Peter Tomko ťahal slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta za medailou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Elitní rybári z tridsaťjeden krajín sa stretli na 37. Majstrovstvách sveta v love rýb udicou na mušku na štyroch slovenských riekach Orava, Poprad, Belá, Váh a vodnej nádrži Palcmanská maša. V nominácii nášho národného tímu nechýbal ani Vranovčan Peter Tomko, ktorý dlhodobo patrí k absolútnej slovenskej muškárskej špičke.

Keďže zo šesťčlennej zostavy, mohli chytať iba piati, Peter Tomko sa síce s prútom do vody nedostal, ale jeho úloha v tíme bola nezastupiteľná! Tri dni totiž strávil na Orave, kde detailne pozoroval a analyzoval situáciu v rieke. Pre lepšiu ilustráciu uvedieme, že jeden sektor bol dlhý od 400 do 750 metrov a široký aj viac ako 20 metrov. Pri trojhodinovom časovom úseku si nikto nemohol dovoliť taký luxus, aby prechytával vodu spôsobom pokus – omyl. „Mojou úlohou bolo odsledovať a poradiť mojim kolegom, kde a čo majú chytať. Nemá totiž význam sústrediť sa na lipne tymianové, ak berú viac jalce hlavaté a naopak. Na tejto úrovni si nikto nemôže dovoliť strácať čas, pretože potom už ostatných pretekárov nemá šancu dobehnúť,“ vysvetľoval Peter Tomko.

V prvom kole išiel Igor Hríbik v sektore, ktorý poznali z majstrovstiev Slovenska, na istotu a 38 chytených kusov, ako druhý najlepší výsledok, to len potvrdzuje. Pred druhým kolom však popršalo, voda sa zdvihla a zakalila. Náš ďalší reprezentant Igor Lukaščík sa teda musel popasovať s poriadnou výzvou, ale práve tu sa ukázal fantastický cit P. Tomka pre muškáranie. „Odsledoval som si, ako sa správali ryby, keď sa rieka začala prikalovať. Igorovi som z toho dôvodu poradil, aby použil dve malé mušky s výraznými striebornými hlavičkami a zároveň aby chytal vo vode s hĺbkou 10 až 15 cm. Ak bola voda vyššie kolien, nebola už totiž dostatočne presvetlená a ryby nástrahu nevideli. Nakoniec to vyšlo super, pretože s 33 kusmi svoj stand vyhral,“ uviedol P. Tomko.

Najmenej sa na Orave darilo na druhý deň Vladovi Ligdovi. Hoci robil, čo sa dalo, viac ako 8 rýb a 23. miesto sa mu dosiahnuť nepodarilo. V súčte s ostatnými revírmi bolo Slovensko pred poslednými dvoma kolami v sobotu na priebežnej 3. priečke. Keďže v piatok sa chytalo iba dopoludnia, ryby si oddýchli a pred „finále“ boli podstatne pokojnejšie. Tento moment využil Martin Bachleda. Napriek tomu, že Španiel David Arkai zo svetovej TOP 15 chytil pred ním v jeho sektore 20 kusov, náš reprezentant si pripísal na konto štrnásť jalcov a šestnásť lipňov! Ďalší skvelý výsledok zaznamenal popoludní aj Peter Alexovič. „Pred ním chytal v jeho sektore Bulhar, ktorý sa však bál vstúpiť hlbšie do vody, pretože bola po pás a dno sa ďalej zvažovalo. Na druhej strane bola voda plytšia a keďže tam nikto nelovil, ryby sa sústredili práve do tohto úseku, aby mali pokoj. Peťovi som vysvetlil, že ak sa prebrodí na druhú stranu a tam to prechytá, bude to terno, čo sa aj potvrdilo,“ konštatoval P. Tomko.

Slovenská reprezentácia obsadila v hodnotení krajín konečné 4. miesto, čo je určite skvelý výsledok, ale v našom tíme si všetci uvedomujú, že mohli dosiahnuť aj na medailu. „Na riekach sme chytali výborne. Na priemerných standoch sme dokázali robiť nadpriemerné výsledky, ale tak ako po minulé roky, aj teraz nás sklamalo jazero. Hoci sme Palcmanskú mašu poznali, nevyšlo nám to. Možno je to tým, že na jazerách máme odchytaných málo hodín alebo sme naopak až príliš prešpekulovaní a mali sme zvoliť jednoduchšiu taktiku,“ pokrčil ramenami P. Tomko.   
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!