Potvrdené! Novými trénermi HC Bulls Vranov sú J. Bicek a M. Božík ml.

  • hokej
  • Dátum: 01.06.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor
HC Bulls Vranov vstúpil oficiálne na hokejovú mapu v novembri 2016. Postupne si prístupom, hodnotami a víziou získal v hokejovej komunite rešpekt. Pri výstupe na ďalší level oznámil prezident klubu Jiří Zeman angažovanie novej trénerskej dvojice. Jiřího Biceka a Mojmíra Božíka ml. predstavil hráčom a rodičom symbolicky počas akcie pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Obidvaja odchovanci košického hokeja doplnia trénerský triumvirát Ján Novák – Vlastimil Cvengroš – Marek Duda.
Od momentu, ako prezident HC Bulls Vranov Jiří Zeman, oznámil víziu dostavať a prevádzkovať STD Arénu, zdôrazňoval, že klubovou prioritou bude práca s mládežou. Krok po kroku budoval novú značku, pričom vždy hľadal nové výzvy, ako hokejový diamant s býkom v logu stále viac a viac vybrúsiť. Ako priznal, dôležitú inšpiráciu získal počas návštevy mládežníckej akadémie jedného z najúspešnejších švédskych klubov Linköping HC. „Práve vo Švédsku sme pochopili, že ak chceme pracovať s mládežou seriózne a byť pri výchove mladých hokejistov úspešní, potrebujeme, aby s nimi pracovali najlepší tréneri. Získať najlepšieho trénera k seniorskej reprezentácií je iba vrchol celého procesu, ale za oveľa podstatnejšie považujem, aby sme kvalitné trénerské zázemie budovali v prvom rade pri mládeži. Som si istý, že osobnosti ako Jiří Bicek a Mojmír Božík ml., ich rozhľad a skúsenosti zo zahraničia sú zárukou toho, že našim hráčom vštepia modernú hokejovú DNA,“ uviedol prezident HC Bulls Vranov Jiří Zeman.

Prezident HC Bulls Vranov Jiří Zeman, tréneri Jiří Bicek a Mojmír Božík ml. počas stretnutia s rodičmi, ktorým vysvetlili a priblížili nový klubový koncept a filozofiu. 
Jiří Bicek pozná prostredie v HC Bulls Vranov dôverne. Od nástupu fínskeho odborníka Jukku Tiikkaju na Slovenský zväz ľadového hokeja pôsobil ako regionálny inštruktor, preto s Jiřím Zemanom prediskutovali o hokeji nie jednu, ani dve hodiny… Keďže v pohľade a názoroch, ako vychovávať hokejovú mládež, si sadli, bolo logickým krokom, že sa dohodli na spolupráci. „HC Bulls Vranov je mladý klub, ktorému záleží na výchove mládeže. Na tomto projekte ma zaujalo, že sme sa nebavili iba o trénovaní a hokejovej príprave so všetkým, čo k tomu patrí. V klube si totiž dávajú záležať i na tom, aby deti viedli k tímovosti, fair play a to všetko s dôrazom na vzdelanie. Nie každý sa môže živiť hokejom, ale všetci ho môžu hrať s radosťou a popritom mať správne nastavenú hlavu na slušné fungovanie v spoločnosti,“ zdôraznil Jiří Bicek.

Víťaz Stanley Cupu Jiří Bicek chce budovať dôveru hráč – tréner od základov. Počas hry napr. nemal problém chlapcom zaviazať šnúrky…  
Hokejová vizitka odchovanca HC Košice Jiřího Biceka, ktorý si za Slovensko zahral na dvoch svetových šampionátoch, je impozantná. S New Jersey Devils získal Stanley Cup, pôsobil vo švédskych kluboch Leksand IF, Södertälje SK, Brynäs IF, vo fínsku si urobil výborné meno v KalPa Kuopio, JYP Jyväskylä, v Česku obliekal dresy HC Rytíři Kladno a HC Karlovy Vary a z EHC Biel má skúsenosti so švajčiarskou najvyššou súťažou. Napriek tomu o svojej trénerskej misii vo Vranove hovoril s pokorou! „Keď ma Jirko Zeman oslovil s ponukou, povedal som, že chcem skúsenosti nielen odovzdávať, ale aj ich zbierať, pretože práca každého trénera je o neustálom non stop samovzdelávaní. Hokej sa veľmi rýchlo posúva a s ním i tréningový proces. Netvrdím, že musíme ísť výhradne severoamerickou, fínskou, či švédskou cestou. Určite by sme si však mali osvojiť najinšpiratívnejšie prvky a preniesť ich do našich podmienok,“ reagoval J. Bicek.
Mojmír Božík ml., ktorý začínal s hokejom v Jokerite Helsinki, kde vtedy pôsobil jeho otec, strávil časť kariéry, ako brankár, vo Francúzsku.  
 
