantujúcu záchranu sedem bodov, navyše po jeseni prišlo o najlepšieho strelca J. Adama. M. Jantek si uvedomoval, že jeho zverencom môže definitívne zlomiť väz, ak ich okolie vystaví nadmernému tlaku. Preto kládol v príprave dôraz na to, aby hráčom na trávniku nezväzovala nohy deštruktívna dávka zodpovednosti a sériou výsledkov sa čo najskôr priblížili ku konkurencii. „Prvých päť kôl bolo o tom, aby sme sa vyšvihli do reálneho boja o záchranu. Akékoľvek zaváhanie by nás vyšlo dvojnásobne draho a aj prehra v Moldave nám ukázala, že musíme poriadne vysúkať rukávy. Nakoniec sa nám to podarilo a v priebehu ďalších piatich kôl sme sa dostali do pokojnejších vôd. Najhektickejší bol však záver, kedy stúpali očakávania a s ním spojený tlak,“ pripomenul M. Jantek.
Kľúč k úspechu bol principiálne jednoduchý, ale nájsť správne dvere, cez ktoré by do Vranova vkročila treťoligová istota aj pre ďalšiu sezónu si vyžadovalo poriadnu dávku kumštu – trénerského, i hráčskeho. „Najdôležitejšie bolo vliať mužstvu sebavedomie, aby si po jeseni začalo veriť, čo súviselo so správnym nastavením tréningového procesu, spôsobom hry a napasovaním úloh na mieru hráčov. Po jeseni sa možno záchrana pre niekoho zdala ako utópia, no nám sa podarilo nájsť motiváciu a hlavne cestu, ktorá priniesla úspech. Uvedomoval som si, že zápasy budú fyzicky náročné, no tiež mi bolo jasné, že veľmi dôležitá bude mentálna stránka, preto sme na ňu kládli veľký dôraz,“ konštatoval M. Jantek.
Kontinuitu týždenného tréningového mikrocyklu s nastavením víťaznej chémie na víkend narušilo (objektívne) v jari počasie, ktoré zariadilo, že sa tri kolá museli dohrávať, čím sa len očakávania a tlak znásobovali. „Keďže sme dohrávky zvládli, môžeme teraz povedať, že to problémom nebolo. Dôležité bolo, že mužstvo nestratilo trpezlivosť. Posunutie termínov nebolo na škodu, lebo sme chytili správnu fazónu a dohrávané stretnutia sme zvládli. Hoci sme proti Humennému nepodali ideálny výkon, za podstatné považujem, že sme neinkasovali a neprehrali. Ak k tomu pripočítam Trebišov, pre niekoho sme doma stratili štyri body, ale v konečnom účtovaní sa obidve remízy ukázali ako zlaté,“ zdôraznil M. Jantek.
V jeseni mužstvo trpelo predovšetkým v koncovke. Nebyť siedmich projektilov v sieti Martina vyzerala by vizitka po prvej polovici sezóny mimoriadne biedne. Jarná časť bola v tomto smere iná. Ofenzívni hráči na čele so strelecky explodujúcim E. Streňom získali potrebný pokoj, istotu a rutinu, ktoré im v konečnom účtovaní začali prinášať góly a s nimi spojené dôležité body. „Ako som čítal, v jeseni mali strelci o čosi viac smoly, ale ak má hráč kvalitu, celú sezónu sa mu na päty lepiť nemôže. Doma sme sa naučili hrať ofenzívnejšie, niekedy až na hrane rizika a potenciál P. Šama, R. Lazúra, E. Streňa, M. Turcovského alebo J. Hatoka sa musel prejaviť. Keď hrá mužstvo ofenzívne, vytvára si aj viac šancí, preto som rád, že chlapci tento spôsob hry prijali a najmä v posledných domácich dueloch hrali podľa mojich predstáv,“ hodnotil M. Jantek.
