„Vranovský“ Priateľský nočný beh oslovil bežcov v Holandsku, či na Madeire

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Motívom 3. ročníka Priateľského nočného behu 2021 je charitatívne posolstvo spojené s ochorením cystická fibróza. Na výzvu jeho organizátorky Mirky Sobotovej zareagovali bežci nielen z celého Slovenska, ale spätná väzba prichádza aj zo zahraničia.

Pôvodne sa mal 3. ročník Priateľského nočného behu uskutočniť minulý rok. Pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o meste Vranov nad Topľou mali bežci pripravené zázemie v areáli ZŠ Sídlisko II. Pandemická situácia na Slovensku ho však nedovolila zorganizovať nielen v plánovanom, ale ani v náhradnom termíne, preto ho Mirka Sobotová preložila na tento rok. „Ani tento rok pandemická situácia hromadným podujatiam zatiaľ napraje, no beh som už odkladať nechcela, o to viac, že ma oslovil príbeh Maťky Romanovej, ktorá trpí cystickou fibrózou a nadchla ma svojou bojovnosťou, trpezlivosťou a vnútornou silou,“ vysvetľovala Mirka Sobotová.

V skratke môžeme napísať, že cystická fibróza je chronické, geneticky podmienené, multi-orgánové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým dýchací systém a tráviace ústrojenstvo. Hoci v minulosti bola táto diagnóza označovaná ako „smrteľná“, vďaka pokrokom v liečbe dnes nesie pomenovanie „život skracujúce“ ochorenie. „Keďže Maťka je aj šéfredaktorkou webu dychberucizivot.sk, povedali sme si, že chceme pozvať bežcov nielen pomôcť, ale aj urobiť osvetu v spoločnosti, pretože veľa ľudí stále nevie, akým ochorením cystická fibróza je a aký má priebeh,“ uviedla M. Sobotová.

Slovo dalo slovo, čo sa v prípade M. Sobotovej rovná organizácii podujatia. Termín Priateľského nočného behu 2021 bol vyhlásený od 1. do 30. apríla. Podmienkou je zabehnúť 7 km s tým, že každý z bežcov dostane po zaplatení 9-eurového štartovného pamätnú medailu vo farbách mesta Vranov nad Topľou. Výťažok poputuje na nákup príslušenstva k prístroju, ktorý pomáha pri cystickej fibróze s dýchaním. „Aj keď sa tento beh volá nočný, odbehnúť si ho môžete kedykoľvek a na akejkoľvek obľúbenej trati,“ pozýva M. Sobotová.

Spätná väzba je mimoriadne empatická. Vďaka M. Sobotovej a M. Romanovej dostal beh pre mnohých nový rozmer, kedy sa v princípe individuálny šport stáva nástrojom, ako podať a prijať pomocnú ruku.  „Často nám chodia príspevky, v ktorých najmä rekreační bežci píšu, že práve Maťka ich motivovala k tomu, aby zabehli 7 kilometrov, hoci často sami nevládzu. Tí, ktorí si prešli ochorením COVID-19 sú zrazu zadýchaní pri bežných činnostiach, no našli v sebe silu, aby zabojovali. Z toho dôvodu nás teší, že nám píšu ľudia z celého Slovenska, zapájajú sa rodiny s deťmi, dokonca jeden Slovák nám poslal fotky z trasy svojho PNB 2021, ktorý si zabehol v Holandsku. Veľmi emotívne však pre mňa bolo, keď nám napísala jedna kočka, ktorá taktiež trpí cystickou fibrózou a na ostrove Madeira v Atlantickom oceáne prešla pre Maťku 10 km,“ dodala M. Sobotová.

Viac informácií získate na FB „Priateľský nočný beh 2021“, kde si môžete prečítať aj ďalšie emotívne a inšpiratívne príbehy účastníkov tohto charitatívneho podujatia.

 

 

 

 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!