Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

A. Kobielsky: Po každej akcii vidím, že naša námaha mala význam

Kultúra / Mestský dom kultúry / A. Kobielsky: Po každej akcii vidím, že naša námaha mala význam

Aké sú môžnosti reklamy?

Mesto Rzeszow a Mládežnícky dom kultúry zorganizovali dvojdňové podujatie, ktorého súčasťou bol Deň otvorených dverí MDK a v nedeľu sa na miestnom rynku (námestí) konala akcia s názvom „Kultura od kuchni“.

Počas sobotňajšieho programu v rámci Dňa otvorených dverí odprezentoval v jeho priestoroch svoje umenie v hodinovom bloku folklórny súbor Orgonina a študenti Strednej odbornej školy Alexandra Dubčeka v odbore propagačná grafika sa predstavili výstavou pod názvom Farebné premeny, s ktorou minulý rok zožali úspech v Kodani.

V nedeľu si FS Orgonina zopakoval vystúpenie na námestí a okrem potlesku viac dvoch tisíc divákov si jeho členovia vyslúžili aj okamžité pozvane moderátora na budúci rok. „Na zahraničných akciách zvykneme mať na záver živú prezentáciu, čo znamená, že naša muzika začne hrať valčíky, tanečníci sa vyberú do publika a pozvú divákov do tanca. Poliaci sú dobrí hostitelia, srdeční ľudia a preto nemali žiadny problém si s nami zatancovať. Za celý súbor môžem povedať, že do Rzeszowa sa vrátime vždy veľmi radi,“ zdôraznil organizačný vedúci FS Orgonina Imrich Kónya.

Pri prezentácii slovenských tradícií s akcentom na našu domácu kuchyňu stavili študenti SOŠ A. Dubčeka v odbore kuchár – čašník na plnenú kapustu, pirohy a lokše s kyslým mliekom. Vysvedčením ich kvalít bola skutočnosť, že nejeden z návštevníkov si dlhý rad vystál i viackrát. Okrem toho, mimoriadny záujem vyvolala prezentácia dekoratívneho riešenia darčekových balení od dezertov až po šperky. „Pri tejto príležitosti sme sa prvýkrát stretli s vedením Zespolu szkol gospodarczych a musím povedať, že ich vízia profilácie učebných odborov v oblasti služieb, ktorá je podobná našej škole, nás oslovila. Určite budeme pokračovať v ďalšej komunikácií s tým, že našim vzájomným prianím je nadviazať užšiu spoluprácu pri výmene skúseností, či už medzi študentmi alebo pedagógmi,“ uviedol riaditeľ SOŠ A. Dubčeka Ľubomír Tóth.

Mestá Vranov a Rzeszow odštartovali partnerskú spoluprácu v roku 2009 úspešným podaním projektu Ochrana kultúrneho dedičstva historických regiónov Zemplína a Rzeszowského vojvodstva, tradícia – súčasnosť – budúcnosť v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Po modernizácia Mestského domu kultúry vo Vranove a dokončení novostavby Mládežníckeho domu kultúry v Rzeszowe prišiel čas na naplnenie druhej časti projektu, ktorou sú trvalo udržateľné aktivity. Ako zdôraznil riaditeľ MsDK vo Vranove Alfonz Kobielsky, projekt ponúka širokospektrálne možnosti realizácie v oblasti divadla, hudby, tanca, fotografie, počítačovej grafiky, či výtvarného umenia. „Našim spoločným  cieľom s poľskými partnermi je pripraviť súbor pravidelných akcií, ktoré sa časom stanú tradičné a organizovať sa budú aj o pätnásť, dvadsať rokov. Hoci Vranov je desaťkrát menším mestom ako Rzeszow, v oblasti kultúry a umenia dokážeme ponúknuť rovnaký počet talentov. Priestor v rámci jednotlivých podujatí chceme vytvoriť všetkým vekovým generáciám a už teraz rozmýšľame nad tým, ako by sme do týchto činností zapojili napr. dôchodcov. Vypracovanie a realizácia projektu nás stáli nemálo úsilia, ale postupne začíname žať zaslúžené ovocie a po každej akcii vidím, že naša námaha mala význam,“ vysvetľoval riaditeľ MsDK vo Vranove Alfonz Kobielsky.