Pohoda a nárast formy hráčov sa podpísal i pod výkony v defenzíve. Vranov neinkasoval vo ôsmich vystúpeniach a viac ako dva góly dostal iba dvakrát, čo bol základný krok k tomu, aby mužstvo nepodliehalo ďalšej vlne tlaku z povinnosti otáčať výsledok. „Kľúčová bola zodpovednosť každého hráča v defenzíve. Chlapci majú úlohy na trávniku presne rozdelené a od Erika v bráne až po Erika na hrote každý vedel, čo má robiť a čo od neho očakávam. Spoľahlivé výkony podával E. Makó, výkonnostne povyrástli O. Gdovin, M. Kentoš, M. Stanislavský, M. Sakala, oporou bol M. Paluba, či univerzálny J. Hatok a nad všetkými držal taktovku J. Novák, ktorý v niektorých zápasoch v organizácii hry exceloval. Celý čas som zdôrazňoval, že na ihrisku musia byť všetci jedenásti koncentrovaní od prvej do poslednej sekundy! Neinkasovali sme vo ôsmich zápasoch a to nemôže byť iba o šťastí,“ dodal M. Jantek.
Finále uplynulej sezóny prišlo v posledných štyroch kolách, kedy Vranovčania nastupovali proti súperom bojujúcim o treťoligovú istotu. Pri prehre v Poprade s dvoma vylúčenými alebo po stretnutí v Prešove, kde domáci po zmene strán otočili z 1:2 na 4:2, sa nad kabínou vznášal prízrak nakumulovanej zodpovednosti. Hráči si však s týmito situáciami poradili s nadhľadom, pretože Kremničku zdolali 3:0 a Sp. N. Ves 1:0. „Najťažší moment prišiel po prehre v Prešove, ktorý ukázal svoju silu a podotýkam, nehral s dorastencami, ako si niekto myslí. Do konca ostávali dva zápasy a stále sme nemali istotu záchrany. Pred Spišskou Novou Vsou som povedal, že doteraz sme odviedli skvelú prácu, ale význam bude mať až vtedy, ak ju dokončíme. Z pohľadu mentálnej prípravy to bol veľmi ťažký týždeň, lebo s výnimkou 2 – 3 hráčov ostatní takúto skúsenosť nemali. To, ako sa nakoniec s emotívnym nábojom v predposlednom vystúpení vysporiadali, bola rozprávka. S odstupom času je možno aj dobre, že menej skúsení chlapci necítili zbytočný tlak a mohli ukázať atribúty, na ktorých staviame. Dohrávanie stretnutia za stavu 1:0 s následnými emóciami boli tým pravým vyvrcholením celej sezóny. Kto futbal nezažil vo vnútri, nikdy to nepochopí,“ užíval si M. Jantek víťazstvo so Sp. N. Vsou aj s odstupom času.
Na zvládnutie jarnej misie mal Vranov 15 zápasov, ale cieľ sa mužstvu podarilo splniť už v predstihu a víťazstvom v Martine sa vyšvihlo na konečné 10. miesto. Štatisticky by sme sa mohli na uplynulú sezónu pozrieť z viacerých uhlov pohľadu, no hodnoty M. Janteka sú číslami nemerateľné. „Fanúšikovia považujú za najväčší úspech záchranu v súťaži. Pre mňa ako trénera je najväčším emocionálnym víťazstvom skutočnosť, že hráči dôverovali mojej filozofii. To nenahradí ani postup, ani záchrana... Bol som tretím trénerom Vranova v tejto sezóne a keď som vošiel prvýkrát do kabíny, museli byť v nej rozpaky spôsobené neistotou z budúcnosti. Preto za najväčšiu výhru vnímam vzťah medzi mnou a hráčmi. Podarilo sa nám zapáliť vášeň..., z práce a hry mal každý radosť, ktorá vyvrcholila nefalšovanými emóciami v zápase so Spišskou. Ľudia si „iba“ prečítali, že Vranov sa zachránil, ale čo sa dialo v mužstve pre mňa znamenalo oveľa viac,“ uzavrel náš rozhovor M. Jantek.

