Sačurovský traktor opäť nekompromisne preveril majstrovstvo jazdcov

  • Obce
  • Dátum: 19.07.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Sačurovský traktor nesklamal. Trať bola k jazdcom nekompromisná. Keďže sa neštartovalo podľa kategórií, ale v poradí, ako si súťažiaci vyžrebovali štartovacie čísla, malo o väčší zážitok postarané aj publikum.

Nadšenci štvorkoliek, offroadov a majitelia traktorov, ktorí mali odvahu prijať adrenalínovú výzvu, sa v Sačurove stretli štvrtýkrát. Sačurovský traktor sa z ročníka na ročník stáva prestížnejšou značkou, o čom svedčí fakt, že sa ho zúčastňujú pretekári z celého Slovenska. Starosta obce Sačurov Peter  Barát sa s myšlienkou zorganizovať takéto podujatie pohrával už niekoľko rokov. Keď si v roku 2018 povedali s partiou ďalších nadšencov, že idú do toho, toto ich rozhodnutie dnes môžeme hodnotiť ako terno. „V dobrom som závidel obciam na Orave, či v okolí Banskej Bystrice, kde sa takéto podujatia organizujú pravidelne už niekoľko rokov. Keďže som v našom regióne cítil absenciu takejto akcie, rozhodli sme sa ju pred štyrmi rokmi zorganizovať premiérovo. Sme radi, že sa ľudia naučili chodiť do našej obce. Teší nás nielen to, že si k nám prídu zajazdiť súťažiaci z celého Slovenska, ale príjemný deň tu dokážu stráviť celé rodiny,“ uviedol sačurovský starosta Peter Barát.

Hoci organizátori sa snažili 860-metrovú trať zjednodušiť, mnohí dostali zabrať a aby neostali definitívne utopení v blate, nie raz im museli pomáhať s lanami a technikou usporiadatelia. Dokonca jedno z vozidiel sa prevrátilo… „Pred súťažou sa intenzívne venujeme príprave trate asi mesiac. Potrebujeme ju totiž pokosiť, prečistiť, napustiť vodou. Napriek tomu, že sme sa ju snažili zjednodušiť, aby dostalo viac vyniknúť jazdecké majstrovstvo, než náš pomocný tím, už počas prvých jázd boli predsa len v permanencii aj naši usporiadatelia,“ dodal P. Barát.


Jedno z vozidiel sa dokonca prevrátilo… Našťastie sa nikomu nič nestalo. 

Najmladším jazdcom bol 9-ročný Benjamín z Tepličky nad Váhom, ktorý dostal prvú štvorkolku od otca ako darček na 5. narodeniny. V Sačurove sa pustil do boja s traťou s odvahou a vášňou, preto potlesk publika, ktorý zožal, bol absolútne zaslúžený. „Tento rok som jazdil na trati pre deti, no toto bolo prvýkrát, čo som jazdil spolu s dospelými. Hoci na trati bolo dosť blata, páčilo sa mi to. Najmä v niektorých zákrutách to bolo náročné, ale teším sa, že som si mohol zajazdiť,“ neskrýval spokojnosť v cieli Benjamín. Pokyn jeho otca Pavla Barníka, ktorý ho na trati taktiež sprevádzal na štvorkolke, bol jasný „na plný plyn a neuberať“. Ako vzápätí v našom rozhovore priznal, u nich doma jazdí celá rodina, vrátane maminy. „Keď sa na Slovensku začali dostávať štvorkolky viac do povedomia, čo bolo asi desať rokov dozadu, kúpil som si jednu aj ja. Stále ma to baví, preto som k tomu začal viesť aj syna. Dokonca už i náš najmladší, ktorý má rok, sa vozí so mnou. Myslím si, že deti treba vedieť správne inšpirovať… Spolu s nami však jazdí aj moja manželka, moji bratia, žijeme tým celá rodina, preto to máme ako celorodinné hobby,“ vysvetlil Pavol Barník.


Najmladším účastníkom bol 9-ročný Benjamín z Tepličky nad Váhom. 

V štartovacom poli nechýbali ani domáci reprezentanti Sačurova. S podomácky vyrobeným traktorom s prevodovkou a nápravou Praga V3S a motorom Zetor sa do súboja s časom pustil Ján Mikča, pre ktorého to bola už tretia účasť. „Najkritickejšie boli bazény, kde je veľa vody a museli ma aj ťahať, ale inak sa mi išlo super. Tento traktor využívam na prácu na poli, kde takéto podmienky nepoznám, preto si chodím zajazdiť na túto akciu. Priznám sa, orať je jednoduchšie, ako jazdiť na tejto trati,“ usmieval sa Ján Mikča.


Sačurov reprezentoval Ján Mikča.

Z viacerých súťažiacich zaujal napr. Ján Varga z Veľkých Kozmáloviec v levickom okrese. S výbavou na trať si ťažkú hlavu nerobil. Vydal sa totiž na ňu na štvorkolke v crocsách, krátkych nohaviciach, tričku a prilbe bez okuliarov. „Jazdím pre radosť a pokiaľ to pravidlá dovolia, okuliare, ktoré ma inak brzdia, lebo mi bránia vo výhľade, nepoužívam. Keď idem do veľkého blata, žmurknem si predtým a idem do toho na plný plyn. Keďže dnes mala trať všetko, čo ma baví, jazdu som si užil,“ referoval Ján Varga.


Ján Varga jazdil bez okuliarov. 

Ani 4. ročník Sačurovského traktora neostal nič dlžný svojej povesti podujatia s charitatívnym posolstvom. V minulosti venovali organizátori výťažok z finančnej zbierky napr. detskému oddeleniu Nemocnice Svet zdravia vo Vranove nad Topľou. Minulý rok sa podarilo vyzbierať 2 500 eur pre zdravotne postihnutého chlapca zo Sačurova. „Tento rok sme sa rozhodli podporiť Šimona z Dlhého Klčova, ktorý aj v týchto dňoch absolvuje liečebné procedúry v Poľsku. Ako finančnú pomoc mu venujeme výťažok z tomboly a samostatnej zbierky, na ktorú mohol prispieť každý, kto dnes prišiel,“ vysvetľoval P. Barát.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!