Podporme v hlasovaní turisticko-náučný chodník „Po hrušovských mohylách“

  • Obce
  • Dátum: 09.11.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Občianske združenie Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami sa uchádza o podporu v rámci grantového programu Šariš ľuďom s projektom, ktorého ideou je osadiť moderné prvky na turisticko-náučnom chodníku „Po hrušovských mohylách“.

Mohyly nad obcou Nižný Hrušov boli v januári 1975 zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Po štyridsiatich rokoch na ich historický význam nadviazalo OZ Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami, keď v roku 2015 slávnostne znovuotvorilo turisticko-náučný chodník „Po Hrušovských mohylách“.

Aktuálne chcú dať turisticko-náučnemu chodníku v Nižnom Hrušove nový šmrnc. Nadšenci turistiky z OZ Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami chcú prechádzku jeho zákutiami povýšiť na dokonalý oddych s hodnotnými informáciami o všetkom, čo vás potulkami prírodou zaujme. Chodník plánujú rozšíriť, osadiť po jeho dĺžke tabuľky s QR kódom s informácií o lokalite, ekosystéme, zvieratách a rastlinkách.

Mohyly sú typickým znakom pochovávania starých civilizácií. Stoja od seba v rôznych odstupoch, ale vo všeobecnosti platí, že z jednej mohyly vidieť dve ďalšie. V roku 1941 uskutočnil síce slovenský archeológ Vojtech Budinský – Krička výskum na pomedzí Nižného Hrušova a Lesného, ale hrušovské mohyly odborne nikdy preskúmané neboli. „Vážime, si, že v našom lese sa nachádza takáto významná pamiatka, preto sme hrušovské mohyly chceli dať do povedomia nielen verejnosti v našom okrese, ale aj v širšom regióne. Keďže ich detailný výskum sa nikdy neuskutočnil, s odstupom času by sme sa radi pokúsili získať na tento účel finančné prostriedky, aby sme sa o našej histórii dozvedeli čo najviac,“ predstavil ďalšiu víziu smerom do budúcnosti starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Hlasovať za projekt OZ Za rozvoj Hrušova spoločnými silami môžete na webe www.dobrenoviny.sk.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!