M. Jantek o staršom doraste: Dôvera hráčov zaväzovala aj mňa

Súčasťou modernej futbalovej filozofie je budovanie hráčskej klubovej kontinuity. Ak opomenieme porovnávanie podmienok, musíme oceniť inovatívny prístup Miroslava Janteka, ktorý popri A-mužstve pracoval aj so starším dorastom. Mladým hráčom predstavil svoju koncepciu a keďže tí ju pochopili, výsledky sa dostavili, pričom pochváliť sa žiada najmä herný progres potvrdený zápasmi s lídrami súťaže Banskou Bystricou a Stropkovom. „Hoci prioritou v jari bol A-tím, dorast mi stále ležal na srdci, lebo po mojom príchode k mužstvu sa medzi nami vytvoril vzťah založený na dôvere, ktorý zaväzuje aj mňa ako trénera. Hráči pochopili, že cesta, akou sa chcem uberať, je náročná a bolí, ale iná možnosť neexistovala. Chlapci v tomto veku si musia odpovedať iba na jednu otázku - či chcú alebo nechcú. Tí, ktorí ostali, zožali na konci zaslúžené ovocie... Pred jarnou časťou hráči v médiách avizovali, že nechcú skončiť poslední a som rád, že svoje slovo dodržali, navyše sa im to podarilo v ťažkých zápasoch. A-mužstvo pochopilo môj koncept hry v priebehu týždňa, dvoch a hoci mladým to trvalo o čosi dlhšie, záver sezóny bol v poriadku. Mali ste vidieť, čo sa dialo v kabíne po prehranom zápase... Chlapci mali obrovskú motiváciu zlepšovať sa a každý neúspech ich poriadne mrzel. Cieľom práce s mládežou je pripraviť hráčov pre štart v kategórii dospelých. Tréner, ktorý ide k mládeži iba kvôli výsledkom, by s ňou nemal vôbec pracovať. Myslím si, že S. Berenda, J. Dvorjak alebo T. Boháč, ktorý už dostával príležitosť v prvom mužstve, môžu v blízkej budúcnosti vážne prehovoriť aj v A-tíme,“ uviedol M. Jantek.

M. Jantek: Mám ambície dosiahnuť s týmto mužstvom viac

Výsledky a spôsob hry Vranova v jarnej časti leteli do „sveta“. Keďže rukopis trénera Miroslava Janteka bol pri spanilej jazde MFK rozbúrenými treťoligovými vodami nespochybniteľný, otázka ostáva, kde bude pôsobiť v novej sezóne. „Priznávam, že som ambiciózny tréner. V jari mi A. Krišanda a J. Uhlík vytvorili podmienky, vďaka ktorým som sa sústredil iba na prípravu mužstva a hráčom som mohol naložiť. Ak budú v novej sezóne podmienky ako v jari, vidím v práci s týmto kádrom perspektívu, vďaka ktorej by som sa posunul ja, aj hráči. Pokiaľ ostanem vo Vranove, nebudem chcieť hrať o pokojný stred tabuľky, ale chlapcom budem nakladať ďalej. Prioritou je pre mňa udržať stav, kedy majú všetci motiváciu dosiahnuť viac. Rád by som vo Vranove pokračoval, lebo v kabíne sme si vybudovali vzájomný rešpekt a to je vždy devíza, na ktorej sa oplatí stavať. Podstatou úspechu v jari bol prístup hráčov, na ktorých záležalo ako bude na trávniku vyzerať naša týždenná spolupráca z tréningov a za to, čo predvádzali, ich chcem vyzdvihnúť. Mám ambície dosiahnuť s týmto mužstvom viac, lebo Vranov si to zaslúži! V tejto chvíli ma teší, že som nesklamal ľudí, ktorí mi dali v neľahkej situácii dôveru. „Mrzieť“ ma môže iba to, že som sklamal tých, ktorí nám nedôverovali a stále hľadajú alibizmus,“ odpovedal M. Jantek.            

M. Jantek: Hráči, ktorí mi tykajú, to mali ťažšie

V kabíne MFK Vranov sa Miroslav Jantek stretol aj s dvoma bývalými spoluhráčmi Petrom Šamom a Jánom Novákom, ktorý vedľa svojho súčasného trénera štartoval kariéru v Tatrane Prešov. Nový šéf kabíny si s nimi, podobne ako s Romanom Lazúrom, tyká a práve tieto vzájomné väzby boli ďalším dôležitým pilierom úspechov Vranova v jarnej časti. „Keď som fungoval vo Vranove v minulosti, tykal som si dokonca s viacerými. Teraz som v kabíne vysvetlil, že odbúravam zaužívané klišé. Každý tréner má individuálny postoj, ale ak niekto povie, že všetci sú si rovní a na rovnakej štartovacej čiare, nie je to pravda. Hráči ako P. Šamo, R. Lazúr, J. Novák alebo aj E. Streňo nemôžu byť predsa na rovnakej štartovacej čiare ako chlapci, ktorí práve prišli z dorastu. Hráči, s ktorými si tykám, to však mali oveľa ťažšie, lebo oproti iným pociťovali zodpovednosť ešte aj voči mne. Tykanie a náš vzťah postavený na tom, že sme spolu niečo prežili, bol podstatne viac náročnejší pre nich ako pre mňa,“ pootvoril dvere do kabíny M. Jantek.

