R. Lazúr: Neostáva nám nič iné, iba sa posunúť vyššie, ako je III. liga

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Konferencia Slovenského futbalového zväzu schválila reorganizáciu III. ligy mužov a II. ligy staršieho a mladšie dorastu. Nová štruktúra súťaží od sezóny 2021/2022 sa v obidvoch prípadoch dotkne aj MFK Vranov. 

V nasledujúcej sezóne bude desať tímov z III. ligy, skupina Východ a šesť tímov z III. ligy, skupina Stred súťažiť o postup do III. ligy, skupina Východ, v ktorej budú mať právo účasti mužstvá z Východoslovenského futbalového zväzu a časti Stredoslovenského futbalového zväzu v rámci územného rozdelenia – Liptovský futbalová zväzu, ObFZ Lučenec, okresy Brezno a Detva. Okresy Banská Bystrica a Zvolen sú zaradené do III. ligy, Západ. 
 
Konferenciou odsúhlasené III. ligy, Východ a Západ sa budú riadiť podľa tejto územnej príslušnosti. 
 
Podľa materiálu, ktorý predložil generálny sekretár SFZ Peter Palenčík, je dôvodom pre reorganizáciu vysoká fluktuácia klubov v II. lige, nedostatočná pripravenosť klubov III. líg, v prípade postupu, na účasť v II. lige a plnenie požiadaviek klubového licenčného systému SFZ a infraštruktúrnych kritérií II. ligy. Jednou z podmienok pre účasť v novovytvorenej III. lige je počet minimálne štyroch mládežníckych družstiev v dlhodobých súťažiach evidovaných v ISSF, pričom klub musí mať po jednom družstve v každej vekovej kategórii (dorast, žiaci, prípravka). Ak by sme sa mali riadiť aktuálnou tabuľkou III. ligy, Východ, po jednom mládežníckom kolektíve budú musieť doplniť Kalša a Šarišské Michaľany… Z ďalších podmienok uvediemie napr. rozmer šatní min. 25 m2 s 20 boxami alebo dopingovú miestnost pozostávajúcu z troch nadväzujúcich miestností – čakárne, vyšetrovne a toalety. „Zástupcovia klubov z východného Slovenska príliš s týmto návrhom nesúhlasili, ale rešpektujeme rozhodnutie Konferencie SFZ, ako najvyššieho orgánu. Hoci zväz deklaruje uhrádzanie odmien pre rozhodcov, náklady spojené cestovaním za súpermi zo Stredoslovenského futbalového zväzu budú vyššie. Rovnako si povedzme úprimne, či sa podarí naplniť mieru atraktivity. Na druhej strane, hľadám v tom aj pozitíva, čo znamená, že nám neostáva nič iné, iba sa posunúť o stupienok vyššie, ako je III. liga,“ dodal s úsmevom manažér MFK Vranov Roman Lazúr. 
 
Z aktuálnej tabuľky III. ligy, Stred sa v III. lige, Východ môžu predstaviť Oravské Veselé, Kalinovo, Fiľakovo, Lučenec, Námestovo, Liptovský Hrádok, Rimavská Sobota a Liptovská Štiavnica.  
 
Práve v súvislosti s reorganizáciou III. líg mužov predložil P. Palenčík návrh na reorganizáciu aj II. líg mladšieho a staršieho dorastu, kde bude dodržaný rovnaký model s desiatimi tímami z VsFZ a šesticou zo SsFZ, podľa územného rozdelenia, ako pri dospelých. Ako uvádza generálny sekretár SFZ vo svojom zdôvodnení, považuje za logické, aby sa aj II. liga MD a SD hrala na takom istom území, ako seniorská III. liga. Dodáme, že zo súčasných účastníkov II. ligy MD a SD, Východ by sa až šiesti presunuli do západnej skupiny. Ak by platila súčasná tabuľka III. ligy, SD, Východ, postupujúcimi by boli aj dorastenci MFK Vranov. „Pri dorastencoch je táto zmena krokom vpred, pretože sa bavíme o výchove mladých športovcov. Noví súperi, zmena prostredia, verím, že vyššia kvalita, ale aj budovanie väzieb v kolektíve počas výjazdov, ako sme to poznali my, by malo priniesť pozitíva,“ reagoval R. Lazúr. 
 
Rozdelenie mužstiev podľa územnej príslušnosti pre II. ligu staršieho a mladšieho dorastu, Západ a Východ.
 
 
 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!