P. Košuda zostrelil Podbrezovú. Po akcii z futbalovej univerzity!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Šlágrom 13. kola futbalovej II. ligy bol zápas medzi FC Košice a FK Železiarne Podbrezová. Súboj tabuľkových susedov rozhodol v 44. min. jediným gólom stretnutia domáci útočník Patrik Košuda, ktorý zakončil kontru z univerzitných skrípt o futbalovej moderne.

Rok 2020 je z pohľadu športu, futbal nevynímajúc, atypický. Neexistuje sezóna, ktorá by sa dala k tomu, čoho sme svedkami kvôli koronakríze, ani len prirovnať.

Druhá najvyššia futbalová súťaž na Slovensku sa dohrávala v jari iba v 6-člennej skupine o postup. Keď sa rozbehla jesenná časť, po dvanástich kolách musela byť prerušená. Keďže aktuálna situácia je nevyspytateľná, nikto si netrúfol predpovedať, či sa v tomto roku bude ešte hrať.

Druholigové tímy na Slovensku sa však predsa len dočkali. Do bojov o body zasiahli po šiestich týždňoch, navyše po príprave, ktorá sa dá nazvať kadejako, len nie štandardná.

Po prerušení súťaže trénovali Košičania do konca októbra, pri dodržiavaní nariadených opatrení, v skupinkách. Potom hráči dostali voľno s tým, že sa stretnú opäť po mesiaci a začnú prípravu na jarnú časť. Plány sa nakoniec menili. Partia okolo kapitána Františka Pavúka sa vrátila do tréningového procesu, odohrala jeden modelovaný prípravný zápas so staršími dorastencami a hneď nastúpila v šlágri proti Podbrezovej.  „Po dvoch týždňoch od momentu, kedy sme dostali voľno, nám z klubu zavolali, že sa bude ešte v tomto roku hrať, preto sme okamžite začali s prípravou. Hoci každý z nás sa udržiaval v kondícii individuálne, prvé dva, tri dni sme potrebovali na to, aby sme si zvykli na vyššiu záťaž. Okrem toho sme trénovali celý tím spolu po viac ako mesiaci, ale dostali sme sa do toho. Myslím si, že nie som jediný, kto radšej hrá zápasy, ako len trénuje, navyše individuálne, preto som rád, že sa ešte hrá,“ uviedol útočník FC Košice Patrik Košuda.

Košice neprivítali Podbrezovčanov v Čermeli, ale na umelej tráve na Janigovej ul. Gólový bič plieskal v stretnutí iba raz – minútu pred koncom prvého polčasu. Brankár Matúš Kira v neľahkej situácii, po malej domov, pod tlakom súperovho útočníka otvoril akciu prvým dotykom kolmou prihrávkou, akou by sa rád pochválil nejeden hráč v poli! V priebehu ďalších pár sekúnd nabrala akcia bleskovým spôsobom rýchly spád. Nikola Ristovski druhým dotykom posunul loptu Matejovi Jakúbekovi, ktorý taktiež druhým dotykom okamžite hľadal za obranou súpera P. Košudu. Hoci ho naháňala trojica Peter Kováčik – Adam Pajer – Boris Godál, prudkou strelou zo 17 metrov s maximálkou v šprinte prestrelil Richarda Ludhu. „Obrancovia Podbrezovej stáli počas celého zápasu vysoko. Keď som videl, ako rýchlo sa nám podarilo rozbehnúť akciu, snažil som sa okamžite nabehnúť si medzi stopérov a vypýtať si loptu. Nakoniec som dostal naozaj skvelú prihrávku. Keďže ma dobiehali traja súperovi hráči, nechcel som špekulovať a tlačiť sa s loptou až do pokutového územia. Snažil som sa zakončiť rýchlo, krížnou strelou k žrdi. Hoci si brankár na loptu siahol, strela bola dostatočne prudká a prešla až do siete,“ opísal rozhodujúci gólový moment P. Košuda.    

Pred prerušením súťaže Košičania tri zápasy prehrali. Ďalšie zaváhanie teda pripustiť nechceli. Podbrezová sa síce v utorok rozohrala víťazstvom 4:0 v Poprade, ale na ďalšie body na východe nedosiahla. „V úvode sme potrebovali asi dvadsať minút, aby sme sa dostali do správneho tempa. Na hráčoch Podbrezovej bolo vidieť, že už hrali v týždni, no postupne sme hru vyrovnali, vyrážali do rýchlych kontier a myslím si, že sme mali aj viac šancí. Obraz hry sa nezmenil ani po zmene strán. Mali sme dobre nastavenú taktiku, spoľahlivo sme bránili a pokúšali sa ešte poistiť vedenie z brejkových situácií. Víťazstvo nás teší, tri body každého naladia pozitívne, ale už v stredu nás čaká ďalší ťažký zápas na pôde Žiliny B, kde budeme chcieť potvrdiť toto víťazstvo, aby sme sa postupne dostali v tabuľke vyššie,“ zdôraznil P. Košuda.

FOTO: FB FC Košice – oficiálna stránka

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!