Tabuľka po 30 kolách
1.Pohronie    30    19    3    8    50:24    60
2.Poprad    30    16    3    11    40:30    51
3.Lokomotíva    30    12    11    7    37:30    47
4.Trebišov    30    13    6    11    52:46    45
5.Lipany    30    12    8    10    38:32    44
6.Námestovo    30    12    7    11    42:34    43
7.Moldava B    30    12    7    11    29:30    43
8.B. Bystrica B    30    11    9    10    30:28    42
9.Košice B    30    12    6    12    47:51    42
10.Vranov    30    11    8    11    41:36    41
11.Kremnička    30    11    7    12    42:46    40
12.Humenné    30    11    6    13    42:40    39
13.Martin    30    11    5    14    40:51    38
14.Prešov B    30    10    6    14    38:50    36
15.Sp. N. Ves    30    9    5    16    37:47    32
16.Lučenec    30    9    1    20    25:55    28

Doma
1.Pohronie    15    13    0    2    34:10    39
2.Lipany    15    11    4    0    29:8    37
3.Kremnička    15    10    2    3    31:17    32
4.Martin    15    10    2    3    27:15    32
5.Námestovo    15    9    4    2    27:9    31
6.Trebišov    15    9    4    2    31:15    31
7.Poprad    15    10    1    4    23:12    31
8.B. Bystrica B    15    8    6    1    21:7    30
9.Moldava B    15    8    5    2    19:11    29
10.Humenné    15    9    1    5    27:13    28
11.Košice B    15    8    4    3    29:18    28
12.Vranov    15    7    5    3    24:10    26
13.Sp. N. Ves    15    8    1    6    26:21    25
14.Lučenec    15    8    1    6    19:19    25
15.Lokomotíva    15    6    6    3    18:13    24
16.Prešov B    15    7    3    5    25:22    24

Vonku
1.Lokomotíva    15    6    5    4    19:17    23
2.Pohronie    15    6    3    6    16:14    21
3.Poprad    15    6    2    7    17:18    20
4.Vranov    15    4    3    8    17:26    15
5.Moldava B    15    4    2    9    10:19    14
6.Trebišov    15    4    2    9    21:31    14
7.Košice B    15    4    2    9    18:33    14
8.Námestovo    15    3    3    9    15:25    12
9.B. Bystrica B    15    3    3    9    9:21    12
10.Prešov B    15    3    3    9    13:28    12
11.Humenné    15    2    5    8    15:27    11
12.Kremnička    15    1    5    9    11:29    8
13.Sp. N. Ves    15    1    4    10    11:26    7
14.Lipany    15    1    4    10    9:24    7
15.Martin    15    1    3    11    13:36    6
16.Lučenec    15    1    0    14    6:36    3

Jarná časť
1.Poprad    15    11    0    4    24:13    33
2.Vranov    15    9    3    3    24:12    30
3.Humenné    15    9    2    4    27:12    29
4.Pohronie    15    8    1    6    23:18    25
5.Košice B    15    7    2    6    22:22    23
6.Kremnička    15    7    2    6    19:20    23
7.Lipany    15    6    4    5    19:14    22
8.Námestovo    15    7    0    8    21:19    21
9.Trebišov    15    6    3    6    23:23    21
10.Moldava B    15    6    3    6    13:14    21
11.Martin    15    6    2    7    17:17    20
12.Lokomotíva    15    5    5    5    13:19    20
13.B. Bystrica B    15    4    4    7    13:18    16
14.Prešov B    15    3    5    7    18:23    14
15.Sp. N. Ves    15    4    2    9    14:23    14
16.Lučenec    15    3    0    12    9:32    9

