Peter Dvorský o Martine Ťaskovej Kanošovej: Váš spev je pohladením pre dušu!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„Do finále postupuje Martina Ťasková Kanošová,“ touto vetou maestro Peter Dvorský uzavrel nominovanú päticu do finále šou Zem spieva. Rodáčka z Pohorelej nadchla patriotov, nadchla odbornú porotu a so zatajeným dychom ju počúvali ľudia v televíznom štúdiu, aj pred obrazovkami RTVS…

Scenár prvého semifinále mali všetci súťažiaci rovnaký. Martina Ťasková Kanošová najskôr v krátkej dokrútke predstavila región, odkiaľ pochádza. Prostredníctvom kamier RTVS pozvala divákov do lyžiarskeho strediska pri Telgárte a k prameňu Hrona, kde, ako sa priznala, mala so svojim manželom prvé oficiálne rande. V semifinále zaspievala piesne Saďiu šuhaj, Ňebua som doma a Ňeber si ju. Ich precítenou a dokonalou interpretáciou rozcítila aj patriotov. „Váš štýl je pohladením pre dušu. Váš krásny čistý a rôznymi farbami pretkaný hlas by som dokázal počúvať v jednom kuse,“ hodnotil Peter Dvorský. Nadšenie neskrýval ani choreograf a režisér Ján Ďurovčík. „Hoci mi to niektorí vyčítajú, ale mojich hercov tlačím práve do takéhoto spievania. Som s ním totiž spojený pupočnou šnúrou, zbožňujem ho, milujem ho…,“ reagoval rodený Michalovčan.

Porotkyňa – hudobná dramaturgička, etnomuzikologička, redaktorka a hudobníčka – Alžbeta Lukáčová upriamila pozornosť po vystúpení M. Ťaskovej Kanošovej na ešte jeden zásadný moment, keď ocenila skutočnosť, že okrem technicky dokonalého spevu ponúkla aj vlastnú (a neopakovateľnú) intímnu emóciu. „Priznám sa, pri hodnotení som to nezaregistrovala (úsmev). Predovšetkým pri prvej pomalej piesni vie speváčka ukázať prácu s hlasom a najmä to, ako sa do nej dokáže vcítiť. Keďže je to ľúbostná pieseň s dosť veľkým rozsahom, navyše náročná na dych a techniku spievania, mohla som pri nej ukázať viac speváckej skúsenosti a ako speváčka som sa s ňou snažila po každej stránke vyhrať,“ vysvetľovala M. Ťasková Kanošová.

Sobotňajší večer gradoval vyhlásením výsledkov. Po nominovaní prvej štvorice si vzal slovo Peter Dvorský a pre finále vyslovil meno práve Martiny Ťaskovej Kanošovej. „Pred začiatkom finále asi každý v kútiku duše dúfal, že by mohol postúpiť, ale potom všetko prebiehalo tak rýchlo, že som nad tým ani nestihla uvažovať. Postup by som dopriala každému, kto so mnou súťažil, ale priznám sa, obzvlášť som sa tešila z toho, že sa vo finále predstaví folklórny súbor Vranovčan,“ dodala s úsmevom M. Ťasková Kanošová, ktorá práve v FS Vranovčan vedie dievčenskú spevácku zložku.

Rovnako ako v prvom kole a semifinále ostane aj vo finále verná piesňam z Telgártu. Novinkou však pre všetkých účinkujúcich bude, že do svojich vystúpení musia zakomponovať lokálpatriotov. V sobotu sa teda po boku rodáčky z Pohorelej objaví aj herec Marek Ťapák. „Som veľmi rada a teším sa z toho, že mojim lokálpatriotom je práve Marek Ťapák, ktorý je s folklórom spojený a má k nemu teda veľmi blízko. Priznám sa, nejakú predstavu o našej spolupráci už v hlave mám, ale nechajme si to ako prekvapenie,“ dodala tajnostkársky M. Ťasková Kanošová.

Hoci Zem spieva nie je klasickým komerčným formátom, ktorému by výdatne sekundoval podporou bulvár, finalisti o fanúšikov a nárast popularity núdzu nemajú. O úspechu tejto šou koniec koncov hovoria jasnou rečou aj výsledky OTO 2017, kde v kategórii „zábavný program“ získala od divákov suverénne najviac hlasov. „Ako folkloristku ma veľmi teší, že vďaka Zem spieva objavujú čaro folklóru aj ľudia, ktorí mu doteraz venovali žiadnu alebo len minimálnu pozornosť. Za nás súťažiacich by som rada ocenila a pochválila prístup celej produkcie, pretože sa nám snažia maximálne vychádzať v ústrety. Za seba môžem povedať, že som si obidve kolá naozaj, aj s dávkou adrenalínu, užila… Napriek tomu, že som skúsenejšou speváčkou, musím sa priznať, že sa mi pred mojim vystúpením rozbúchalo srdce,“ prezradila s úsmevom M. Ťasková Kanošová.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!