Vranovskí poslanci rozhodovali o investícii do hľadiska v športovej hale

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Športová hala vo Vranove nad Topľou bude dostavaná aj s hľadiskom pre športových fanúšikov. Poslanci mestského zastupiteľstva totiž schválili 60 000 eur na jej dovybavenie.

Sága okolo športovej haly vo Vranove nad Topľou sa blíži k šťastnému koncu. Pôvodne bola plánovaná v lokalite na Kalinčiakovej ul., či neskôr v susedstve letného kúpaliska. Nakoniec padlo rozhodnutie začať s jej výstavbou v areáli ZŠ JUH. Dokonca v hre bola zmena účelu využitia dotácie s tým, že namiesto športovej haly by vyrástla krytá plaváreň.

Pri prezentácii projektu bolo avizované, že športová hala bude mať zázemie s hľadiskom pre 300 osôb. O to viac pred časom verejnosť, vrátane viacerých poslancov MsZ, prekvapila informácia, že inštalovanie sedenia na tribúne bolo z projektu v prvej fáze vyškrtnuté.

V októbri našej redakcii z Mestského úradu vo Vranove nad Topľou odpísali, že hala je užívaniaschopná aj bez hľadiska. Samospráva ho však prisľúbila zrealizovať v „nasledujúcom období“, pričom chcela vyvinúť snahu získať dotáciu na spolufinancovanie tejto investície. „Keďže niektoré práce môžu na seba pri dokončovaní výstavby haly plynulo nadväzovať, rozhodli sme sa vyčleniť vlastné peniaze,“ vysvetlil zmenu prístupu primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.

Na  ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva teda poslanci schválili navýšenie rozpočtu o 60 000 eur – 40 000 na tribúnu pre 300 osôb, plus 20 000 na čiarovanie palubovky, obstaranie bránok, volejbalových stĺpov, ochranných sietí a sklopných basketbalových košov. „Po kolaudácii športovej haly je potrebné zvýšiť rozpočet kapitálových výdavkov na realizáciu, nakoľko pred vyhlásením verejného obstarávania na realizáciu športovej haly boli tieto položky z rozpočtu vyčiarknuté kvôli zníženiu rozpočtového nákladu na celú stavbu,“ citujeme z dôvodovej správy.

V rozprave Vladimír Jenčko upozornil na to, že ak má byť hala viacúčelová, bude v budúcnosti potrebné dokúpiť napr. florbalový koberec a mantinely. Na otázku Igora Pribulu, aké kvalitatívne riešenie bolo zvolené v prípade hľadiska, primátor Ján Ragan odpovedal, že bude mať certifikované parametre od renomovaného výrobcu. „Kde nastala chyba, že sme schvaľovali športovú halu bez hľadiska, či naťahaných čiar, bránok, volejbalových stĺpov, ochranných sietí a toho všetkého, čo je základom športovej haly?“ opýtal sa Martin Buzáš.

Mesto Vranov nad Topľou získalo na výstavbu športovej haly dotáciu vo výške 1,75 mil. eur. Podľa prvotnej štúdie bola výška nákladov rozpočtovaná  na 2,7 mil. eur. Keďže pre radnicu bola táto suma privysoká, nechala projekt prepracovať a verejné obstarávanie vyhlásila na 2,1 mil. eur s DPH. Výsledná suma, ktorá z neho nakoniec vzišla, bola 2,34 mil. eur. Faktom ostáva, že verejne nikdy nebol rozdiel medzi pôvodnou štúdiou a výslednou čiastkou rozmenený na drobné. Ján Ragan však ďalšie prekvapenia nepredpokladá. „Myslím si, že zásadné výdavky, ktoré by nás prekvapili, by už byť nemali. Skôr si myslím, že v budúcnosti by sme halu postupne dovybavili a zvýšili jej multifunkčnosť aj pre nejaké iné športy. Práve tu vidím priestor na získanie finančných prostriedkov mimo nášho vlastného rozpočtu, či už zo samosprávneho kraja alebo z iných zdrojov. Zázemie pre základné športy bude hala spĺňať a potom ju už len môžeme vyšperkovať,“ uviedol J. Ragan.

Bc. Elena Paľušová

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!