Roman Lazúr: Víťaznú mentalitu vidím u hráčov v tréningoch, v kabíne

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Treťoligový šláger MFK Vranov – ŠK Odeva Lipany nesklamal. Kvalitou, emóciami, príbehom, diváckou kulisou.

Od prvých minút bolo vo Vranove nad Topľou jasné, že sa stretli dva elitné treťoligové tímy. Hráči síce potrebovali štvrťhodinu, aby sa v zápase usadili, no v konečnom účtovaní platilo, že fanúšikovia sa nenudili.

V prvom polčase boli diváci svedkami viacerých viac ako zaujímavých streleckých pokusov. Ako prvý sa do štatistík zapísal Jakub Straka. Peter Bartoš najskôr jeho hlavičku stiahol robinsonádou a o dve minúty centrovanú loptu s rukami na brvne poslal na roh.


Hráči obidvoch tímov nasadením nešetrili. FOTO: Imrich Makó.

Sektor hostí bol pripravený explodovať v 21. min., keď sa po sérii rýchlych prihrávok dostal pred Emila Sudimáka za obranu Slavomír Kraľovič, ale lobu z jeho kopačky chýbala presnosť. V ďalších dvoch situáciách si ešte hostia dokázali nájsť loptu, raz po centri, potom odrazenú, ale vo finále to bezprostredne nebezpečné zakončenie neznamenalo.

Účet prvého polčasu uzavrel dvoma nepresnými halfvolejmi Matúš Digoň. Najmä pri tom druhom po pase Michala Krajňáka sa hovorilo, vzhľadom na okolnosti, o gólových parametroch…

Skóre sa prvýkrát menilo po zmene strán. Vranov zahrával rohový kop. Domáci sa natlačili do malého vápna súpera. Pri rozohrávke však softvér v systéme MFK vysvietil chybu a to naštartovalo motory hneď štvorice hráčov Lipian. Vranovčanom už reštart v podobe rýchleho návratu na korigovanie pomeru síl na ich vlastnej polovici nestačil a Samuel Kraľovič pohodlne dostal hostí do vedenia. „Na súperovi bolo vidieť, že sa na tento zápas takticky veľmi dobre pripravil. Domáci hrali v organizovanom bloku, z ktorého vyrážali do kontier, ktoré majú zvládnuté. Vychádzajúc z toho sme si aj my uvedomovali, že to nemôžeme príliš otvoriť. Paradoxom je, že z rýchlej kontry sa nakoniec podarilo skórovať nám,“ hodnotil priebeh do vedúceho gólu Lipian kapitán Odevy Peter Bartoš. V rovnakej odpovedi si zároveň nad dejom zvyšku stretnutia iba povzdychol. „Záver sme jednoznačne nezvládli. Neviem, či to bolo nastavením, že sa nám nič nemôže stať. Vranovčania sa práve vtedy žmykli, kým my sme minúty, ktoré nás stáli víťazstvo, nedokázali zachytiť.“


„Prosím Ťa, poďakuj sa za mňa, aj za chlapcov, fanúšikom, že prišli, že sme cítili ich podporu, že sme chceli vyhrať pre nich,“ nezabudol tréner MFK Vranov Roman Lazúr oceniť atmosféru, akú fanúšikovia v sobotu vytvorili. FOTO: Imrich Makó.

Keď bol v priebehu piatich minút napomínaný dvakrát žltou kartou a v 68. min. vylúčený Lukáš Kulich, otázky nad ďalším priebehom nechávali scenár gradovať. A scenár pod režisérskou taktovkou domácich vygradoval!

Reakcia Vranovčanov prišla tým najlepším možným spôsobom – o dve minúty. Po rýchlej akcii z pravej strany centroval Milan Lukáč, na vzdialenejšej žrdi zatvoril priestor Jakub Straka a hlavou nechytateľne vyrovnal.

Ak má duel dvoch tradičných rivalov takýto priebeh, hráči, aj fanúšikovia chcú viac. V tomto prípade sa dočkali tí vranovskí. Erik Burcák vyhral chrbtom k bráne hlavičkový súboj, na čo najlepšie zareagoval Jakub Verčimák. Napriek tomu, že obranca Lipian nechcel predať v ich súboji kožu lacno, predsa len sa pretlačil k zakončeniu a pri Topli sa triasla zem! A triasť sa mohla ešte raz, tri minúty pred koncom, kedy sa po centri ocitol v päťke Kristián Amrich. Brankár Emil Sudimák hosťujúceho strelca vychytal a hoci nadstavené tri minúty sa zdali nekonečné, domáci diváci ho mohli aj so spoluhráčmi vyprevadiť skandovaným potleskom. „Pri prvom góle sme chceli nechať loptu na zemi a podržať ju, nech sa súper trošku vytiahne. Vyhrávali sme 1:0 a hru sme potrebovali ukľudniť. Vzadu sa však urobila chyba, potom sa len odkopla lopta a gólu predchádzal naozaj pekný center. Toto bola pre Vranov voda na mlyn! Pred druhým gólom sme podcenili súboj. Prvý hráč ho prehral, ale ďalší ho nezabezpečil a už to bolo iba o tom, buď náš obranca domáceho strelca, aj za cenu červenej karty a penalty, stiahne alebo ho nechá zakončiť,“ pridal svoj pohľad na inkasované góly pokojným a rozvážnym hlasom P. Bartoš.


