Patrik Marjov má v tejto sezóne našliapnuté k zisku štyroch medailí

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Blokár TJ Slávia Svidník Patrik Marjov má v tejto sezóne nakročené k zisku štyroch medailí. Prvú do zbierky získal v Slovenskom pohári, v ktorom sa v Superfinále predstavil so spoluhráčmi proti VK OSMOS Prievidza. Ďalšie tri môže získať v seniorskej, juniorskej a kadetskej najvyššej súťaži. Vo všetkých troch kategóriách to totiž majú Svidníčania rozohrané „medailovo“. Mimochodom, Patrikova sestra Monika je mimoriadne talentovanou atlétkou, ktorá sa už môže hrdiť titulom majsterky Slovenska vo vrhu guľou, preto ich rodinná Sieň slávy musí vyznieť impozantne.
 
Športový príbeh Patrika Marjova je výnimočný. Na klubovej úrovni totiž na základnej škole volejbal nikdy súťažne nehral. Venovať sa mu však začal na ZŠ Juh vo Vranove nad Topľou počas hodín telesnej výchovy pod vedením Ľuboslava Sotáka, inak bývalého smečiara VK Slávia Svidník. So základmi volejbalovej techniky sa zoznamoval v 5. a 6. ročníku a hoci neskôr u neho na istý čas zvíťazil futbal, školu reprezentoval skoro vo všetkých športoch, čím demonštroval jeho všestrannosť. „V 9. ročníku po jednom volejbalovom turnaji, kde sa mu darilo, prišiel za mnou, že by chcel vo volejbale pokračovať a hrať na čo najvyššej úrovni. Keďže som videl, že to myslí vážne, po rozhovore s rodičmi, som mu odporučil kluby, kde sa s mládežou pracuje najlepšie. Vybral si Svidník a myslím, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie, keďže je to viacnásobný majster Slovenska v kategóriách mládeže a šancu mladým hráčom dáva aj v extraligovom družstve mužov,“ uviedol Ľuboslav Soták. Fakt, že sa Patrik Marjov okamžite zaradil medzi lídrov mládežníckych výberov Svidníka, ho neprekvapil. O jeho talente svedčí tiež fakt, že si vypýtal aj nomináciu do slovenskej kadetskej reprezentácie a napriek mladému veku dostáva už priestor v seniorskej Extralige. „Všetko, čo Paťo zatiaľ dosiahol, získal svojou pracovitosťou. Páči sa mi na ňom nielen jeho cieľavedomosť, schopnosť počúvať pokyny a realizovať ich na ihrisku, ale vlastná mu je najmä skromnosť a slušnosť. Prajem mu hlavne zdravíčko a veľa ďalších nielen športových úspechov,“ dodal s úsmevom Ľ. Soták.
 

Patrik Marjov získal titul majstra Slovenska ako žiak, aj ako kadet. S juniormi Svidníka boli v minulej sezóne strieborní. FOTO: Daniel Faix
 
17-ročný rodák z Nižného Hrušova naozaj vletel na volejbalovú scénu ako kométa. Už dnes sa môže pochváliť titulom majstra Slovenska v kategórii žiakov, kadetov a vicemajstrom sa stal s juniormi. Hoci priznal, že po príchode do Svidníka to bol pre neho veľký skok, v tréningu si všetko poctivo odmakal, aby sa postupne posúval na vyšší výkonnostný level. „Volejbal som si vybral kvôli tomu, že je to kolektívny šport, kde sa pod úspech podpisujeme všetci a to ma baví, keď sa môžeme navzájom potiahnuť. Vo Svidníku nám klub vytvára výborné podmienky, navyše sme vytvorili výbornú partiu a i to mi pomohlo rýchlo sa adaptovať,“ pripomenul P. Marjov.
 
V aktuálnej sezóne sa mu tréner Peter Tholt nebál dať príležitosť aj v seniorskej Extralige. Svidníčanom patrí aktuálne 3. priečka a pokiaľ P. Marjova nezačal v závere minulého roka trápiť chrbát, bol pevnou súčasťou zostavy. 198-centimetrový blokár sa však nestratil a skúsenosti sa na neho lepili extrémne rýchlo. „Hrať Extraligu je pre každého mladého hráča obrovský skok. Súperi sú skúsenejší, vyhratejší, aj mentálne odolnejší. Už len samotné tréningy sú intenzívnejšie. Okrem toho máme pred zápasmi taktickú prípravu spojenú s analýzou videa, kde preberáme nielen náš herný koncept, ale venujeme sa aj konkrétnym hráčom súpera, čo mi taktiež nesmierne pomáha napredovať, lebo taktika je vo volejbale veľmi dôležitá,“ pripomenul P. Marjov.
 

