Polícia varuje pred podvodníkmi zneužívajúcich internetové bazáre

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Polícia varuje pred podvodníkmi, ktorí striehnu na každú možnú príležitosť ako oklamať slušných ľudí a obrať ich o peniaze. K tomuto druhu kriminality často dochádza v súvislosti s internetovými bazármi. Príkladom je aj najnovší prípad Humenčana.

Humenčan na internetovom bazári zverejnil inzerát, v ktorom ponúkal na predaj bicykel za sumu 400 eur. Prostredníctvom mobilnej aplikácie ho kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý o bicykel prejavil záujem. Pri vzájomnej komunikácii sa dohodli, že kupujúci za tovar zaplatí cez kuriérsku spoločnosť a predávajúcemu zaslal link na internetovú stránku, ktorá sa podobala stránke známej kuriérskej spoločnosti. „Po kliknutí na tento link zadal predávajúci údaje svojej platobnej karty. Po zadaní týchto údajov boli bez jeho súhlasu a vedomia uskutočnené platby v prospech dvoch ruských spoločností v celkovej sume 384,58 eur,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik.

Polícia pripomína, že od serióznej spoločnosti dostane klient e-mail o existencii zásielky, s odkazom na približný termín jej doručenia, prípadne meno a telefónne číslo kuriéra. Takisto zväčša obsahuje špecifický identifikátor zásielky. Skutočné výzvy nikdy neobsahujú odkazy na platobný nástroj alebo portál s požiadavkou na platbu. „V prípade, že vznikne neočakávaný finančný náklad v súvislosti so zásielkou, jeho úhrada je spravidla konzultovaná s klientom telefonicky a v prípade vyriešenia problému dostane klient e-mail alebo sms správu s odkazom na platbu, či QR kód. Rovnako prílohu tvorí vyčíslenie dodatočného nákladu na faktúre alebo dodacom liste, dnes už štandardne v elektronickej podobe,“ vysvetľuje D. Džobanik.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!