Prvenstvo N. Hrušova v okrese Vranov, spustil nabíjaciu elektrostanicu

  • Obce
  • Dátum: 13.11.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Nižný Hrušov je prvou samosprávou v okrese Vranov nad Topľou, ktorá uviedla do prevádzky verejnú AC nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Umiestnená je pri obecnom úrade. Obec na ňu získala dotáciu z Ministerstva hospodárstva SR.

Elektromobilom patrí budúcnosť, pretože z pohľadu životného prostredia spĺňajú kritéria pre ekologickú dopravu. Inšpiráciou pre ich kúpu je dnes aj stále rozrastajúca sa sieť nabíjacích staníc. Práve tento moment motivoval Ministerstvo hospodárstvo SR, aby v minulom roku vypísalo výzvu pre samosprávy na vybudovanie verejných elektrostaníc.

Fakt, že sa do výzvy zapojil Nižný Hrušov, neprekvapuje. Pre obec je totiž kladný vzťah k smart ideám charakteristický. Na princípe inteligentných riešení už funguje vykurovanie verejných budov, zavlažovanie futbalového ihriska, či evidencia odpadového hospodárstva prostredníctvom QR kódov. „So smart inováciami máme veľmi dobré skúsenosti, preto keď vyšla koncom roka 2019 prvá výzva ministerstva hospodárstva, podali sme žiadosť a boli sme úspešní. V túto chvíľu je to nadčasové riešenie, ale nepochybujem o tom, že v budúcnosti bude elektromobilov pribúdať a motoristi ocenia, že jednu z nabíjacích staníc budú mať k dispozícii aj v našej obci,“ vysvetľoval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.


Nabíjacia stanica pre elektromobily je umiestnená v Nižnom Hrušove pri obecnom úrade.

Nabíjacia stanica v Nižnom Hrušove je pre širokú motoristickú verejnosť verejne prístupná pri obecnom úrade. Táto poloha nebola zvolená náhodne. Má totiž pridanú hodnotu. „Ak si naši občania prídu vybaviť veci na obecný úrad, na pobočku Slovenskej pošty, zacvičiť si do fitnescentra alebo využijú služby kaviarne a pizzerie v našom hostinci, môžu nechať svoje auto zároveň nabíjať. Nemusia teda sedieť na parkovisku, ale tento čas využijú na niektorú zo spomínaných služieb,“ pripomenul J. Fenčák.

Majiteľov elektromobilov naviguje napr. do Nižného Hrušova elektronický navigačný systém, v ktorom sa zaregistrujú. „Nabíjanie funguje na princípe predplateného konta. Prihlásite sa cez mobil alebo kartu a komfortne nabíjate,“ dodal J. Fenčák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!