Bývalý elitný útočník zdôraznil, že evolúcia hokej v posledných rokoch extrémne zrýchlila, preto je podstatné prispôsobiť tomu aj tréning, ktorý musí reflektovať na situácie, aké môžu v zápase nastať. Schopnosť čítať hru a vzápätí dokázať správne reagovať sú dnes alfou a omegou úspechu. „Ak hráči pochopia myšlienku súpera o sekundu, dve skôr, získavajú dôležitú výhodu, aby mohli urobiť správne rozhodnutie oni. Tréning teda nemôže byť zameraný na nemenné konštantné vzorce, ale pracovať musíme s variabilnými momentmi, ktoré budú hráčov učiť reagovať správne a najmä rýchlejšie,“ pripomenul J. Bicek.

Vlastimil Cvengroš počas koronakrízy zamestnával svojich zverencov rôznymi ekvilibristickými videami, ktorými si vypýtal rešpekt!
V jeho trénerskej filozofii nie sú v žiackych kategóriách na najvyššom piedestáli víťazstvá kvôli egu. Ako prioritu vníma rozvoj a progres hráčskych osobností. V prípade J. Biceka nejde o nabrifované frázy z akademických manuálov. Hokej vníma intenzívne aj z pohľadu psychológie a mentálneho nastavenia hráčov, ktorí musia mať na ľade čistú hlavu. Tréning, či zápas sa u neho nezačína vstupom na ľad a nekončí vjazdom rolby na ľadovú plochu. Vzťah tréner – hráč, dôveru hráč – tréner chce postaviť na vzájomnej empatii a komunikácii. „Keď som sa bavil s odborníkmi z Ameriky, Fínska, Švédska…, vždy kládli dôraz na to, aby motivácia, pre ktorú budú chodiť deti na štadión, bola radosť z hokeja. To znamená, že im musíme dovoliť robiť aj chyby, ktoré nie sú dôvodom, aby sme ich karhali, ale sú jednou zo súčastí procesu učenia sa. Mladý hráč musí veriť, že ak urobí chybu, vysvetlíme mu to a navedieme ho na to, ako to môže urobiť inak. Prvou podmienkou však je, že sa nesmie báť. Všetci chceme vyhrávať, aj ja, no nie za cenu, že nenechám robiť decká veci, ktoré si potrebujú vyskúšať, aby i sami objavovali a posúvali svoje limity. V dnešnom hokeji je nevyhnuté hrať s pukom so sebavedomím, a my sme tu od toho, aby sme ich to naučili,“ zdôraznil J. Bicek.

Hokejové nádeje HC Bulls Vranov sa na štadióne MFK Vranov nestratili ani pri florbalových fintách.
Od rozšírenia trénerského tímu o odchovancov košického hokeja Jiřího Biceka a Mojmíra Božíka ml., ktorý s hokejom začínal v Jokerite Helsinki a podstatnú časť kariéry strávil, ako brankár, vo Francúzsku, si v HC Bulls sľubujú, že hokejové talenty z Vranova a regiónu sa budú môcť rozvíjať pod vedením elitných odborníkov, ktorí chápu všetky nevyhnuté atribúty moderného hokeja. „Do novej sezóny chceme vstúpiť s jasným konceptom, ako hráčov týždeň po týždni, mesiac po mesiaci posúvať ďalej, čo predpokladá nielen materiálno-technické zázemie, ale v prvom rade si chceme dať záležať na tom, aby sa deťom na ľade venovali odborníci, ktorí vnímajú hokej aj skrz vlastných skúseností zo zahraničia. V klube sme si povedali, že mladým hokejistom vo Vranove chceme dať tie najlepšie základy a toto je jeden z krokov,“ dodal J. Zeman.

V rámci Medzinárodného dňa detí sa rôznymi hrami zabávali aj najmenšie krasokorčuliarky.
Mimochodom, keď Jiří Zeman dával našej redakcii rozhovor o stáži v Linköpingu HC, zaujalo ho, že v klube sa mládeži venuje Niclas Hävelid, ktorý sa v roku 1998 stal so Švédskom majstrom sveta a v roku 2006 sa tešil v Turíne z olympijského zlata. K tomu, aby sa stal členom Triple Gold Club mu chýbalo získať už iba Stanley Cup. V sezóne 2002/2003 mal legendárny pohár na dosah. S Anaheimom Mighty Ducks postúpil do finále a v 7-zápasovej sérii hrali „Káčeri“ rozhodujúci zápas doma. V prvých šiestich stretnutiach však platilo, že ani jeden z dvojice finalistov nedokázal pred vlastným publikom zvíťaziť. Nakoniec sa nič nezmenilo ani 9. júna. Martin Brodeur vychytal čisté konto a po víťazstve 3:0 sa domov ako víťazi vracali hráči New Jersey Devils. Aj s Jiřím Bicekom, ktorý v samostatnej ére Slovenska, získal Stanley Cup ako prvý Slovák…
Jiří Bicek pôsobil v NHL v New Jersey Devils, s ktorým v roku 2003 získal Stanley Cup. „Pohár je len materiálna vec a možno ho už nikdy v živote na vlastné oči neuvidím. Ja si ho však vážim pre to, čo všetko som pre neho musel urobiť,“ povedal v jednom z rozhovorov pre hokej.sk J. Bicek. FOTO: nhl.com

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!