Robo Bosák krstil knihu himalájskou soľou

sona.kolcunova@vranovske.sk
Autor

Umelcom je na viacerých „frontoch“. Raper Rektor tvorí okrem hudby s posolstvom aj prózu. V novej knihe prostredníctvom krátkych príbehov ukazuje kontrast medzi tým, čo nám káže rozum a hovorí srdce.

Krst knihy (Ne)mysli – spoj srdce a hlavu sa konal v priestoroch Centra mládeže, kde sa natáčal aj Rektorov najnovší klip. Práve s novým singlom „Nechaj ma tvoriť“ sa predstavil aj pred samotným krstom v rámci krátkej ukážky z jeho tvorby. „Ľuďom by som chcel svojou tvorbou odkázať, aby si viac verili, aby boli sami sebou a aby v sebe nachádzali silu. Hlavné však je, aby sa nebáli vyčnievať z davu, ak majú nejaký talent a aby sa pokúšali tým, čo robia, inšpirovať okolie,“ hovorí Rektor o svojej tvorbe, ktorá odznela aj v Centre mládeže a priniesla pozitívnu energiu, rovnako ako obohacujúce názory. Počiatky Rektorovej tvorby sa radia ešte do „prvej vlny“ rapu, keď vo Vranove vlastne nikto rap nepočúval. „Keď som bol sám na internáte počas vysokej školy, začal som písať texty a neskôr som pochopil, že je to vlastne môj vyjadrovací prostriedok. No a onedlho to bude desať rokov, odkedy som prišiel do štúdia po prvýkrát a zapáčilo sa mi to,“ hovorí Robo „Rektor“ Bosák o svojich začiatkoch. Tvorenie akéhokoľvek obsahu alebo umeleckého prejavu sa často stretáva s kritikou, no aj na tú má Robo Bosák vlastný názor. „Úprimne, nemôžem s určitosťou povedať, čo si kto myslí. Netvárim sa arogantne a netvrdím, že ma názor iných ľudí nezaujíma, ale verím tomu, čo chcem robiť a mám aj skladby, ktoré hovoria, že moja viera v to, čo robím, je silnejšia ako to, že mi niekto nepraje,“ hovorí Rektor o motivácii, vďaka ktorej sa už pár rokov nevzdáva a ľuďom ponúka názor na svet bez obalu a prikrášľovania, no stále s vierou v dobro a samého seba. K písaniu textov piesní, skrz ktoré sa mladý umelec snaží odovzdať posolstvo, podľa ktorého sa aj sám riadi, sa neskôr pripojili aj texty prozaické, kde sa toho, podľa Rektorových slov, zmestí omnoho viac. „Pieseň je limitovaná minútami. V knihe si dokážem vyliať dušu a povedať o všetkom, čo sa vo mne odohráva. Spájam vlastne dva svety. Na jednej strane je hudba- energia, motivácia, vášeň, inšpirácia a bojovné skladby a na druhej strane je písanie knihy, ktoré pre mňa symbolizuje skôr pokoj, harmóniu a samotu,“ opísal Rektor.

Knihou sa už raz tento umelec prezentoval a teda nekrstil svoju prvotinu – Robo „Rektor“ Bosák je veľkým fanúšikom prírody a výletov a práve tejto témy sa týkala aj jeho prvá kniha- Srdce prírody. V knihe, ktorá sa tentoraz krstila v Centre mládeže sme svedkami Rektorovho hľadania odpovedí na otázky týkajúce sa každodenného života. „Neskôr som však zistil, že odpovede na všetky otázky sú v mojom srdci a ľudia okolo mňa prežívajú podobné situácie, preto som sa rozhodol zhrnúť podobné prípady do príbehov. Myslím, že autori, či už hudby alebo literatúry, by nemali vždy poúčať alebo núkať návody na život. Občas stačí jednoducho povedať to, čo ľudia chcú a potrebujú počuť a tým im dať najavo, že sú jednými z nich a chápu takéto problémy,“ opisuje Rektor posolstvo knihy. Okrem Roba „Rektora“ Bosáka sa predstavila počas krstu aj krstná mama knihy Rika Kočišová so svojou kapelou Folk3o. „Sú to krátke, krásne príbehy, v ktorých zohráva dôležitú úlohu láska. Ako mať rád samého seba, ako mať rád iných, ako si vážiť jeden druhého a ako sa navzájom počúvať. Táto knižka je plná krásnych myšlienok a môžete ju čítať neustále dookola,“ povedala na pred samotným krstom knihy krstná mama Rika, ktorá tiež vyzdvihla Rektorovu vieru v dobro a ľudskosť, ktorú podľa jej slov, odzrkadľuje aj jeho literárna a hudobná tvorba a popriala mladému autorovi mnoho inšpirácie do ďalšej tvorby. Kniha sa krstila himalájskou soľou, ktorá je najčistejšia a rovnako mala symbolizovať čistotu tvorby aj v tomto prípade. Zaujímavé čítanie z dielne mladého umelca z Vranova je, zdá sa, viac ako prostriedok vyjadrenia. Okrem toho je aj formou umenia, s ktorou sa dokáže stotožniť každý čitateľ. „Knihu si je zatiaľ a zároveň najlepšie objednať priamo u mňa. Napríklad cez e-mail robert.agentura@gmail.com, alebo na facebooku Rektor alebo Róbert Bosák,“ hovorí o možnostiach kúpy knižného diela raper Rektor.

„Ak by som robil to, čo už robí niekto iný, nemal by som čím zaujať a ľuďom by som neponúkol nič obohacujúce,“ povedal počas nášho rozhovoru Robo „Rektor“ Bosák, čím dal jednoznačne najavo, že si cení originalitu, samostatnosť a schopnosť nasledovať svoj cieľ, čo bude, veríme, aj naďalej smelo propagovať piesňami aj literárnou tvorbou a mladým odovzdá hlavné posolstvo svojej tvorby nezmenené a nijako nezdeformované, ale stále rovnako čisté a obohacujúce ako počas krstu jeho novej knihy.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!