Potvrdené! Za spadnutým lietadlom pri Sačurove boli prevádzači

  • Obce
  • Dátum: 31.10.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V súvislosti s padnutým ľahkým lietadlom pri Sačurove vzniesol vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície obvinenie dvom občanom Slovenskej republiky a jednému občanovi Maďarska pre zločin prevádzačstvo spáchaný v spolupáchateľstve.

Počas operácie s krycím názvom „SKY“ policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii odhalili skupinu páchateľov trestného činu prevádzačstva. Išlo o opustené lietadlo v katastri obce Sačurov, ktoré bolo nájdené 20. septembra 2020.

Podľa zistení polície táto skupina páchateľov operovala na území štátov Slovenska, Maďarska a Poľska. Vyšetrovateľ obvinil tri osoby, ktoré sú aj občanmi Ukrajiny. Polícia zistila, že ešte 19. septembra 2020 umožnili nedovolené prekročenie štátnej hranice Slovenskej republiky z Ukrajiny trom nelegálnym migrantom z Afganistanu. „Samozrejme, mali za to zinkasovať nemalú čiastku peňazí. Migranti sa na naše územie dostali nelegálne, mimo hraničných priechodov v blízkosti obce Beňatina, v sobraneckom okrese. Pred svojou cestou zaplatili prevádzačom 40 000 dolárov,“ informuje na svojom FB Polícia SR.

Na území Ukrajiny nelegálnych migrantov naložili do dvojmiestneho športového lietadla bez identifikačných znakov a spolu s nimi preletel pilot lietadla cez hranicu na územie Slovenska až do katastra obce Sačurov, kde pristál po technických problémoch lietadla. „Pilot migrantov vyložil a odovzdal teraz už obvineným, ktorí im zabezpečili stravu, naložili ich do auta a odviezli ich smerom do Poľskej republiky, kde boli 20. septembra 2020 zadržaní príslušníkmi polície,“ vysvetľuje Polícia SR.

Vyšetrovateľ predložil prokurátorovi návrh na vydanie podnetu na vzatie do väzby obvinených, pričom dozorujúci prokurátor a sudca sa s týmto návrhom stotožnili a všetkých troch obvinených vzali do väzby. Za uvedený zločin po dokázaní viny hrozí trest odňatia slobody vo výške od 7 do 12 rokov.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!