Priateľský nočný beh Vranovom mal rekordnú účasť a skvelú atmosféru

Atmosféru Priateľského nočného behu Vranovom nad Topľou si užilo v uliciach mesta 134 bežkýň a bežcov. Medzi ženami bola najrýchlejšia Viktória Sabolová reprezentujúca MŠK Vranov a mužskú kategóriu ovládol Rastislav Skubeň z AK VTJ Zvolen.

Na bežcov v uliciach Vranova nad Topľou čakalo 7,7 kilometra. Profil trate nebol úplne rovinatý a táto skutočnosť nakoniec v konečnom účtovaní aj rozhodla. Z trojice favoritov Rastislav Skubeň – Michal Jenčo – Ján Jurko rozbehol preteky najlepšie práve Košičan behajúci za AK VTJ Zvolen. „V sobotu som plánoval odbehnúť Furčiansky maratón, ale pracovné povinnosti mi to nedovolili. Tak som sa teda prihlásil do Vranova nad Topľou. So synom, ktorý hrá futbal, som ešte išiel na tréning a potom sme už prišli tu. Behať takto podvečer, kedy už nie je tak teplo a napr. nie je potreba toľko dopĺňať tekutiny, mi osobne vyhovuje, preto mám tento typ behov rád,“ vysvetľoval Rastislav Skubeň.

Do cieľa dobehol v čase 26 minút a 49 sekúnd s viac ako minútovým náskokom pred dvojicou najväčších prenasledovateľov. „Pocitovo som sa na trati cítil dobre. Tým, že som nepoznal trasu, som sa na začiatku držal domáceho Michala Jenča. V zbehoch som však bol rýchlejší, preto som to rozbehol naplno a približne od 1 800 metrov som už bežal sám za cyklistami. Myslel som si, že trať je dlhá 7 kilometrov, ale mal som dosť síl a náskok som si udržal až do cieľa,“ hodnotil po dobehnutí do cieľa R. Skubeň, pre ktorého to boli prvé preteky v tomto roku.

O druhé miesto si to rozdali zverenci trénera Igora Pribulu – rodák z Bystrého Ján Jurko s Michalom Jenčom, ktorý priznal, že hoci trať poznal, predsa len sa v jeho prípade preteky nezaobišli bez prekvapenia. „Trať som si bol prebehnúť a hoci som vedel, aký profil ma čaká, prekvapilo ma tempo, ktoré bolo rýchlejšie, než som predpokladal. Rasťo bol oveľa rýchlejší v zbehoch, kde sa dokázal lepšie spustiť. Práve tam získal rozhodujúci náskok a od druhého kilometra išiel sólo. Bežali sme za ním dvaja s Jánom Jurkom, ktorý sa odo mňa odpútal kilometer pred cieľom a na okruhu to už dotiahol na 2. miesto. Veľmi som sa na tieto preteky tešil a ich úroveň opäť nesklamala. Nielen v uliciach mesta, ale aj posledný okruh na vysvietenom štadióne mal skvelú atmosféru. Myslím si, že to každého bežca hnalo do cieľa,“ reagoval Michal Jenčo.

V kategórii žien zabehla najrýchlejší čas Viktória Sabolová. Reprezentantka MŠK Vranov získala na tohtoročných halových majstrovstvách Slovenska medzi staršími žiačkami na 3 000 m striebro a v nadupanej konkurencii na 2 000 m skončila štvrtá. Pre zverenkyňu trénera Jaroslava Kolcuna je tohtoročným cieľom nominovať sa na EOYF – Európsky olympijský festival na mládeže, kde by sa chcela predstaviť v behu na 3 000 m. „Bežalo sa mi úžasne aj vďaka atmosfére v meste, kde nás povzbudzovalo veľa ľudí. Keď som videla, ako sa ľudia zapájali a bežali s úsmevom, veľmi ma to povzbudzovalo. Na celej trati vládla veľmi dobrá energia. Hoci boli aj ťažšie úseky a mala som i menšie náročnejšie chvíle, užívala som si to. Špecializujem sa na 1 500 m cez prekážky, 2 000 m cez prekážky a 3 000 m, no dnes som si prišla zabehať v prvom rade pre radosť,“ uviedla Viktória Sabolová.

Priateľský nočný beh ulicami Vranova nad Topľou prilákal rekordný počet 134 bežcov. Okrem víťazov hlavných kategórií a trojice najlepších Vranovčanov vyhlásili organizátori aj rodinu s najväčším počtom účastníkov. Toto ocenenie získali Adamovci. „Účasť určite prekonala moje očakávania, lebo doteraz sme o nej mohli v takomto počte iba snívať. Keďže to neboli preteky so štandardnými kategóriami, o to viac ma teší, že zabehať si prišli všetci, ktorí milujú beh,“ zdôraznila riaditeľka pretekov Mirka Sobotová.

Organizačný štáb a bežci našli premiérovo zázemie v priestoroch a areáli Základnej školy Sídlisko II. Počas celého aktuálneho školského roka práve v tejto ZŠ pomáhajú splniť sen Ľubkovi Hricikovi z Tovarného, ktorému diagnostikovali cystickú fibrózu. Napriek tomu sa snaží žiť aktívne, a preto túži po špeciálnom bicykli. Bežci mohli prispieť poukázaním ľubovoľnej sumy na účet alebo aj priamo na podujatí. „Priznám sa, v tejto chvíli ešte neviem, akú sumu sa podarilo vyzbierať, ale určite prispejeme aj my v rámci organizačného tímu a zároveň som sa bavila s viacerými bežcami, že ešte niečo spolu vymyslíme, aby sme Ľubkovi pomohli splniť jeho sen,“ dodala M. Sobotová.

Každý z účastníkov dostal medailu odkazujúcu na 750. výročie prvej písomnej zmienky o meste Vranov nad Topľou. O spoločenskú časť vydarenej akcie sa postarala skupina Elizabeth a zábava nechýbala ani pri žrebovaní tomboly. Organizátormi Priateľského nočného behu bolo OZ Ruka v ruke v spolupráci s mestom Vranov nad Topľou, ZŠ Sídlisko II. a OZ Vranovské vydry.