Riaditeľ nemocnice E. Lešo: Sme v kúte, aj zdravotníci sú len ľudia!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zhoršenou epidemiologickou situáciou vo vranovskom okrese sa zaoberala Bezpečnostná rada okresu Vranov nad Topľou. Na alarmujúci vývoj upozornila regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová, ako aj riaditeľ Nemocnice Svet zdravia vo Vranove nad Topľou Eugen Lešo.

Okres Vranov nad Topľou začína vývojom epidemiologickej situácie pripomínať Oravu a okres Bardejov. Najväčšie ohniská sú v Zámutove a Domove sociálnych služieb Ametyst v Tovarnom, kde bolo pozitívne testovaných 113 klientov a 45 zamestnancov.

Kým od 25. júla do 30. októbra bolo PCR testami pozitívne testovaných 497 testovaných osôb, len v novembri pribudlo doteraz ďalších 664 s tým, že situácia začala negatívne gradovať minulý týždeň. Ako upozornila regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová, pomer osôb s pozitívnym výsledkom testu z celkového počtu testovaných prekračoval niekoľko dní za sebou úroveň viac ako 30%.

Reakciou na tento fakt by malo byť, podľa nej, sprísnenie uvoľňujúcich sa opatrení. V prípade obcí Tovarné a Zámutov bude platiť lokálne opatrenie týkajúce sa obmedzenia v kostoloch na maximálne 6 ľudí a úplné uzatvorenie škôl. Dodáme, že obmedzenie počtu osôb na bohoslužbách sa týka obidvoch obcí podľa farností. To znamená, že platné bude aj vo filiálkach v susedných obciach. „Napr. otvorenie kina, či iné kultúrne podujatia neodporúčame. V prípade bohoslužieb odporúčame, aby sa ich mohlo zúčastňovať 6 osôb, ako tomu bolo doteraz, resp. aby sa v obciach, kde je situácia lepšia, napĺňali chrámy maximálne do jednej tretiny. V obciach, kde je však situácia najkritickejšia budeme musieť zareagovať nielen odporúčaniami, ale aj vyhláškou,“ vysvetľovala regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová.

Zvýšený nápor evidujú v Nemocnici Svet zdravia vo Vranove nad Topľou, kde podľa nariadenia Ministerstva zdravotníctva SR reprofilovali 20% kapacity na COVID lôžka, čo znamená 51 lôžok.  Od 19. októbra bolo hospitalizovaných 123 pacientov, z ktorých sa 88 vyliečilo, no pribudlo aj 15 úmrtí. Ako informoval riaditeľ Eugen Lešo, aktuálne majú obsadených 28 lôžok a jeden pacient je napojený na pľúcnu ventiláciu. Kritická situácia však začína byť so zdravotníckym personálom. V súčasnosti je totiž v karanténe viac ako 40 zdravotníkov. „Sme v kúte! Ak to bude takto pokračovať, hrozí nám aj zatvorenie celej nemocnice. Máme ťažké pľúcne formy, pribúdajú úmrtia, nemôžeme sa tváriť, že žiadna epidémia nie je. Práve naopak, situácia sa nezlepšuje a zdravotníci sú tiež len ľudia, ktorí majú strach o seba, o svoje rodiny, navyše podávajú výkon, kedy sú po siedmich hodinách v overaloch unavení…,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia vo Vranove nad Topľou Eugen Lešo.

Vychádzajúc z tohto stavu vyzval E. Lešo verejnosť k zodpovednosti a rešpektovaniu epidemiologických opatrení. Zároveň sa prihovoril za sprísnenie opatrení na regionálnej úrovni. „Z dlhodobého hľadiska sme ohrození, že sa o pacientov nebude mať kto starať. Potrebujeme maximálnu podporu verejnosti, preto by som chcel apelovať na všetkých občanov okresu Vranov, ale aj priľahlých okresov, aby boli zodpovední, dodržiavali opatrenia, lebo teraz potrebujeme ich pomoc a práve takto nám pomôcť môžu,“ pripomenul E. Lešo.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!