Ondavské Matiašovce: „Americký“ obraz visí po rokoch opäť v kostole

  • Obce
  • Dátum: 26.05.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na stene rímskokatolíckeho kostola sv. Mikuláša v Ondavských Matiašovciach visí opäť obraz s výjavom ukrižovania Ježiša Krista. Zachrániť sa ho podarilo miestnym mladým farníkom. Ako naznačil starosta obce Martin Mika, kostol možno vydá aj ďalšie svedectvá…

K histórii rímskokatolíckeho kostola sv. Mikuláša v Ondavských Matiašovciach sa viaže viacero medzníkov. Jedným z nich je obdobie od decembra 1778 do mája 1779, kedy boli v povodí Ondavy zaznamenané otrasy pôdy, ktoré na viacerých objektoch v tomto území zanechali fatálne následky. Ďalšie silné zemetrasenie prišlo s roku 1885, ale i tomu kostol mu odolal.

Ak sa presunieme do moderných povojnových dejín 20. storočia, jednou z jeho dominánt bol od roku 1954 obraz s výjavom ukrižovania Ježiša Krista. Olejomaľba od neznámeho autora s pôvodnými rozmermi 3,2 x 2,6 metra má prívlastok „americká“. „Presnú históriu obrazu nikto nepozná, ale podľa štítku, ktorý k nemu patrí, vieme, že peniaze na neho poskytli rodáci z našej obce po tom, čo odišli za prácou do Ameriky,“ vysvetľoval Pavol Matta. Mimochodom medzi darcami figuruje aj Mária Kužmová Dupaľová, ktorá je prababkou slovenskej tenistky Viktórie Kužmovej.

Keď pred niekoľkými rokmi kostol rekonštruovali, obraz zvesili a už ho naspäť nevrátili. Nikto nevedel, kde sa nachádza, ale súčasná mladá generácia farníkov sa nevzdala nádeje, že sa ho ešte podarí objaviť. „Keď som ako chlapec miništroval, stále som na ten obraz pozeral. Visel tu dlhé roky a my sme cítili, že je našou povinnosťou zachovať kus histórie, ktorá patrí k tomuto kostolu, k našej obci. Pátrali sme teda po ňom a nakoniec nám pomohla pani kostolníčka, ktorá ho našla v stodole na fare,“ pokračoval v príbehu P. Matta.

Keďže zub času zanechal na plátne, ktoré bolo poprelamované a na niekoľkých miestach dokonca i pretrhnuté, svoje stopy, začali hľadať reštaurátora. Oslovili viacerých, aby sa na túto misou nakoniec podujal majster z Banskej Štiavnice. „Už len previezť obraz takýchto rozmerov, aby sa nepoškodil, bolo výzvou. Pracujem však ako vodič a s mojim šéfom sme to skoordinovali nielen tak, že sme ušetrili na nákladoch, ale ešte som ho aj viezol osobne,“ dodal P. Matta.

Obraz sa podarilo vrátiť na stenu rímskokatolíckeho kostola v Ondavských Matiašovciach po Veľkej noci. Veriaci prijali tuto udalosť so symbolickým posolstvom. „Vyobrazenie ukrižovania Ježiša Krista symbolizuje utrpenie, aj nádej. Obraz sme inštalovali v ťažkej dobe pre nás všetkých, v dobe, akú naša generácia nezažila. Pre nás bol a je povzbudením, dodáva nám silu, aby sme túto pandémiu zvládli. Dúfajme, že nám bude už len pripomínať, že tu bola kovidová doba, ktorá nás skúšala,“ pripomenul starosta Ondavských Matiašoviec Martin Mika.

Kostol sv. Mikuláša v O. Matiašovciach je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok, preto mu chcú obec a miestni farníci v spolupráci s farským venovať náležitú pozornosť. V pláne majú postupne zrekonštruovať vežu, odvodniť steny a pozrieť sa chcú do jeho podzemia. „Pod kostolom sa nachádzajú priestory, v ktorých boli pôvodne pochovávaní kňazi a možno aj mecenáši kostola. Pri poslednej rekonštrukcii sa len zadebnili s tým, že podľa dohadov tam dole posledných 30 – 40 rokov nikto nebol. Radi by sme do týchto priestorov vstúpili a zistili, čo v nich je,“ uviedol M. Mika.

Nielen priestory pod kostolom sú vzácnym odkazom na jeho históriu. Z pôvodného oltára je v ňom ešte stále umiestnená kazateľnica, ktorú by chceli tiež opraviť. „Pri rekonštrukcii interiéru by sme chceli obnoviť viaceré pôvodné maľby, vrátane nápisu na klenbovom oblúku – V Teba Pane som dúfal, nebudem zahanbený na veky,“ načrtol ďalšie plány M. Mika.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!