Roman Lazúr: Nikto s tým, čo zažívame tento rok, skúsenosti nemal

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rok 2020 preveril regionálny futbal výzvou, akú doteraz nepoznal. Zrušená jarná časť, prerušená jesenná časť a medzitým z týždňa na týždeň neistota. Pre MFK Vranov bola prvá polovica aktuálnej sezóny o to viac špecifická, že v súvislosti s novým koronavírusom musela ŠTK VsFZ zmeniť dvakrát dejisko zápasu, dve stretnutia sa odohrať nestihli a pred duelom v Slovnaft Cupe s MFK Zemplín Michalovce vypadlo trénerovi Romanovi Lazúrovi zo zostavy z rôznych príčin až osem hráčov!

Futbalisti v regionálnych súťažiach na Slovensku nastúpili naposledy na majstrovský súťažný zápas 11. októbra. Situáciou, kedy bola prerušená III. liga, Východ, plus všetky mládežnícke súťaže, sa zaoberala aj Správna rada MFK Vranov, ktorá rozhodla o tom, že tréningový proces A-mužstva, ako i mládežníckych kolektívov bol prerušený. „Dôvodom sú súčasné opatrenia, na základe ktorých môže byť na ihrisku šesť osôb a zároveň takéto skupinky nemôžeme zónovať. Samozrejme, sledujeme kĺzavý medián v nádeji, že klesne pod 500, čo by znamenalo avizované uvoľnenie opatrení. Pokiaľ sa situácia nezmení, prvý tréning A-mužstva je naplánovaný na 15. januára,“ uviedol manažér a tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Napriek tomu, že ihriská a tréningové plochy sú prázdne, v klube sa život nezastavil. R. Lazúr detailne analyzuje výkony mužstva v jesennej časti a začína skladať program prípravných zápasov v rámci „zimnej“ prípravy. Za týchto okolností bude veľa závisieť aj od zodpovednosti a prístupu hráčov. „Nie sme profesionálny klub, preto sme hráčom žiadny individuálny tréningový plán nedávali. Asistent Lukáš Kulich im však ukázal konkrétne cviky dôležité pre futbalistov. V kádri máme dostatočne inteligentných chlapcov, ktorí verím, že sa budú o seba starať,“ dodal R. Lazúr.

MFK Vranov bude v neúplnej tabuľke zimovať na 6. mieste. Mužstvo si prešlo maximálne špecifickou jesennou časťou. Prvým faktorom bol COVID-19, kvôli ktorému sa najskôr menilo dejisko stretnutia – namiesto domácich vystúpení s Humenným a Spišskou Novou Vsou nastúpili Vranovčania vonku. V momente, ako na nový koronavírus boli pozitívne testovaní dvaja hráči, ŠTK VsFZ konfrontácie so Sobrancami a Bardejovskou Novou Vsou odložila. Samostatnou kapitolou boli zdravotné patálie hráčov, ktoré vyvrcholili pred pohárovým stretnutím s Michalovcami, kedy nemohla nastúpiť šestica, plus k dispozícii neboli Dominik Sabol s Ivanom Petrukom. „Vedel som, že novoposkladaný tím môže ťažiť z toho, ak ho nabudíme, inšpirujeme novou víziou a v prvých dvoch kolách sme aj boli úspešní. Predovšetkým v Kalši sme podali veľmi dobrý výkon v defenzíve, pričom sme ťažili z toho, že som urobil na postoch v zostave pár zmien a prinieslo to úspech. Kvalitný výkon sme podali tiež doma s Prešovom, akurát výsledkovo nám to nevyšlo a potom prišiel nešťastný zápas v Košiciach, kde sme okrem prehry prišli o dlhodobo zraneného Mareka Babjaka. Následne sme v Humennom doplatili na hrubé individuálne chyby a konečný výsledok bol pre nás pri pohľade na priebeh krutý. V ďalšom priebehu sezóny sa na nás začali lepiť zranenia, no postavili sme sa tomu čelom. Remizovali sme v Stropkove a potom prišli tri výhry so Sninou, v Plavnici a s Giraltovcami. Krok po kroku sme sa posúvali nahor, ale pre známe okolnosti sme toho viac nestihli,“ hodnotil jesennú časť R. Lazúr.

Počas jesene museli ísť všetky doteraz známe futbalové teórie bokom. Realizačné tímy vedia žiť s tým, že im môžu plány skrížiť zranenia hráčov, či tresty, ale situácia, kedy sa zo dňa na deň mohol zmeniť víkendový program, resp. hráči mohli kedykoľvek dostať stopku pre pozitívny test alebo skončiť v karanténe, bola nová. „Pamätám si na prednášku Adriána Guľu, ktorý vysvetľoval, že tréningový plán si pripravuje s dôrazom na najbližších súperov na dva týždne dopredu. My sme takto plánovať nemohli, lebo situácia bola naozaj neistá. Navyše sa bavíme o amatérskom futbale a o to ťažšie sa niekedy reaguje. Nikto s tým, čo zažívame tento rok, skúsenosti nemal. Mohli sme reagovať len intuitívne, v najlepšej viere, a čakať, aké zrkadlo našim rozhodnutiam nastavia samotné zápasy,“ poodkryl zákulisie R. Lazúr.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!