Rektor v novom singli odkazuje: Nechaj ma tvoriť!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Skladba so silným posolstvom. V dobe, kedy je spoločnosť polarizovaná, podáva raper Rektor ruku všetkým, ktorí sú pripravení nevnímať svet a ľudí okolo seba iba ako dôvod na hejt. Jeho nový singel „Nechaj ma tvoriť“ je návodom, ako môže byť človek vyrovnaný a šťastný, ak sa vyberie správnou cestou nájsť pokoj v duši.

Hip hop má rôzne verzie. Rektor ponúka víziu bez siláckych póz. To však jeho singlu absolútne nezatvára dvere na hudobný piedestál, práve naopak. Mladý umelec má jasno vo svojich hodnotách a prioritách. Nerieši  a najmä neodsudzuje žiadne komplexy, ani sa nehrá na týpka, ktorý vlastní svet. Len porovnáva a ukazuje cestu, akou sa vydal on sám a necháva na slobodnom rozhodnutí každého, či to skúsi tiež. „Hádky, ohováranie, rozoberanie života iných ľudí a celý ten „hejt“ je zbytočnou prekážkou, kvôli ktorej sa človek nesústredí na to svoje. Okrem toho, súčasná spoločnosť mi pripadá dosť naštvaná, rozhádaná, nejednotná. Načo k tomu prispievať? Ľudia potrebujú skôr podporu ako nenávisť. A aj na to by tu mali byť hudobníci,“ vysvetľuje Rektor. 

Talentovaný Vranovčan však pripomína, že byť slobodný neznamená siahať na slobodu niekomu inému. Tento moment sa celou skladbou tiahne explozívnym spôsobom, ktorý sa okamžite dostáva pod kožu. Výborný text s každou sekundou graduje a núti zamýšľať sa nad tým, či naozaj robíme všetko pre to, aby sme našli pokoj v duši. „Ži a nechaj žiť. Nechaj ľudí robiť, čo ich baví. A ak sa ti to nepáči, tak si to nevšímaj, nerieš to. Sústreď sa na svoju cestu a miesto poukazovania na chyby iných premýšľaj, čo môžeš urobiť pre seba. Potom si môžeme podať ruky, prestať sa rozdeľovať a skúsiť spraviť niečo prínosné pre seba aj pre naše okolie,“ dodal Rektor. 

Skvelú skladbu podporil Rektor aj klipom, ktorého časť sa odohráva v Centre mládeže Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou, ktorého priestory sú, podľa jeho slov, kompletne vybavené všetkým, čo hudobník potrebuje k tvorbe. Ostatné zábery natáčal s kameramanom Peťom Hanzesom v okolí zasneženej prešovskej Kalvárie. „Tá sa mi nielenže hodila k téme skladby, veď ísť si za svojím snom ide niekedy krížom, ale ako milovník pamiatok rád využijem možnosť ukázať nejaké tie skvosty východu,“ zdôraznil Rektor.

Robo „Rektor“ Bosák je univerzálny umelec, pretože okrem hudby sa venuje aj literatúre. V roku 2016 debutoval s knihou SRDCE PRÍRODY a v piatok bude krstiť novinku (NE)MYSLI – SPOJ SRDCE A HLAVU.  Prostredníctvom krátkych prozaických príbehov z každodenného života v nej hľadá odpoveď na otázku, ako nastoliť vnútornú rovnováhu a nájsť pravdu o sebe. „Svet postavený na rozume a racionalite je tu príliš dlho. Nadvláda myslenia síce priniesla vedecký a ekonomický pokrok, no s tým vzrástol aj egoizmus, individualizmus, chamtivosť. Zrejme je už načase vybudovať novú Zem,“ prezrádza o svojej novej knihe Robo „Rektor“ Bosák.

Knihu (NE)MYSLI – SPOJ SRDCE A HLAVU predstaví autor počas koncertu, na ktorom zaznejú piesne domácej skupiny FOLK3o, ale aj jeho vlastné skladby. Krst sa uskutoční 1. marca o 18.00 hod. v Centre mládeže v MsDK vo Vranove nad Topľou. Všetci ste srdečne vítaní.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!