A. Kobielsky: Po každej akcii vidím, že naša námaha mala význam

Kultúra / Mestský dom kultúry / A. Kobielsky: Po každej akcii vidím, že naša námaha mala význam

Aké sú môžnosti reklamy?

Mesto Rzeszow a Mládežnícky dom kultúry zorganizovali dvojdňové podujatie, ktorého súčasťou bol Deň otvorených dverí MDK a v nedeľu sa na miestnom rynku (námestí) konala akcia s názvom „Kultura od kuchni“.

Počas sobotňajšieho programu v rámci Dňa otvorených dverí odprezentoval v jeho priestoroch svoje umenie v hodinovom bloku folklórny súbor Orgonina a študenti Strednej odbornej školy Alexandra Dubčeka v odbore propagačná grafika sa predstavili výstavou pod názvom Farebné premeny, s ktorou minulý rok zožali úspech v Kodani.

V nedeľu si FS Orgonina zopakoval vystúpenie na námestí a okrem potlesku viac dvoch tisíc divákov si jeho členovia vyslúžili aj okamžité pozvane moderátora na budúci rok. „Na zahraničných akciách zvykneme mať na záver živú prezentáciu, čo znamená, že naša muzika začne hrať valčíky, tanečníci sa vyberú do publika a pozvú divákov do tanca. Poliaci sú dobrí hostitelia, srdeční ľudia a preto nemali žiadny problém si s nami zatancovať. Za celý súbor môžem povedať, že do Rzeszowa sa vrátime vždy veľmi radi,“ zdôraznil organizačný vedúci FS Orgonina Imrich Kónya.

Pri prezentácii slovenských tradícií s akcentom na našu domácu kuchyňu stavili študenti SOŠ A. Dubčeka v odbore kuchár – čašník na plnenú kapustu, pirohy a lokše s kyslým mliekom. Vysvedčením ich kvalít bola skutočnosť, že nejeden z návštevníkov si dlhý rad vystál i viackrát. Okrem toho, mimoriadny záujem vyvolala prezentácia dekoratívneho riešenia darčekových balení od dezertov až po šperky. „Pri tejto príležitosti sme sa prvýkrát stretli s vedením Zespolu szkol gospodarczych a musím povedať, že ich vízia profilácie učebných odborov v oblasti služieb, ktorá je podobná našej škole, nás oslovila. Určite budeme pokračovať v ďalšej komunikácií s tým, že našim vzájomným prianím je nadviazať užšiu spoluprácu pri výmene skúseností, či už medzi študentmi alebo pedagógmi,“ uviedol riaditeľ SOŠ A. Dubčeka Ľubomír Tóth.

Mestá Vranov a Rzeszow odštartovali partnerskú spoluprácu v roku 2009 úspešným podaním projektu Ochrana kultúrneho dedičstva historických regiónov Zemplína a Rzeszowského vojvodstva, tradícia – súčasnosť – budúcnosť v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Po modernizácia Mestského domu kultúry vo Vranove a dokončení novostavby Mládežníckeho domu kultúry v Rzeszowe prišiel čas na naplnenie druhej časti projektu, ktorou sú trvalo udržateľné aktivity. Ako zdôraznil riaditeľ MsDK vo Vranove Alfonz Kobielsky, projekt ponúka širokospektrálne možnosti realizácie v oblasti divadla, hudby, tanca, fotografie, počítačovej grafiky, či výtvarného umenia. „Našim spoločným  cieľom s poľskými partnermi je pripraviť súbor pravidelných akcií, ktoré sa časom stanú tradičné a organizovať sa budú aj o pätnásť, dvadsať rokov. Hoci Vranov je desaťkrát menším mestom ako Rzeszow, v oblasti kultúry a umenia dokážeme ponúknuť rovnaký počet talentov. Priestor v rámci jednotlivých podujatí chceme vytvoriť všetkým vekovým generáciám a už teraz rozmýšľame nad tým, ako by sme do týchto činností zapojili napr. dôchodcov. Vypracovanie a realizácia projektu nás stáli nemálo úsilia, ale postupne začíname žať zaslúžené ovocie a po každej akcii vidím, že naša námaha mala význam,“ vysvetľoval riaditeľ MsDK vo Vranove Alfonz Kobielsky.

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok