Romantika pri darovaní krvi: Keď sú dvaja šťastní, krv dostane tretí

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Keď sú dvaja šťastní, krv dostane tretí! S týmto mottom inšpirovaným textom Borisa Filana z legendárneho hitu Mopedová pozýva sieť nemocníc Svet zdravia na tohtoročné „valentínske“ darovanie krvi. Romantická nálada naplnila v týchto dňoch aj hematologicko-transfuziologické oddelenie vo Vranove nad Topľou.

Darovanie krvi je posolstvom ľudskosti. V ére, kedy sa slovo zdravie a ľudský život skloňuje ešte intenzívnejšie sa rozhodli darovať najvzácnejšiu tekutinu spolu aj Evka Kičová a Radovan Marhefka. Ani pre jedného to však nebol prvý odber. „Prvý impulz vo mne vzbudil môj otec, ktorý bol pravidelným darcom a tak po dovŕšení svojich 18-tich narodenín som sa rozhodla byť pravidelnou darkyňou krvi ako on. Najviac ma k darovaniu inšpiruje pocit po odbere, keď sa zamýšľam nad tým, že moja krv môže niekomu vážne pomôcť – zachrániť život. Ten pocit musí človek zažiť,“ vysvetľovala Evka Kičová, pre ktorú to bol 12. odber.

Pri príležitosti sv. Valentína čakal na zaľúbencov v sieti Nemocníc Svet zdravia, ktorí prišli darovať krv spoločne, špeciálny darček. Všetky páry dostali červené zamilované rúška s nápisom LO-VE. „Dnes to nebola len „valentínska“ výnimka, pretože zopár odberov sme už absolvovali spolu,“ usmiala sa Evka Kičová a dodala: „Podobné kampane vnímam veľmi pozitívne. Sú ľudia, ktorí by aj chceli vyskúšať darovanie krvi, ale majú strach. Práve takáto kampaň im ho môže pomôcť prekonať. Určite je to výborná príležitosť, ako presvedčiť svojho partnera, aby išiel na odber s vami, keď už je ten Valentín (úsmev).“

Darovanie krvi majú v „krvi“ manželia Mirka a Fero Sobotovci. Spolu darovali krv 24-krát a s priateľmi z Vranovských vydier nevynechali ani túto príležitosť pomôcť iným. Ako to už býva zvykom, rozdávali okolo seba aj výbornú náladu. „Takto to naplánovala manželka, preto sme prišli spolu,“ reagoval s úsmevom Fero Sobota a Mirka doplnila: „Som rada, že sa nám podarilo zladiť termíny darovania krvi a mohli sme prísť spolu. Myslím si, že je to milé, taký iný prejav a osvieženie vzťahu po 25 rokoch manželstva. Dokonca dnes chcela prvýkrát darovať krv aj naša dcéra, ktorá má zajtra 18 rokov a chcela si dať takýto darček k narodeninám.“


Fero a Mirka Sobotovci.

Nemocnice Svet zdravia vo svojej kampani pozývajú na darovanie krvi. Pre pandémiu koronavírusu klesol počet darcov, no potrebujú doplniť jej zásoby pre prípady, pri ktorých dochádza k veľkým stratám krvi, napríklad u onkologických pacientov, mamičiek s ťažkým pôrodom, či pri akútnych úrazoch. Výrazný nedostatok evidujú najmä u krvnej skupiny s negatívnym Rh faktorom. „Krv som začal darovať s tým, že chcem pomôcť, ale zároveň som získal lepší prehľad o vlastnom zdravotnom stave. My sme kolektív, partia ľudí, ktorí radi pomôžeme, či už ide o darovanie krvi alebo o čokoľvek iné. Vnímame to tak, že je to súčasť nášho životného štýlu, ktorý nás spája,“ vysvetľoval Fero Sobota.

Valentínska kampaň potrvá do 19. februára. V priebehu prvého týždňa sa na HTO vo Vranove nad Topľou vystriedalo 35 darcov, ktorí darovali 15 litrov krvi. „Motivuje ma to, že som sama veľakrát potrebovala krv, preto ju teraz s radosťou rada vraciam. Mojím cieľom je v budúcnosti darovať aj krvné doštičky. Vyčítala by som si, keď môžem prísť a neprišla by som. Okrem manžela a dcéry prišli aj ďalší priatelia z nášho klubu Vranovské vydry, pretože to patrí k nášmu spôsobu života. Keď sa podarí vytvoriť takúto skvelú atmosféru, darovanie je potom zážitkom,“ uviedla Mirka Sobotová.

Pre tých, ktorí by chceli darovať krv pripomíname, že odberové dni vo vranovskej nemocnici sú v utorky, štvrtky a piatky od 6.00 do 9.00 h. Z epidemiologických dôvodov pre maximálnu bezpečnosť darcov je potrebné sa na darovanie krvi objednať telefonicky na čísle 057/4865 475.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!