Gólovým hrdinom sa stal stredopoliar Jakub Verčimák. FOTO: Imrich Makó.

Po zápase v Oravskom Veselom tréner MFK Vranov Roman Lazúr pozitívami na adresu svojich zverencov nešetril. Viackrát zdôraznil, že za predvedený výkon bol na tím hrdý. Preto sme náš rozhovor začali otázkou, aké slová vytiahne po stretnutí, v ktorom sa podaril obrat vo výsledku proti lídrovi, navyše v početnom oslabení. „Budem pokračovať v superlatívoch, lebo hráči si to zaslúžia. Na takýto prístup sme však boli nastavení, namotivovaní, nahecovaní… Po Oravskom Veselom sme na tom pracovali počas dvoch tréningových jednotiek, plus sme sa snažili reagovať aj zmenami v zostave. Verím, že kto bol na zápase, prizná, že sme vyhrali zaslúžene. Myslím si, že z nás bolo cítiť väčší hlad po víťazstve,“ zdôraznil tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Vranovčania stavili na trpezlivosť a vyplatila sa im. Hoci počas zápasu boli strelecky aktívnejší, Peter Bartoš musel zasahovať iba raz, v úvode. Príležitosti problémom neboli, úlohou ostávalo vycentrovať zakončenie. Jakubovia Straka a Verčimák nespanikárili a kolektívne dielo doviedli do dokonalého gólového finále. „Plán sme skladali tak, že nebudeme hrať otvorenú bávku a lídra valcovať. Vyšlo nám to aj kvôli tomu, že chlapi perfektne narábali s rytmom hry. Keď potrebovali brániť v bloku, bránili a keď bola možnosť prejsť do ofenzívy, išli sme za gólmi. Škoda len, že sme viacero príležitostí nepremenili… Z celkového pohľadu sme chceli hrať proti lídrovi takto a tento plán sa ukázal ako úspešný,“ pripomenul R. Lazúr.


Roman Lazúr žil celý zápas s mužstvom. A jeho emócia po poslednom hvizde žiadny komentár nepotrebuje… FOTO Imrich Makó.

Lipany sú rešpektovaným mužstvom. Pozícia lídra to len znásobuje. Hráči Odevy pricestovali do Vranova s bilanciou ôsmich duelov bez prehry podčiarknutou siedmimi víťazstvami. Výborne mali rozohraný i sobotňajší duel, no zverenci trénera Romana Lazúra sa nepriaznivému vývoju nepoddali. Po vylúčení Lukáša Kulicha vlastne ani nedali priestor na prípadnú stratu pevnej pôdy pod nohami, či dokonca na paniku. Okamžite vyrovnali a keďže im bol bod málo, išli aj za druhým presným zásahom. „Víťaznú mentalitu vidím v týchto hráčoch v tréningoch, v kabíne… Sú to vnímaví ľudia, ktorí sa dokážu baviť vážne, aj situáciu odľahčiť. Futbal je tímový šport a ja si vážim každého, kto je v tejto kabíne. Razíme cestu prajnosti. Vtedy vyskočí dobrý individuálny výkon a z toho sa potom môžeme odraziť k tímovým výsledkom,“ uzavrel náš rozhovor R. Lazúr.

MFK Vranov – ŠK Odeva Lipany 2:1 (0:0)

Góly: 70. Straka, 78. Verčimák – 53. S. Kraľovič.

ŽK: 15. Babjak, 37. Marcinko, 63. Kulich, 71. Digoň, 88. Straka – 33. Poremba, 72. Mar. Vysočan.

ČK: 68. Kulich po 2 ŽK.

Zostava Vranov: Sudimák – Lukáč, Marcinko, Babjak, Krajňak – Straka, Verčimák (90. Šuľak), M. Demčák, Kulich – Milenky (59. Burcák), Digoň (82. Sabol).

Zostava Vranov: Bartoš – Jacko, Kovalčík, Dlugoš, Marcel Vysočan (85. Guľaša), Vitovič, S. Kraľovič, Poremba (85. Amrich), M. Kraľovič (76. Michal Vysočan), Kamenec, Micherda.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!