Šesťročný vranovský Ironman V. Marcinčin sa stal majstrom Slovenska

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Triatlon je vo svete športu fenoménom, pretože vďaka kombinácii plávanie – cyklistika – beh spája v sebe počas jedných pretekov hneď niekoľko výziev. Len pred pár dňami sme písali o fantastickom bronze Ironmana Romana Baka na slovenských majstrovstvách SLOVAKMAN a máme tu ďalší úspech vranovského triatlonistu. Šesťročný Vranovčan Viktor Marcinčin sa stal na podujatí Cassovia Triatlon v Košiciach majstrom Slovenska v žiackej kategórii Nádeje C.

Viktor je živé striebro. Baví ho pohyb a je mu jedno, či sa môže hýbať na ulici s kamarátmi alebo napr. donedávna počas aktivít v Materskej škole JUH, z ktorej v novom školskom roku prechádza do prváckych lavíc v Základnej škole Bernolákova.

Hoci jeho súperi už pôsobia v triatlonových kluboch, Viktor športuje so spontánnosťou jemu vlastnou. Pevnými piliermi, o ktoré sa mladý športový talent môže za každých okolností oprieť, je podpora v rodine. Keďže rodičia idú svojim synom sami príkladom, šport a pohyb je pre nich prirodzenou súčasťou životného štýlu. Dôkazom toho je, že práve starší brat Daniel, ktorý pláva za Super Kids Košice, ho inšpiroval k plávaniu natoľko, že dnes bez problémov absolvuje hodinový tréning s trénerkou Petrou Rodákovou. Vo Vranove nad Topľou robí pre zmenu prvé kroky v rámci atletickej prípravy s trénerom Jaroslavom Kolcunom. Stále však platí, že na prvom mieste je radosť z pohybu, vďaka čomu si počas týchto prázdnin pripísal na konto aj viacero víťazstiev v detskej verzii pretekov Spartan Race.

Štvrtý ročník Cassovia Triatlon v okolí košického Jazera bol zároveň majstrovstvami Slovenska žiakov. Viktor súťažil vo vekovej kategórii do 7 rokov, kde patril medzi najmladších. Zaujímavosťou bolo, že kým pri menách súperov ste si mohli prečítať názvy triatlonových klubov, pri mene nášho Ironmana bolo zapísané „iba“ Vranov nad Topľou, no s to väčším nasadením potom rodné mesto na trati reprezentoval.

Pozor, ak si myslíte, že išlo len o detské preteky na spestrenie programu pred štartom seniorských kategórií, rýchlo musíme vysvetliť, že vôbec tomu tak nebolo, práve naopak. Či už Roman Bak alebo Michal Ivančo viackrát potvrdili, že hoci sa to na prvý pohľad nezdá, triatlon má striktné pravidlá. Aj v tomto prípade rozhodcovia dohliadali na to, aby v boxoch pri nasadaní na bicykel, či vybiehaní na bežeckú trať bolo všetko v absolútnom súlade.

Po prvej plaveckej časti, kedy na mladých triatlonistov čakalo 25 metrov, sa ešte Viktor nepohyboval na popredných miestach. Všetko si však vynahradil v ďalšom priebehu, keď absolvoval viac ako 500 metrov na bicykli a 120 metrov behu. Postupne sa pozíciu po pozícii posúval v poradí vyššie a vyššie, aby ho po dobehnutí do cieľa mohli dekorovať ako majstra Slovenska v kategórii Nádeje C.

Skvelý úspech, Viki blahoželáme!

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!