Rúška na výstavu v Hornozemplínskej knižnici venovali viaceré osobnosti

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ochranné rúška boli ešte donedávna bežné skôr len v nemocniciach či v ambulanciách. Kvôli postupujúcej pandémii sa však dostali do života každého z nás. Potrebujeme ich do práce, do obchodu, do školy, dopravy, aj na vychádzku do prírody. Stali sa akýmsi symbolom koronavírusu na Slovensku i v okolitých krajinách sveta.

V Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou sprístupnia 15. apríla výstavu rúšok, ktoré knihovníčky zhromažďovali od vypuknutia pandémie COVID-19. Výstava s názvom „ROK PO“… alebo aké rúška nosíme ukazuje rôzne typy rúšok od inštitúcií, dizajnérov, konferenčných firiem, detské, zákazkových krajčírstiev, po domácky ušité aj tie, ktoré vyrábala vranovská knižnica nielen pre zamestnancov, ale aj rodinných príslušníkov a pre obyvateľov mesta Vranova nad Topľou.  Niektoré majú svoje príbehy, ktoré sú súčasťou výstavy.

Rúška behom pár týždňov okrem svojej ochrannej funkcie získali aj estetickú funkciu: najrôznejšiu podobu od jednoduchej  šatky či šálu, cez  skladaný pruh látky až po rôzne tvarované. Často vyjadrujú estetické cítenie, vlastný vkus, hodnoty, politickú príslušnosť či zmysel pre humor. V začiatkoch pandémie väčšina Slovákov nosila rúška textilné, ktoré opakovane prali a vyvárali, iné sa totiž vtedy nedali zohnať a podľa niektorých názorov sa tým správali ekologicky. Postupom času k ochrannej funkcii rúška pribudla estetická stránka a rôzne zlepšováky – napr. drôtik ako výstuž na nos, aby lepšie držali a proti zahmlievaniu okuliarov.

Tiež sú to osobné rúška, vyšívané i háčkované, ručne maľované, detské so zvieracími a rozprávkovými motívmi, svadobné alebo rúška pre ženy s rúžom či rúško pre zamilovaných, príležitostné pestrofarebné a veselé rúška, rúška pre deti a vytvorené deťmi, dizajnové rúška, domácky vyrobené rúška rôznych farieb a veľkostí, z klasických materiálov a bavlny.

Vranovská knižnica vyhlásila zbierku rúšok ešte 15. mája 2020 pod názvom „Deň po… alebo aké rúška sme nosili“. V tom čase však nikto nemohol tušiť, že rúška sa stanú našou súčasťou na dlhšiu dobu, ako sme čakali. Všetci sme dúfali, že deň, keď ich zložíme z tvárí, nastane už čoskoro. Epidemiologická situácia sa však nezlepšila a my sme spätí s rúškami aj rok po tejto výzve, preto sa pôvodný názov výstavy zmenil na „Rok po… alebo aké rúška sme nosili“. Zachováme ich ako informáciu pre budúce generácie a možno aj artikel, ktorý sa nosil v 21. storočí.

Pracovníčky knižnice počas celého obdobia zhromaždili vyše 161 ochranných rúšok. Expozícia ponúka 80 druhov tých najzaujímavejších. Návštevníci výstavy uvidia rúška respirátory aj ochranné štíty, ktoré vznikali v začiatkoch pandémie pre Nemocnicu s poliklinikou vo Vranove nad Topľou, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, ambulantných lekárov a sociálne slabších občanov.

Pracovníčka Mgr. Marianna Majzlíková pri myšlienke urobiť zbierku rúšok oslovila dizajnérov, módnych návrhárov, spisovateľov, hercov, spevákov, mediálne známe osobnosti, rôzne firmy, dokonca aj prezidentskú kanceláriu.

Dôležitým kritériom bol príbeh alebo nejaká technická zvláštnosť, aby rúško bolo  výnimočné.

Rúška do zbierky okrem iných venovali inštitúcie a firmy napr. Prešovský samosprávny kraj, Ľubovniansky hrad, Goetheho inštitút Bratislava, Mesto Vranov nad Topľou, známe osobnosti ako napr. Ondrej Kandráč, Miro Jaroš, Miroslava Almásy  a Veronika Bozdošová (TV Markíza), Samuel Migaľ (TV JOJ), relácia RTVS Zem spieva a iní.

Výstava je obohatená príbehmi, básničkami, sloganmi a myšlienkami o súčasnej covidovej situácii z pera spisovateľov napr. Zuzany Kubašákovej, Gabiky Futovej, Valentína Šefčíka, Kataríny Mikolášovej, ale aj príbehmi vranovských detí a mládeže.

Je však isté, že Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v zbieraní rôznorodých ochrán tváre pokračuje aj naďalej. Rozhodli sme sa vytvoriť malú kolekciu/zbierku súčasného diania v podobe rúšok. Spomeňte si „deň potom“ a pomôžte aj vy písať históriu.

Obyčajný kúsok látky sa zmenil v memento doby plnej neistoty a strachu, novej skúsenosti, akú moderná Európa nepamätá. Či sa nakoniec symbol súčasnosti, a pre mnohých aj módny doplnok stane bežnou súčasťou našich každodenných životov, alebo len spomienkovým exponátom na jar roku 2020, ťažko posúdiť.

Výstava potrvá do 30. júna 2021.

Srdečne Vás pozývame.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!