Superfinále bolo nielen športovou, ale aj spoločenskou udalosťou. Mimochodom, priamy prenos sledovalo 136 000 televíznych divákov! FOTO: Radoslav Zeliznak REFOTO
 
Prvým tohtosezónnym vrcholom pre Svidník bolo finále Slovenského pohára proti VK OSMOS Prievidza. Úradujúci majster síce zvíťazil 3:0, ale predovšetkým v druhom a treťom sete sa musel na víťazstvo nadrieť. P. Marjov, ktorý sa vracia na palubovky po spomínanom zranení chrbta, dostal príležitosť v závere stretnutia. Pripomenieme, že priamy prenos RTVS zo Superfinále sledovalo pri televíznych obrazovkách 136 000 divákov! „Keďže pre Svidník to nebolo prvé finále a doteraz ho ani raz nevyhral, chceli sme toto nepriaznivé konštatovanie zlomiť. Priznám sa, pre mňa to bol v mojej doterajšej športovej kariére najväčší zážitok. Cez celé Slovensko za nami pricestovali desiatky fanúšikov, ktorí vytvorili úžasnú atmosféru a aj kvôli nim sme chceli vyhrať, čo nám však nakoniec nevyšlo. Športovo treba priznať, že Prievidžania si dokázali viac pomôcť servisom a taktiež  v útoku boli efektívnejší,“ konštatoval P. Marjov.
 
Napriek tomu, že pohárová misia dopadla v prospech Prievidze, P. Marjov má stále nádej na excelentnú sezónu. Medailu môže získať s kadetmi, aj juniormi a v najlepšej trojke nebudú chcieť chýbať ani seniori. „Mužská Extraliga je v tomto súťažnom ročníku maximálne vyrovnaná, o to viac si vážim, že som v nej dostal šancu. Vždy keď mi dá tréner Peter Tholt dôveru, budem sa snažiť nesklamať a mužstvu pomôcť. Zatiaľ máme sezónu rozohranú dobre, ale úspech, resp. neúspech sa bude hodnotiť podľa výsledkov v play off. Určite urobíme maximum pre to, aby sme v najdôležitejšej časti sezóny uspeli,“ zdôraznil P. Marjov.
 

Prvú medailu má Patrik Marjov (č. 15) doma. V tejto sezóne môže získať ešte tri! FOTO: Radoslav Zeliznak REFOTO
 
Tréner TJ Slávia Svidník Peter Tholt je známy tým, že sa nebojí dať šancu talentovaným mladíkom. Patrik Marjov však pre neho nebol neznámym hráčom. Svojim prejavom a citom pre hru ho zaujal ešte ako žiak vranovskej ZŠ Juh na jednom zo školských turnajov. Keď prišiel do Svidníka, neváhal mu dať príležitosť ani medzi mužmi. „Napriek mladému veku Patrik veľmi rýchlo napreduje. Na palubovke pôsobí sebaisto, vďaka čomu mu práve v útoku nechýba potrebná odvaha. Hoci je, opakujem stále mladým hráčom, dá sa na neho spoľahnúť. Na svoj vek je mentálne vyspelý, rýchlo sa učí a najlepším dôkazom toho, ako napreduje, je, že už dostal pozvánku do kadetskej reprezentácie,“ reagoval tréner TJ Slávia Svidník Peter Tholt.
Svidnícky kouč vie, o čom hovorí. Pre lepšiu ilustráciu vytiahol zápas 8. kola na pôde Prešova. Slávia viedla v derby 2:0, ale domáci vyrovnali na 2:2 a práve v tajbrejku prišli chvíle P. Marjova. „Za stavu 2:0 sa zranil náš druhý blokár a ostal len Patrik, ktorý vtedy odohral všetkých päť setov. V tajbrejku každú z lôpt, ktorú dostal, zložil a svojou stopercentnou bilanciou nám pomohol k tomu, že sme nakoniec vyhrali 3:2,“ zdôraznil P. Tholt.
 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!