Polícia varuje pred podvodníkmi zneužívajúcimi v telefonátoch COVID-19

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Snahy podvodníkov obohatiť sa na úkor iných neskončili ani v čase pandémie. Práve naopak, podvodníci sa túto neľahkú situáciu snažia zneužiť vo svojej prospech. Najčastejšie si vyberajú za obete seniorov, ktorým fabulujú emotívne príbehy.

Polícia zaznamenala v predchádzajúcich dňoch viaceré volania na pevne telefónne linky, kde neznámy volajúci kontaktuje seniorov a oznámi im, že ich blízky príbuzný (napr. syn) sa infikoval vírusom COVID-19 a je hospitalizovaný v nemocnici na umelej pľúcnej ventilácii. Podvodníci neraz využívajú v telefonátoch nátlak a pod rôznymi legendami lákajú od ľudí peniaze. „Žiadajú si jeho údaje a následné požadujú previesť na účet peniaze v sume 2 900 eur, prípadne aj inú sumu. Keď však oslovená osoba kontaktuje svojho príbuzného zistí, že tento je v poriadku, zdravý a nenachádza sa v nemocnici,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik.

Ako zdôraznil, len počas stredy – 11. februára zaznamenali v okrese Poprad hneď tri takéto podvodné telefonáty. Našťastie ani v jednom prípade oslovení peniaze neposlali, keďže informáciu si chceli overiť a tak kontaktovali svojich príbuzných, ktorí mali byť údajne hospitalizovaní a zistili, že tí sú v úplnom poriadku. Upozorňujeme občanov, najmä seniorov, aby boli ostražití a nepodľahli nátlaku a rôznym emotívnym príbehom, ktorými sa podvodníci snažia získať ich dôveru a v konečnom dôsledku aj ich celoživotné úspory. Akúkoľvek informáciu o tom, že váš príbuzný je hospitalizovaný, prípadne je inak v núdzi si overte a neposielajte cudzím ľuďom žiadne peniaze,“ upozornil D. Džobanik.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!