Rekonštrukcia „Bojov na Ondave“ bude na Domaši poctou vojnovým hrdinom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rekreačná oblasť Domaša Dobrá bude žiť odkazom túžby, nádeje a viery v slobodný svet. Toto posolstvo zdôrazní rekonštrukcia udalostí z 2. svetovej vojny pod názvom „Boje na Ondave“ a večerná spomienková plavba na lodi Bohemia, počas ktorej zaspieva prešovská pesničkárka Viky Olejárová piesne Karla Kryla. V sobotu 21. augusta si totiž pripomíname 53 rokov od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa. Mimochodom, práve v roku 1968 oslavovala Domaša svoje prvé narodeniny a premiérové leto.

Rekonštrukcia udalostí z 2. svetovej vojny bude mať v modernej histórii rekreačného strediska Domaša Dobrá premiéru. Ideou bolo ponúknuť podujatie s pridanou, v tomto prípade, historickou hodnotou. Obec Kvakovce, Randal Agency a Prešovský klub vojenskej histórie Dukla spojili sily a spracovali akčný príbeh s názvom „Boje na Ondave“. „V spolupráci s obcou Kvakovce sa snažíme, aby sme počas leta pripravili naozaj rozmanitý program, ktorý by oslovil všetky cieľové skupiny. Keď sme rozmýšľali nad touto akciou, povedali sme si, že ju zorganizujeme na konci augusta, kedy si pripomíname výročie Slovenského národného povstania, ale i vpád vojsk Varšavskej zmluvy, preto večer na výletnej lodi Bohemia vystúpi Viky Olejarová s piesňami Karla Kryla,“ uviedol Matúš Jaško z Randal Agency.

Na východnom Slovensku sa z pohľadu vývoja udalostí v závere 2. svetovej vojny odohrávali kľúčové boje. Karpatsko-duklianska operácia bola najväčšou akciou, na ktorú potom nadväzovali ďalšie. Jednou z nich bola aj Ondavská operácia, v ktorej proti sebe stáli spolu so sovietskou Červenou armádou vojaci 1. Československého armádneho zboru proti nemeckému Wehrmachtu a Maďarskej kráľovskej armáde.

Na Domaši sa v sobotu predstaví približne päťdesiatka komparzistov, ktorí budú mať k dispozícii originálnu dobovú kolesovú techniku a rovnako budú používať dobové zbrane po expanzno-akustickej úprave, ktoré vydávajú takmer totožný zvuk ako v originálnom prevedení. Tu treba dodať, že súčasťou bojov, znásobujúcou zážitok, bude prepracovaná podpora v podobe rôznej pyrotechniky. Ako uviedol predseda Prešovského klubu vojenskej histórie Dukla Daniel Hurai, rekonštrukcia bojov na Domaši je symbolickou poctou všetkým hrdinom, ktorí bojovali v operáciách na území Slovenska a Česka. „Ondavská operácia sa rozvinula po Karpatsko-duklianskej operácii a mala ľahší charakter. V tom čase prebiehali ústupové boje Wehrmachtu a Maďarskej ľudovej armády, na ktorých tlačili naši vojaci spolu s Červenou armádou. Práve v tomto duchu sa bude niesť aj sobotňajší scenár,“ vysvetľoval Daniel Hurai.

Návštevníci rekreačnej oblasti Domaša Dobrá budú môcť vyššie spomínanú dobovú techniku obdivovať od 16.00 hod. Rekonštrukcia bojov sa začne o 17.00 hod. Po jej skončení ostanú členovia Prešovského klubu vojenskej histórie Dukla k dispozícii verejnosti do 19.00 hod., kedy sa na výletnej lodi Bohemia začína spomienková plavba s koncertom Viky Olejárovej. Vstupenky na koncert si môžete zakúpiť na plavbydomasa.sk.

Podujatie sa koná s podporou Ministerstva obrany SR.

FOTO: FB Prešovský klub vojenskej histórie Dukla

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!