Š. Paluba o MS do 23 rokov v malom futbale: Turnaj môžeme aj vyhrať

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenská reprezentácia sa v polovici augusta predstaví na Majstrovstvách sveta v malom futbale do 23 rokov. Svetový šampionát bude hostiť Ukrajina a v nominácii trénera Petra Gancznera nechýba ani stropkovský rodák, brankár TO-DAY Hydrokres Prešov, Šimon Paluba!

Šimon Paluba začínal s „veľkým“ futbalom v drese MŠK Tesla Stropkov. V dorasteneckom veku prestúpil do 1. FC Tatran Prešov a práve tu odštartoval kariéru v malom futbale. Keď chytal za U19-tku, dali sa dokopy s partiou spoluhráčov a prihlásili sa do prešovskej TOP ligy v malom futbale. Svojmu talentu neostal nič dlžný ani v menšej bráne, kde patril medzi opory tímu a vďaka spoľahlivým výkonom získal nomináciu do ideálnej zostavy celej sezóny. Jeho brankárske umenie neušlo pozornosti realizačnému tímu TO-DAY Hydrokres Prešov, ktorý patrí k absolútnej špičke a pravidelne hrá v súťažiach organizovaných Slovenským zväzom malého futbalu o najvyššie priečky. „Malý futbal ma zaujal tým, že je to dynamická hra na menšom priestore, kde sa môžem častejšie zapájať do hry nohou, čo ma baví. Keďže mojou prednosťou nie je výška, v tomto prípade centimetre nezohrávajú až takú úlohu, ako vo „veľkom“ futbale. Dokážem tu viac využiť moje reflexy, navyše vždy som hral s dobrou partiou, tak ma to baví,“ vysvetľoval Šimon Paluba.

Malý futbal zažíva na Slovensku boom. Zväz si dáva záležať na každom detaile a ocenením práce jeho vedenia je i to, že seniorské majstrová Európy sa budú hrať tento rok v jeseni v Košiciach. Reprezentačným trénerom je Ladislav Borbély, ktorý na júlový kemp pozval premiérovo aj Šimona Palubu. „Pozvanie na zraz ma prekvapilo. Pôvodne som v nominácii nefiguroval, ale niektorí brankári nemohli prísť, tak som dostal nakoniec pozvánku aj ja. Chlapci ma vzali rýchlo do kolektívu a celkovo hodnotím kemp veľmi pozitívne. Naučil som sa totiž niekoľko nových vecí, hlavne z taktiky, ktoré sú pre mňa mimoriadne cenné,“ hodnotil Š. Paluba.

Pre 21-ročného brankára budú prvým tohtosezónnym vrcholom Majstrovstvá sveta v malom futbale do 23 rokov na Ukrajine. Po zraze so seniorským A-mužstvom absolvoval hneď ďalší kemp práve v spomínanej vekovej kategórii. Po jeho skončení tréner Peter Ganczner oznámil, že na svetový mundial pocestuje i rodák zo Stropkova. „V modernom malom futbale je brankár považovaný z pohľadu výstavby útoku ako ďalší plnohodnotný hráč. Obidvaja tréneri, Ladislav Borbély a Peter Ganczner, tlačia na to, aby sme hrali ofenzívne. Zdôrazňujú nám, že pokiaľ sme mimo pokutového územia v poli, máme zabudnúť na to, že za nami je brána a máme hrať sebavedomo. Keď som hovoril o taktike, tak pomocou pre nás je, že ak sa vysunieme dopredu, obranca ide za nás a istí situáciu, pokiaľ by sa strela odrazila smerom k našej bráne. V tomto mi kemp so seniorskou reprezentáciou veľmi pomohol. Na zraze kategórie do 23 rokov som si potom viac veril v rozohrávke, aj pri chytaní,“ reagoval Š. Paluba.

Pred svojím prvým štartom na MS sa bude vo forme udržiavať v drese piatoligového OFK Tatran Bystré a pridávať si bude i individuálne tréningy. „Po tréningu si ešte pridám špeciálne individuálne cvičenia pre malý futbal. Určite si však pôjdem zatrénovať s kamarátmi aj na malé ihrisko, pretože predsa len je rozdiel chytať vo veľkej a malej bráne. Tréner zatiaľ o jednotke na majstrovstvách sveta nerozhodol, ale som odhodlaný urobiť maximum pre to, aby som bol pripravený mužstvu pomôcť vždy, keď dostanem dôveru,“ zdôraznil Š. Paluba.

Slováci budú na majstrovstvá sveta cestovať v pozícii obhajcov strieborných medailí spred dvoch rokov z Prahy. Najvyššími ambíciami sa v rozhovore pre malyfutbal.sk netají ani tréner P. Ganczner. „Keďže som spoznal celý kolektív, môžem povedať, že všetci máme rovnaké očakávania. Na Ukrajine chceme uhrať veľmi dobrý výsledok a myslím si, že máme kvalitu na to, aby sme celý turnaj možno aj vyhrali,“ uviedol Š. Paluba.

FOTO: FB Slovenský zväz v malom futbale

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!