Peter Pčolinský otvoril tému odškodnenia obyvateľov Zemplína kvôli PCB

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Odstráneniu sudov s PCB látkami v objektoch Teplárne a Ošíparne by už v najbližších dňoch nemalo nič brániť. Po pondelkovej koaličnej rade o tom informoval predseda poslaneckého klubu za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský. Zároveň otvoril tému odškodnenia obyvateľov regiónu Zemplína postihnutých dedičstvom priemyselnej výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske.

Pred necelými dvoma týždňami avizoval predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta, že témou najbližšej koaličnej rady bude aj akcieschopnosť pri riešení envirozáťaží na Zemplíne spôsobených predovšetkým PCB látkami. Spolu s kolegom – poslancom Milošom Svrčekom kritizovali postup pri odstraňovaní sudov s PCB uloženými v objektoch Teplárne a Ošíparne. „Kvôli nedôslednej činnosti, až nečinnosti, ministerstiev zdravotníctva a vnútra som dal návrh na zvolanie koaličnej rady s jedným z bodov – riešenie environmentálnych záťaží v Strážskom a Poši. S našim poslaneckým klubom budeme trvať na tom, aby výstupom boli konkrétne termíny. Tentokrát však nie z pozície výboru k jednotlivým ministerstvám, ale z pozície koaličnej rady a šéfov koaličných strán, aby sme náš sľub, ktorý sme dali, splnili,“ reagoval J. Karahuta.

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský, túto problematiku ako tému koaličnej rady podporila aj podpredsedníčka vlády SR a ministerka informatizácie, regionálneho rozvoja a investícii Veronika Remišová, ktorá sa zoznámila so situáciou osobne počas nedávnej návštevy zvernice Orlová. „Minister Roman Mikulec konštatoval, že problém nie je na strane ministerstva vnútra, ktoré je pripravené na odstránenie sudov s PCB látkami. Problém je na ministerstve životného prostredia, lebo ešte nie je podpísaná zmluva na prenájom pozemku na uskladnenie týchto nebezpečných odpadov. Podľa informácií od ministra vnútra by však v najbližších dňoch malo k tomu dôjsť a následne sa prostredníctvom hasičskej Záchrannej brigády z Humenného začne s ich likvidáciou,“ uviedol Peter Pčolinský.

Koaličná rada sa zároveň zhodla na vytvorení Akčnej skupiny, ktorá by mala zastrešiť celý proces postupného odstraňovania rokmi neriešeného a prehliadaného dedičstva z chemickej výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske. Náš región v nej bude zastupovať starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák. „Premiér Eduard Heger priamo na rokovaní koaličnej rady požiadal ministra vnútra, aby túto Akčnú skupinu zriadil bezodkladne,“ dodal P. Pčolinský.

Problém envirozáťaží na Zemplíne má však podstatne širší charakter, ako je len odstránenie časti sudov z areálu Chemka Strážske. Po prvé, potvrdených voľne uložených nádob s toxickým odpadom je podstatne viac. Po druhé, zabudnúť sa nesmie ani na Voľanský kanál a Odkalisko Poša, kde P. Pčolinský priznal, že komunikácia s Ministerstvom životného prostredia SR viazne. „V prípade likvidácie sudov bol náš tlak efektívny. Čo sa týka odkaliska, tam bude treba zjavne zatlačiť ešte viac a kým sme vo vláde, tlačiť budeme. Práve vďaka nám sa táto téma dostala do programového vyhlásenia vlády, lebo bolo a je pre nás podstatné, aby región, na ktorý sa celé roky kašlalo a len sa sľubovalo, neostával bokom,“ zdôraznil P. Pčolinský.

V kontexte rozsahu environmentálnej katastrofy na Zemplíne doplnil, že spokojný bude až vtedy, keď budú odpady zlikvidované a začne sa odstraňovaním následkov, vrátane dekontaminácie pôdy a vody v celom okolí. Pri tejto príležitosti otvoril otázku odškodnenia občanov v regióne. „Dnes sa už nedajú vyčísliť škody na životoch, keď kopec ľudí zomrelo následkom otravy PCB látkami, resp. na choroby spôsobené a vyvolané týmito chemikáliami. Ľudia však majú znečistenú pôdu, vodu, domy… Osobne si myslím, že v budúcnosti by sme mali zájsť aj k odškodneniu obyvateľov tohto regiónu,“ reagoval P. Pčolinský.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!