PREMIÉRA: Čo so 47 miliónmi eur z lotérie? KĽUD pozná jednu z odpovedí

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo by ste urobili, keby ste v lotériovej hre vyhrali desiatky miliónov eur? Jeden z možných scenárov vám vo svojej novej skvelej filmovo-divadelnej komédii „47 miľijoni 143 euri“ ponúkne v premiére divadlo KĽUD.

Takmer 50 miliónov eur na účte je suma, o ktorej možno mnohí aj snívajú. Spôsoby, ako ju legálne získať, sú tri. Zdediť, poctivo zarobiť alebo trafiť správne čísla v lotérii. Keď minulý rok padol jackpot vo výške 58 mil. eur, pričom tiket bol podaný v Košickom kraji, režisér, scenárista a herec KĽUD-u Jozef Jenčo mal námet pre novú hru jasný.

Do hlavnej úlohy obsadil „starého mládenca“, ktorý je na vyhrané milióny sám. V príbehu sa postupne odkrýva jeho charakter, ako aj charakter ľudí z jeho okolia. Skúste si však predstaviť, ako by ste v takejto situácii reagovali. Pochválili by ste sa? Báli by ste sa? Lebo čo ak vás niekto odpočúva? Čo by ste si kúpili? S kým by ste sa rozdelili? Otázok je niekedy viac ako peňazí v lotérií… Ak vezmeme do úvahy autorskú pečať Jozefa Jenča, publikum núdzou o vtipné momenty rozhodne trpieť nebude. „Nikdy som nepreveroval, kto jackpot vyhral, nič o tom človeku neviem, ale prišlo mi to zaujímavé spracovať do fiktívneho príbehu. Hlavnou myšlienkou je, že kec dachto vihraje 47 miľijoni, nemuši to buc vihra… aľe i može,“ dodal s úsmevom Jozef Jenčo.

Hoci súčasné epidemiologické opatrenia nedovoľujú odohrať hru pred publikom, J. Jenčo a divadelníci z KĽUD-u nechceli svojich fanúšikov obrať o zážitok z ich hereckého umenia, preto sa rozhodli pre premiéru v on line priestore. Dej síce situovali do Domu kultúry v Kladzanoch, ale natáčalo sa napr. aj vo Vranove nad Topľou. Práve nový – netradičný – prístup spracovania k divadelnej hre sľubuje dokonalú komédiu s bezpochyby prekvapivými scénami. „Túto hru budeme raz hrať určite aj naživo, lebo kontakt s divákom je emócia, ktorou dokáže prispieť práve divadlo. Súčasťou predstavenia budú aj filmové dokrútky, pre ktoré sme sa v tomto prípade rozhodli, aby sme v on line verzii boli o čosi bližšie k publiku, no môžem prezradiť, že súčasťou budú i v rámci sľúbeného predstavenia na divadelných doskách,“ vysvetľoval J. Jenčo.

Filmovo-divadelná komédia „47 miľijoni 143 euri“ bude mať premiéru 30. decembra 2021 o 19.00 hod. na facebookovej stránke KĽUD-u, kde bude inscenácia dostupná do 23.00 hod.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

FOTO: ADRIÁN JENČO


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!