Pamätník padlým v SNP postriekali v centre Vranova červenou farbou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Politický názor na vpád vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšej Československej socialistickej republiky vyšetruje polícia ako trestný čin poškodzovania a znehodnocovania kultúrnej pamiatky.

Pamätník padlým v SNP umiestnený v centre Vranova nad Topľou postriekal zatiaľ neznámy páchateľ červenou farbou. Na jeho spodnú časť umiestnil dátum 21. august 1968 a z dvoch strán k tomu napísal ZLO. Postriekaná je aj noha a zbraň, ktorú drží v ruke socha vojaka. Vzniknutá škoda zatiaľ vyčíslená nebola. „Liehom to dole nejde. Čakáme na vapku. Ak to nepôjde ani s ňou, bude sa to musieť zbrúsiť,“ povedali nám chlapi, ktorý nápis odstraňovali.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove informovalo, že k tomuto trestnému činu malo dôjsť v dobe o 19. do 22. augusta. „Polícia  sa  prípadom intenzívne zaoberá,“ uviedla hovorkyňa KR PZ v Prešove Jana Ligdayová. Súčinná pri vyšetrovaní je aj Mestská polícia vo Vranove nad Topľou, ktorá vyhodnocuje záznam z kamerového systému a fotopasce.

Nápisy na pamätníkoch venovaných Červenej armády sa stali predmetom na vyjadrenie politického názoru predovšetkým po aktuálne prebiehajúcom útoku Ruska na Ukrajinu. Mediálne najznámejším je prípad výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza, ktorý červenou farbou symbolizujúcou krv poliali pamätník spoluautora pozývacieho listu pre vstup vojsk Varšavskej zmluvy Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci Krajná Bystrá vo svidníckom okrese.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!