Polícia varuje občanov pred zneužitím platobnej karty

redakcia@vranovske.sk
Autor

Na základe zaznamenanej trestnej činnosti polícia upozorňuje občanov pred podvodníkmi špecializujúcimi sa na zneužívanie platobných kariet, kde tieto praktiky neutíchajú, ale sú čoraz viac rozšírené a sotisfikovanejšie.

Polícia preto zdôrazňuje občanom:

  • Neotvárajte e-maily od podozrivých odosielateľov, nereagujte na e-maily od rôznych prepravných služieb alebo pošty, ak ste si nič neobjednali. Podvodníci využívajú aj telefonáty, kedy predstierajú, že volajú od vášho poskytovateľa karty a varujú vás pred zneužitím karty či stratou peňazí z účtu. Pod touto zámienkou chcú zistiť vaše citlivé údaje, ako je PIN ku karte, CVC kód, prihlasovacie heslo do mobilnej aplikácie či overovacie kódy zaslané na váš mobil. Majte preto na pamäti, že určite ide o podvodné konanie.
  • Nereagujte a nezapájajte sa do „výhodných“ súťaží, ktoré sa často objavujú na internete a garantujú zaujímavú výhru (telefón, tablet…) za úhradu veľmi nízkej sumy, kde typické v týchto súťažiach je odoslanie výhry za cenu poštovného. Táto úhrada poštovného však prebieha na podvodnej platobnej bráne, kde po zadaní údajov z vašej karty môže dôjsť k ich zneužitiu. Nereagujte ani na ponuky „výhodných“ investícií do akcií alebo kryptomien z reťazových e-mailov či správ na sociálnych sieťach, ktoré sľubujú veľmi vysoké výnosy. Ide o podvodné ponuky s cieľom vylákať z vás čo najviac peňazí bez garancie akéhokoľvek zisku.
  • Nikdy nesúhlaste s tým, že pri predaji tovaru cez internetové bazáre alebo sociálne siete uhradíte poplatok pre kuriéra, dopravu a pod. prostredníctvom odkazu na platobnú bránu, nakoľko tieto odkazy smerujú na stránky, ktoré vyzerajú ako platobné brány prepravných firiem či samotných bazárov, no v skutočnosti ide o podvodné stránky, vďaka ktorým získajú podvodníci prístup k údajom z vašej karty a okamžitými platobnými operáciami vás pripravia o finančné prostriedky na vašom účte.

Napriek tomu, že platby kartou sú rýchle a pohodlné, nemali by sme zabúdať na základné pravidlá ich bezpečného používania.

  • Svoju platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, vystavovali by ste sa zbytočne riziku jej zneužitia.
  • Identifikačné číslo platobných kariet (PIN kód) si nikdy nezapisujte na platobnú kartu, ani ho nenoste spolu s platobnou kartou na jednom mieste.
  • Pri platení platobnou kartou v reštaurácii či v obchodoch vždy musíte vidieť manipuláciu s ňou od začiatku až do konca, inak vám hrozí strata peňazí.
  • Pri výbere peňazí z bankomatu si strážte svoje súkromie, vyberte si bankomat, ktorý je dobre osvetlený, dávajte pozor, či vás niekto nesleduje príliš zblízka. Finančnú hotovosť aj platobnú kartu si hneď po ukončení transakcie bezpečne uschovajte.
  • Neposkytujte údaje o svojich bankových účtoch, ani číslach platobných kariet osobám, ktoré nepoznáte. Taktiež odporúčame neuchovávať ani nezasielať iným osobám fotokópie / údaje z platobných kariet. V prípade, že sa páchateľovi podarí prekonať zabezpečenie Vášho zariadenia alebo zariadenia Vášho známeho, tak páchateľ získa prístup k týmto údajom bez Vášho vedomia, resp. podozrenia.
  • Ak robíte nákup na internete a platíte platobnou kartou, používajte overené internetové obchody, pýtajte sa na referencie. V prípade, že internetový obchod nepoznáte, odporúčame využiť platbu na dobierku.
  • Pravidelne kontrolujte, či máte platobnú kartu pri sebe. Ak zistíte jej stratu alebo odcudzenie, okamžite to nahláste finančnej inštitúcii, ktorá platobnú kartu vydala, z dôvodu jej zablokovania a v prípade krádeže nahláste túto skutočnosť aj polícii.
  • Informujte sa vo Vašej banke, či umožňuje generovanie virtuálnej platobnej karty s jednorazovou platnosťou a využívajte túto možnosť pri platbe na internete. Taktiež Vám odporúčame neukladať platobné údaje do internetových prehliadačov alebo nákupných účtov, nakoľko v prípade, že páchateľ prekoná zabezpečenie týchto subjektov, dostane sa aj k Vaším platobným údajom, a to opäť bez Vášho vedomia, resp. podozrenia.
  • Prostredníctvom internet bankingu si pri platobnej karte nastavte nižší denný limit a v prípade, že potrebuje použiť vyššiu sumu, nastavte si limit len pre túto platbu. Taktiež Vám odporúčame nastaviť si geolokačné obmedzenie podľa požadovaného regiónu, napr. Európa a nie celý svet.

Polícia preto vyzýva občanov, aby v prípadoch, kedy vzniká podozrenie z podvodného konania, prekonali svoj ostych a ihneď kontaktovali Policajný zbor na telefónnom čísle 158 a to za účelom čo najrýchlejšieho vypátrania páchateľov.

mjr. Ing. Jozef Hreha, skupina prevencie OR PZ Vranov nad Topľou

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!