Sačurovský traktor ani tento rok nesklamal, chyby na trati neodpúšťal!

  • Obce
  • Dátum: 22.07.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tretí ročník Sačurovského traktora nesklamal. Rekordný počet jazdcov a jazdkýň. Trať, ktorá zaváhanie neodpúšťa. Výborná divácka kulisa. Korunu vydarenému dňu nasadil charitatívny rozmer podujatia.

Sačurovský traktor začínal v premiére s necelými troma desiatkami súťažiacich. Povesť výborne pripravenej a zorganizovanej akcie sa však rýchlo rozšírila. Dôkazom je tohtoročná rekordná účasť – 75 pretekárov, pričom nechýbali ani jazdci zo stredného Slovenska z okolia Brezna, či Zvolena.

Mágia Sačurovského traktora je v trati. Už počas prvých dvoch ročníkov dávala zabrať a tento rok sa ju podarilo ešte vyšperkovať. Hoci organizátori sa pohrávali s myšlienkou prenájmu ďalších pozemkov, kvôli koronakríze od tohto zámeru nakoniec upustili, ale… Aj napriek tomu sa dokázali s priestorom, ktorý mali k dispozícii, vyhrať! „Keď som v minulosti hovoril, že trať má okolo 400 metrov, evidentne som mal zlý odhad (úsmev), pretože bola podstatne dlhšia. Tento rok sa nám ju v priestore cieľa podarilo ešte predĺžiť, plus sme ju konečne oficiálne premerali a má 850 metrov,“ vysvetľoval starosta obce Sačurov Peter Barát.

Trať v Sačurove zaváhania nikdy neodpúšťala a výnimkou nebol ani tretí ročník. Samostatnou kapitolou bol prístup k uhlom v zákrutách. Nájazd do nich musel byť detailne vykalkulovaný, pretože v opačnom prípade to stroj vynieslo a následné cúvanie s opätovným návratom do ideálnej stopy, všetko samozrejme v rozbahnenom teréne, stálo drahocenné sekundy. „So spoluorganizátorom Jankom Ihnátom sme sa práve na túto tému intenzívne bavili. Kým on preferoval klasické zákruty, aby sa tam vytočili aj dlhšie autá, ja som mu oponoval. Keďže sa snažíme preveriť zručnosť jazdcov, nechali sme ostrejšie verzie, aby sa s tým popasovali, preto priznávam, že to bol z našej strany zámer,“ dodal s úsmevom P. Barát.

Organizátori Sačurovského traktora už minulý rok ukázali, že majú srdce na správnom mieste, keď z výťažku z akcie zakúpili pre detské oddelenie Vranovskej nemocnice prístroj – pulzný oximeter, plus ako bonusový dar venovali televízor. Tento rok sa rozhodli podporiť Mirka, rodáka zo Sačurova so zdravotným postihnutím. „Keď sme dali dokopy výťažok zo štartovného, dobrovoľného vstupného, tombolových lístkov a príspevky od sponzorov, podarilo sa nám pre Mirka vyzbierať a odovzdať počas záverečného vyhodnotenia 2 470 eur. Táto suma však nie je konečná, pretože finančné príspevky nám niektorí darovali ešte v ten večer po odovzdaní šeku a boli aj takí, ktorí v týždni prišli za mnou na obecný úrad. Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí prispeli, pretože Mirkovi a jeho rodičom to pri hradení nákladov za rehabilitácie, ktoré sú pre neho nesmierne dôležité, veľmi pomôže,“ zdôraznil P. Barát.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!