M. Jantek: Z práce a hry mal každý radosť

Šport / Futbal / M. Jantek: Z práce a hry mal každý radosť

M. Jantek: Z práce a hry mal každý radosť
Aké sú môžnosti reklamy?

MFK Vranov má za sebou náročnú a turbulentnú sezónu, čo podčiarkuje fakt, že sa pri A-mužstve vystriedali traja tréneri. V jeseni viedli tím Jozef Lehocký a Jozef Kostelník. Zimnú prípravu odštartovali Vranovčania improvizovane pod vedením Romana Lazúra a od polovice februára sa stal oficiálne novým kormidelníkom Miroslav Jantek. Do kabíny vstúpil tesne pred začiatkom jarnej časti a hoci mu neostávalo veľa času na konsolidáciu, prácu s predposledným celkom III. ligy, ktorý mal na konte chudobných 11 bodov, prijal, napriek riziku, ako výzvu. „Som Vranovčan a postavenie mužstva v tabuľke ma nenechávalo ľahostajným. Keď som od nového vedenia dostal ponuku prevziať A-mužstvo, vedel som, že futbal je nevyspytateľný a nemusí sa nám podariť splniť cieľ, ktorý stál pred nami. Črtala sa mi síce možnosť odísť za mojim bratancom Vladom Goffom na Maldivy, ale túto alternatívu som ďalej nerozvíjal a rozhodol som sa ostať doma. K tomuto kroku ma motivoval moment, kedy som prvýkrát vstúpil do kabíny a vtedy som si povedal, že to skúsim,“ uviedol tréner MFK Vranov Miroslav Jantek.
Na Vranov čakala v jari poriadna fuška. Mužstvo strácalo na priečku garantujúcu záchranu sedem bodov, navyše po jeseni prišlo o najlepšieho strelca J. Adama. M. Jantek si uvedomoval, že jeho zverencom môže definitívne zlomiť väz, ak ich okolie vystaví nadmernému tlaku. Preto kládol v príprave dôraz na to, aby hráčom na trávniku nezväzovala nohy deštruktívna dávka zodpovednosti a sériou výsledkov sa čo najskôr priblížili ku konkurencii. „Prvých päť kôl bolo o tom, aby sme sa vyšvihli do reálneho boja o záchranu. Akékoľvek zaváhanie by nás vyšlo dvojnásobne draho a aj prehra v Moldave nám ukázala, že musíme poriadne vysúkať rukávy. Nakoniec sa nám to podarilo a v priebehu ďalších piatich kôl sme sa dostali do pokojnejších vôd. Najhektickejší bol však záver, kedy stúpali očakávania a s ním spojený tlak,“ pripomenul M. Jantek.
Kľúč k úspechu bol principiálne jednoduchý, ale nájsť správne dvere, cez ktoré by do Vranova vkročila treťoligová istota aj pre ďalšiu sezónu si vyžadovalo poriadnu dávku kumštu – trénerského, i hráčskeho. „Najdôležitejšie bolo vliať mužstvu sebavedomie, aby si po jeseni začalo veriť, čo súviselo so správnym nastavením tréningového procesu, spôsobom hry a napasovaním úloh na mieru hráčov. Po jeseni sa možno záchrana pre niekoho zdala ako utópia, no nám sa podarilo nájsť motiváciu a hlavne cestu, ktorá priniesla úspech. Uvedomoval som si, že zápasy budú fyzicky náročné, no tiež mi bolo jasné, že veľmi dôležitá bude mentálna stránka, preto sme na ňu kládli veľký dôraz,“ konštatoval M. Jantek.
Kontinuitu týždenného tréningového mikrocyklu s nastavením víťaznej chémie na víkend narušilo (objektívne) v jari počasie, ktoré zariadilo, že sa tri kolá museli dohrávať, čím sa len očakávania a tlak znásobovali. „Keďže sme dohrávky zvládli, môžeme teraz povedať, že to problémom nebolo. Dôležité bolo, že mužstvo nestratilo trpezlivosť. Posunutie termínov nebolo na škodu, lebo sme chytili správnu fazónu a dohrávané stretnutia sme zvládli. Hoci sme proti Humennému nepodali ideálny výkon, za podstatné považujem, že sme neinkasovali a neprehrali. Ak k tomu pripočítam Trebišov, pre niekoho sme doma stratili štyri body, ale v konečnom účtovaní sa obidve remízy ukázali ako zlaté,“ zdôraznil M. Jantek.
