Polícia varuje pred podvodníkmi „vyplácajúcimi“ odmeny za očkovanie

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Polícia v okrese Humenné zaznamenala v piatok zvýšený počet oznámení pokusov o podvodné konanie. Podvodníci oslovovali seniorov a snažili sa od nich vylákať osobné údaje, ako aj informácie o ich majetkových pomeroch.

Ako informuje Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove vo svojom facebookovom profile, neznáme osoby telefonicky oznámili vytipovaným seniorom, že sú pracovníci pošty a že im potrebujú doručiť odmenu za očkovanie proti kovidu. Pýtali sa na čísla účtov, či overovacie kódy. „Následne seniorom zavolali a predstavili sa ako pracovníci kriminálnej polície a v záujme fiktívnej ochrany seniora pred podvodníkmi sa snažili od seniorov vylákať ich osobné údaje a informácie o ich majetkových pomeroch – kde bývajú, čo majú doma, aké úspory a v akej výške,“ uviedla polícia.

Vo všetkých nahlásených prípadoch boli seniori obozretní a neprišli o svoje peniaze. Podvodníci však využívajú tlak na staršie osoby a požadujú rôznymi spôsobmi zaslať peniaze. Či už vkladom na účet, prevodom na účet alebo zaslaním cez rôzne platobné služby. Zväčša ide o niekoľko tisícové sumy, ktoré sú často krát celoživotnými úsporami. „Stotožnenie páchateľa je mimoriadne problematické a náročné,“ dodáva polícia.

Polícia aj na základe týchto prípadov vyzýva širokú verejnosť a najmä seniorov, aby sa takéhoto konania vyvarovali, aby nekomunikovali s neznámymi osobami a hlavne, aby im nezasielali žiadne peniaze, resp. im neposkytovali žiadne osobné ani platobné údaje. Falošné tvrdenia páchateľov je potrebné okamžite overiť! „Ak máte podozrenie zo spáchania takéhoto podvodu, neváhajte ihneď kontaktovať políciu na čísle 158. Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti,“ pripomína polícia.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!