Pre záujem vo vakcinačnom centre vo Vranove zvyšovali počet registrácií

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pre záujem o očkovanie vo vakcinačnom centre vo Vranove nad Topľou pridávala samospráva nové termíny pre tých, ktorí sa chceli vopred registrovať. V Mestskej športovej hale sa očkovalo vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. Vakcinačný tím PSK zaočkoval 278 osôb, z toho 89 vo vekovej kategórii 50+.

Na zhoršujúcu epidemiologickú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 zareagoval aj Prešovský samosprávny kraj. V spolupráci s mestom Vranov nad Topľou a Združením miest a obcí vranovského regiónu zriadil vakcinačné centrum v Mestskej športovej hale. Očkovací tím PSK mal pripravených 500 dávok vakcíny Janssen. „Prefarbime mesto a okres Vranov nad Topľou z čiernej aspoň na bordovú. Prežime vianočné sviatky a oslavy nového roka vo voľnejšom režime v kruhu svojich rodín,“ motivoval v priebehu týždňa primátor Ján Ragan.

Verejnosť sa mohla na očkovanie registrovať prostredníctvom registračného formuláru. Mesto Vranov nad Topľou ešte v piatok informovalo, že pre zvýšený záujem pridávajú nové termíny. Pred otvorením vakcinačného centra boli zaregistrované takmer dve stovky žiadateľov o vakcínu. Plus v priebehu dňa prichádzali ďalší neregistrovaní. „Včera v popoludňajších hodinách sme na základe dovtedajšieho záujmu občanov požiadali o rozšírenie možnosti registrácie. Vychádzajúc z tohto dopytu predpokladáme, že očkovať sa v našom meste bude aj počas nasledujúcich víkendov,“ uviedla hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková.

PSK je pripravený očkovať

Vedúca odboru zdravotníctva PSK Zuzana Sabolová vysvetlila, že samosprávny kraj hľadá možnosti, ako dostať očkovaciu službu bližšie k ľuďom priamo v regiónoch. Keďže v uplynulých dňoch evidovali nižší záujem o očkovanie, rozhodli sa pre zriadenie vakcinačných centier v okresných mestách. „Pokiaľ bude vo Vranove nad Topľou zo strany verejnosti záujem, z pohľadu PSK sme pripravení očkovať aj v priebehu ďalších týždňov. Sme tu pre ľudí, preto sme sa rozhodli ísť k ním bližšie. Pokiaľ bude záujem napr. aj u 30 – 40 občanov, prídeme a dáme im možnosť zaočkovať sa,“ zdôraznila vedúca odboru zdravotníctva PSK Zuzana Sabolová.

Očkovací tím PSK v priebehu jarných mesiacov navštívil podľa záujmu obce aj vo vranovskom okrese, kde vtedy podával prvú a druhú dávku vakcíny. Práve viaceré samosprávy práve v tomto období zverejnili na webových a facebookových stránkach výzvu, ktorou zisťovali záujem o očkovanie. Z. Sabolová potvrdila, že v rámci PSK sú na spoluprácu opäť pripravení. „Práve teraz nám plynie polročné obdobie od podania prvých dvoch dávok, preto budeme obce opäť oslovovať aj my. Z našej strany vieme ísť i do nových obcí s tým, že prídeme podať tretiu dávku, ale ak bude záujem, tak aj prvú a druhú,“ prisľúbila Z. Sabolová.

Štatistiky RÚVZ

Regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová počas nášho rozhovoru v piatok potvrdila, že situácia je kritická a každým dňom sa zhoršuje. Ilustrovala to na porovnaní. Kým začiatkom októbra evidovali v okrese 150 nových prípadov pozitívnych na COVID-19 týždenne, v druhej polovici novembra už takýto nárast zaznamenávajú denne. „Napr. za aktuálny týždeň pribudlo v pondelok 120, v utorok 143, v stredu 172 a vo štvrtok 161 nových prípadov. V piatok – 19. novembra to bolo do desiatej hodiny dopoludnia už 242 ďalších pozitívnych. Pričom výsledky z dnešných odberov PCR a Ag testov nám začnú nabiehať na portál až v popoludňajších hodinách a večer,“ uviedla regionálna hygienička z RÚVZ so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová. Ako dodala, viac ako 26% pozitívnych prípadov tvorí veková kategória 1 až 19-ročných.

Na základe utorkovej štatistiky Ministerstva zdravotníctva SR vykazoval okres Vranov nad Topľou najvyššiu pozitivitu testov v rámci celého Slovenska (49,4 %). Podľa Ľ. Rosiarovej to svedčí o dvoch veciach. Prvou je výrazné rozšírenie vírusu v populácii, ktorý sa navyše šíri veľmi rýchlo. Druhým dôvodom je trasovanie osôb, ktoré prišli do kontaktu s pozitívne testovaným. „Zamestnanci nášho úradu, ktorým druhý týždeň pomáhajú traja vojaci, dôkladne, vrátane dní pracovného voľna, trasujú a úspešne vyhľadávajú kontakty pozitívnych osôb, čo sa tiež podpisuje pod percento, na ktoré sa pýtate,“ odpovedala Ľ. Rosiarová.

Situácii vo vranovskej nemocnici

V Nemocnici Svet zdravia vo Vranove nad Topľou, ktorá reprofilizovala 53 COVID lôžok, bolo v piatok hospitalizovaných 35 pacientov. Obsadené sú však všetky štyri lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. „Vranovská nemocnica zatiaľ zvláda hospitalizácie pacientov s ochorením COVID-19 tak materiálovo, ako aj procesne. V prípade naplnenia celkového počtu budú nemocnice postupovať v rámci možností aktuálnej situácie. Čo môže znamenať reprofilizáciu ďalších možných lôžok, či riadené presmerovanie COVID pacientov do iných nemocníc,“ informovala PR špecialistka ProCare, a.s. a Svet zdravia, a.s. Bianka Krejčíová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!