V jeseni mužstvo trpelo predovšetkým v koncovke. Nebyť siedmich projektilov v sieti Martina vyzerala by vizitka po prvej polovici sezóny mimoriadne biedne. Jarná časť bola v tomto smere iná. Ofenzívni hráči na čele so strelecky explodujúcim E. Streňom získali potrebný pokoj, istotu a rutinu, ktoré im v konečnom účtovaní začali prinášať góly a s nimi spojené dôležité body. „Ako som čítal, v jeseni mali strelci o čosi viac smoly, ale ak má hráč kvalitu, celú sezónu sa mu na päty lepiť nemôže. Doma sme sa naučili hrať ofenzívnejšie, niekedy až na hrane rizika a potenciál P. Šama, R. Lazúra, E. Streňa, M. Turcovského alebo J. Hatoka sa musel prejaviť. Keď hrá mužstvo ofenzívne, vytvára si aj viac šancí, preto som rád, že chlapci tento spôsob hry prijali a najmä v posledných domácich dueloch hrali podľa mojich predstáv,“ hodnotil M. Jantek.
Pohoda a nárast formy hráčov sa podpísal i pod výkony v defenzíve. Vranov neinkasoval vo ôsmich vystúpeniach a viac ako dva góly dostal iba dvakrát, čo bol základný krok k tomu, aby mužstvo nepodliehalo ďalšej vlne tlaku z povinnosti otáčať výsledok. „Kľúčová bola zodpovednosť každého hráča v defenzíve. Chlapci majú úlohy na trávniku presne rozdelené a od Erika v bráne až po Erika na hrote každý vedel, čo má robiť a čo od neho očakávam. Spoľahlivé výkony podával E. Makó, výkonnostne povyrástli O. Gdovin, M. Kentoš, M. Stanislavský, M. Sakala, oporou bol M. Paluba, či univerzálny J. Hatok a nad všetkými držal taktovku J. Novák, ktorý v niektorých zápasoch v organizácii hry exceloval. Celý čas som zdôrazňoval, že na ihrisku musia byť všetci jedenásti koncentrovaní od prvej do poslednej sekundy! Neinkasovali sme vo ôsmich zápasoch a to nemôže byť iba o šťastí,“ dodal M. Jantek.
Finále uplynulej sezóny prišlo v posledných štyroch kolách, kedy Vranovčania nastupovali proti súperom bojujúcim o treťoligovú istotu. Pri prehre v Poprade s dvoma vylúčenými alebo po stretnutí v Prešove, kde domáci po zmene strán otočili z 1:2 na 4:2, sa nad kabínou vznášal prízrak nakumulovanej zodpovednosti. Hráči si však s týmito situáciami poradili s nadhľadom, pretože Kremničku zdolali 3:0 a Sp. N. Ves 1:0. „Najťažší moment prišiel po prehre v Prešove, ktorý ukázal svoju silu a podotýkam, nehral s dorastencami, ako si niekto myslí. Do konca ostávali dva zápasy a stále sme nemali istotu záchrany. Pred Spišskou Novou Vsou som povedal, že doteraz sme odviedli skvelú prácu, ale význam bude mať až vtedy, ak ju dokončíme. Z pohľadu mentálnej prípravy to bol veľmi ťažký týždeň, lebo s výnimkou 2 – 3 hráčov ostatní takúto skúsenosť nemali. To, ako sa nakoniec s emotívnym nábojom v predposlednom vystúpení vysporiadali, bola rozprávka. S odstupom času je možno aj dobre, že menej skúsení chlapci necítili zbytočný tlak a mohli ukázať atribúty, na ktorých staviame. Dohrávanie stretnutia za stavu 1:0 s následnými emóciami boli tým pravým vyvrcholením celej sezóny. Kto futbal nezažil vo vnútri, nikdy to nepochopí,“ užíval si M. Jantek víťazstvo so Sp. N. Vsou aj s odstupom času.
Na zvládnutie jarnej misie mal Vranov 15 zápasov, ale cieľ sa mužstvu podarilo splniť už v predstihu a víťazstvom v Martine sa vyšvihlo na konečné 10. miesto. Štatisticky by sme sa mohli na uplynulú sezónu pozrieť z viacerých uhlov pohľadu, no hodnoty M. Janteka sú číslami nemerateľné. „Fanúšikovia považujú za najväčší úspech záchranu v súťaži. Pre mňa ako trénera je najväčším emocionálnym víťazstvom skutočnosť, že hráči dôverovali mojej filozofii. To nenahradí ani postup, ani záchrana... Bol som tretím trénerom Vranova v tejto sezóne a keď som vošiel prvýkrát do kabíny, museli byť v nej rozpaky spôsobené neistotou z budúcnosti. Preto za najväčšiu výhru vnímam vzťah medzi mnou a hráčmi. Podarilo sa nám zapáliť vášeň..., z práce a hry mal každý radosť, ktorá vyvrcholila nefalšovanými emóciami v zápase so Spišskou. Ľudia si „iba“ prečítali, že Vranov sa zachránil, ale čo sa dialo v mužstve pre mňa znamenalo oveľa viac,“ uzavrel náš rozhovor M. Jantek.

