Rozprávkoví hrdinovia pozývajú zažiť športové dobrodružstvo v ZŠ Lúčna

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rodinka úžasných 2 a Ľadové kráľovstvo 2 sú animované kinohity. Práve príbehy hlavných postáv z obidvoch rozprávok sa stali hlavným motívom projektu UEFA Disney Playmakers určeného pre dievčatá vo veku od 5 do 8 rokov. Budúce športovkyne sa môžu stať hrdinkami vo svete disneyoviek pod vedením certifikovaných trénerov z CFT ACADEMY Slovakia. Svet nových dobrodružstiev sa im otvorí v Základnej škole Lúčna vo Vranove nad Topľou.

Projekt, v ktorom spojili kreatívne sily UEFA, The Walt Disney Company a národné futbalové zväzy, si kladie za cieľ inšpirovať dievčatá v prvom rade k radosti z pohybu. Dievčatá však nebudú napodobňovať svetové futbalové hviezdy, ktoré sú im v tomto veku vzdialené. Na ihrisku sa pred nimi otvorí známy svet v spoločnosti Rodinky úžasných a sestier Elsy a Anny z Ľadového kráľovstva.

Rozprávkové dobrodružstvá

Jednotlivé cvičenia sú pripravené tak, aby rozvíjali kultúru pohybu. Pridanou hodnotou je tímová spolupráca, podpora kreativity a budovanie sebavedomia. Tréningy sú postavené na príbehoch známych animovaných postavičiek, aby sa vďaka rozprávkovému svetu, ktorý im je prirodzený, cítili uvoľnene a tešili sa na každé nové (športové) dobrodružstvo. „Každý tréning sa začína čítaním rozprávky, aby dievčatá mali pocit, že sú naozaj jej súčasťou. Počas tréningov sa ich budeme snažiť vtiahnuť do deja aj tým, že im necháme priestor vyniknúť ich tvorivosti a fantázii. Dôležité nie je získavať futbalové zručnosti, ale cieľom je všeobecný pohybový rozvoj a emočná stránka. Samozrejme, budeme budovať aj ich kladný vzťah k futbalu, no bez toho, aby si uvedomovali, že sú na futbalovom tréningu,“ vysvetľoval prezident CFT ACADEMY Slovakia Daniel Štuller.

Ak to odľahčíme, u dievčat nemôžeme opomenúť ani tréningový outfit. D. Štuller s úsmevom reagoval, že sa môžu vyparádiť do tričiek podľa ľubovoľnej fantázie. „Základným kritériom je úsmev. Ak sa budú dievčatá usmievať, znamená to, že ich tréningy bavia a vtedy budeme spokojní aj my tréneri,“ dodal prezident CFT ACADEMY Slovakia.

Dôvera SFZ v CFT Academy

S Disney postavičkami začala ako prvá pracovať Anglická futbalová asociácia. Keďže dievčatá na Britských ostrovoch projekt okamžite zaujal, pridala sa aj Európska futbalová federácia (UEFA), ktorá ho katapultovala do ďalších svojich členských krajín. Odtiaľ bol už len krok k tomu, aby sa do neho zapojil Slovenský futbalový zväz. Podmienkou bolo vytvoriť 30 centier s 30-člennými skupinami dievčat vo veku od 5 do 8 rokov.

SFZ zveril dôveru z pozície lektorov pre celé Slovensko CFT ACADEMY Slovakia. Edukátormi sa stali Daniel Štuller, Katarína Chovancová a Karol Komara. Trénermi v centrách budú Viky Poláková, Anna Valancová, Simona Šviderská a David Kulman. „V prvom rade sme vďační a vážime si, že nám Slovenský futbalový zväz dal dôveru. Aj pre nás to totiž bola výzva! Absolvovali sme 4-dňové on line školenie s lektormi UEFA, po ktorom sme školili trénerov pre ostatné centrá na Slovensku, k čomu sme pristúpili s maximálnou zodpovednosťou. Myslím si, že tento projekt posúva ďalej nás a som si istý, že motivovať bude aj dievčatá,“ uviedol Daniel Štuller.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!