M. Jantek o staršom doraste: Dôvera hráčov zaväzovala aj mňa

Súčasťou modernej futbalovej filozofie je budovanie hráčskej klubovej kontinuity. Ak opomenieme porovnávanie podmienok, musíme oceniť inovatívny prístup Miroslava Janteka, ktorý popri A-mužstve pracoval aj so starším dorastom. Mladým hráčom predstavil svoju koncepciu a keďže tí ju pochopili, výsledky sa dostavili, pričom pochváliť sa žiada najmä herný progres potvrdený zápasmi s lídrami súťaže Banskou Bystricou a Stropkovom. „Hoci prioritou v jari bol A-tím, dorast mi stále ležal na srdci, lebo po mojom príchode k mužstvu sa medzi nami vytvoril vzťah založený na dôvere, ktorý zaväzuje aj mňa ako trénera. Hráči pochopili, že cesta, akou sa chcem uberať, je náročná a bolí, ale iná možnosť neexistovala. Chlapci v tomto veku si musia odpovedať iba na jednu otázku - či chcú alebo nechcú. Tí, ktorí ostali, zožali na konci zaslúžené ovocie... Pred jarnou časťou hráči v médiách avizovali, že nechcú skončiť poslední a som rád, že svoje slovo dodržali, navyše sa im to podarilo v ťažkých zápasoch. A-mužstvo pochopilo môj koncept hry v priebehu týždňa, dvoch a hoci mladým to trvalo o čosi dlhšie, záver sezóny bol v poriadku. Mali ste vidieť, čo sa dialo v kabíne po prehranom zápase... Chlapci mali obrovskú motiváciu zlepšovať sa a každý neúspech ich poriadne mrzel. Cieľom práce s mládežou je pripraviť hráčov pre štart v kategórii dospelých. Tréner, ktorý ide k mládeži iba kvôli výsledkom, by s ňou nemal vôbec pracovať. Myslím si, že S. Berenda, J. Dvorjak alebo T. Boháč, ktorý už dostával príležitosť v prvom mužstve, môžu v blízkej budúcnosti vážne prehovoriť aj v A-tíme,“ uviedol M. Jantek.

M. Jantek: Mám ambície dosiahnuť s týmto mužstvom viac

Výsledky a spôsob hry Vranova v jarnej časti leteli do „sveta“. Keďže rukopis trénera Miroslava Janteka bol pri spanilej jazde MFK rozbúrenými treťoligovými vodami nespochybniteľný, otázka ostáva, kde bude pôsobiť v novej sezóne. „Priznávam, že som ambiciózny tréner. V jari mi A. Krišanda a J. Uhlík vytvorili podmienky, vďaka ktorým som sa sústredil iba na prípravu mužstva a hráčom som mohol naložiť. Ak budú v novej sezóne podmienky ako v jari, vidím v práci s týmto kádrom perspektívu, vďaka ktorej by som sa posunul ja, aj hráči. Pokiaľ ostanem vo Vranove, nebudem chcieť hrať o pokojný stred tabuľky, ale chlapcom budem nakladať ďalej. Prioritou je pre mňa udržať stav, kedy majú všetci motiváciu dosiahnuť viac. Rád by som vo Vranove pokračoval, lebo v kabíne sme si vybudovali vzájomný rešpekt a to je vždy devíza, na ktorej sa oplatí stavať. Podstatou úspechu v jari bol prístup hráčov, na ktorých záležalo ako bude na trávniku vyzerať naša týždenná spolupráca z tréningov a za to, čo predvádzali, ich chcem vyzdvihnúť. Mám ambície dosiahnuť s týmto mužstvom viac, lebo Vranov si to zaslúži! V tejto chvíli ma teší, že som nesklamal ľudí, ktorí mi dali v neľahkej situácii dôveru. „Mrzieť“ ma môže iba to, že som sklamal tých, ktorí nám nedôverovali a stále hľadajú alibizmus,“ odpovedal M. Jantek.            

M. Jantek: Hráči, ktorí mi tykajú, to mali ťažšie

V kabíne MFK Vranov sa Miroslav Jantek stretol aj s dvoma bývalými spoluhráčmi Petrom Šamom a Jánom Novákom, ktorý vedľa svojho súčasného trénera štartoval kariéru v Tatrane Prešov. Nový šéf kabíny si s nimi, podobne ako s Romanom Lazúrom, tyká a práve tieto vzájomné väzby boli ďalším dôležitým pilierom úspechov Vranova v jarnej časti. „Keď som fungoval vo Vranove v minulosti, tykal som si dokonca s viacerými. Teraz som v kabíne vysvetlil, že odbúravam zaužívané klišé. Každý tréner má individuálny postoj, ale ak niekto povie, že všetci sú si rovní a na rovnakej štartovacej čiare, nie je to pravda. Hráči ako P. Šamo, R. Lazúr, J. Novák alebo aj E. Streňo nemôžu byť predsa na rovnakej štartovacej čiare ako chlapci, ktorí práve prišli z dorastu. Hráči, s ktorými si tykám, to však mali oveľa ťažšie, lebo oproti iným pociťovali zodpovednosť ešte aj voči mne. Tykanie a náš vzťah postavený na tom, že sme spolu niečo prežili, bol podstatne viac náročnejší pre nich ako pre mňa,“ pootvoril dvere do kabíny M. Jantek.

Tabuľka po 30 kolách
1.Pohronie    30    19    3    8    50:24    60
2.Poprad    30    16    3    11    40:30    51
3.Lokomotíva    30    12    11    7    37:30    47
4.Trebišov    30    13    6    11    52:46    45
5.Lipany    30    12    8    10    38:32    44
6.Námestovo    30    12    7    11    42:34    43
7.Moldava B    30    12    7    11    29:30    43
8.B. Bystrica B    30    11    9    10    30:28    42
9.Košice B    30    12    6    12    47:51    42
10.Vranov    30    11    8    11    41:36    41
11.Kremnička    30    11    7    12    42:46    40
12.Humenné    30    11    6    13    42:40    39
13.Martin    30    11    5    14    40:51    38
14.Prešov B    30    10    6    14    38:50    36
15.Sp. N. Ves    30    9    5    16    37:47    32
16.Lučenec    30    9    1    20    25:55    28

Doma
1.Pohronie    15    13    0    2    34:10    39
2.Lipany    15    11    4    0    29:8    37
3.Kremnička    15    10    2    3    31:17    32
4.Martin    15    10    2    3    27:15    32
5.Námestovo    15    9    4    2    27:9    31
6.Trebišov    15    9    4    2    31:15    31
7.Poprad    15    10    1    4    23:12    31
8.B. Bystrica B    15    8    6    1    21:7    30
9.Moldava B    15    8    5    2    19:11    29
10.Humenné    15    9    1    5    27:13    28
11.Košice B    15    8    4    3    29:18    28
12.Vranov    15    7    5    3    24:10    26
13.Sp. N. Ves    15    8    1    6    26:21    25
14.Lučenec    15    8    1    6    19:19    25
15.Lokomotíva    15    6    6    3    18:13    24
16.Prešov B    15    7    3    5    25:22    24

Vonku
1.Lokomotíva    15    6    5    4    19:17    23
2.Pohronie    15    6    3    6    16:14    21
3.Poprad    15    6    2    7    17:18    20
4.Vranov    15    4    3    8    17:26    15
5.Moldava B    15    4    2    9    10:19    14
6.Trebišov    15    4    2    9    21:31    14
7.Košice B    15    4    2    9    18:33    14
8.Námestovo    15    3    3    9    15:25    12
9.B. Bystrica B    15    3    3    9    9:21    12
10.Prešov B    15    3    3    9    13:28    12
11.Humenné    15    2    5    8    15:27    11
12.Kremnička    15    1    5    9    11:29    8
13.Sp. N. Ves    15    1    4    10    11:26    7
14.Lipany    15    1    4    10    9:24    7
15.Martin    15    1    3    11    13:36    6
16.Lučenec    15    1    0    14    6:36    3

Jarná časť
1.Poprad    15    11    0    4    24:13    33
2.Vranov    15    9    3    3    24:12    30
3.Humenné    15    9    2    4    27:12    29
4.Pohronie    15    8    1    6    23:18    25
5.Košice B    15    7    2    6    22:22    23
6.Kremnička    15    7    2    6    19:20    23
7.Lipany    15    6    4    5    19:14    22
8.Námestovo    15    7    0    8    21:19    21
9.Trebišov    15    6    3    6    23:23    21
10.Moldava B    15    6    3    6    13:14    21
11.Martin    15    6    2    7    17:17    20
12.Lokomotíva    15    5    5    5    13:19    20
13.B. Bystrica B    15    4    4    7    13:18    16
14.Prešov B    15    3    5    7    18:23    14
15.Sp. N. Ves    15    4    2    9    14:23    14
16.Lučenec    15    3    0    12    9:32    9

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok