ONDAVSKÁ ROTAČKA: „Malé“ majstrovstvá Európy ovládol Richard Hatala

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ondavská rotačka má podtitul „malé majstrovstvá Európy v prívlači“. V nabitej konkurencii reprezentantov Poľska, Českej republiky a Litvy získal titul Richard Hatala.

Ondavská rotačka je unikátna pravidlami, ktoré simulujú podmienky s akými sa musia športoví rybári vysporiadať na majstrovstvách sveta v prívlači. Organizátor Richard Hatala vie presne, čo robí. Skúseností má totiž na rozdávanie. Či už ako aktívny športový rybár alebo reprezentačný tréner.

Cieľom pravidiel s dôrazom na kolá s krátkymi časovými úsekmi je preveriť účastníkov súťaže ako dokážu pracovať pod tlakom. Na Ondavskej rotačke dostali k dispozícii 30, 40 a 50 minút. „Za tridsať minút je to buď/alebo. Myslíš si, že si prišiel na dobré miesto, ale zrazu zistíš… To, čo platilo pred rokom, dnes neplatí! Ryba tam nie je a musíš urobiť vážne rozhodnutie. Presunieš sa na iné miesto? Na ktoré? Rozmýšľaš a čas sa Ti míňa,“ vysvetľoval Richard Hatala.


V sobotu ešte počasie účastníkom Ondavskej rotačky prialo…

Pre laika by sa mohlo zdať, že slnečná sobota a upršaná nedeľa, k tomu po obidva dni kalná voda, budú ďalším súperom pre športových rybárov. „Na Ondavskej rotačke sú toto štandardné podmienky. Dokonca by som povedal, že pred rokom boli v nedeľu ešte náročnejšie,“ porovnával s úsmevom R. Hatala.

Čiara medzi úspechom a neúspechom je tenká. Nestačí len poznať rieku s jej špecifickými úsekmi. Nezanedbateľný podiel na výsledku má pohoda, v akej rybár chytá. „V sobotu som sa cítil zdravotne zle a v prvom kole som chytil jednu rybu,“ reagoval R. Hatala. V jeho prípade treba brať do úvahy i to, že paralelne si plnil povinnosti organizátora. V tejto súvislosti ocenil spoľahlivosť hlavného rozhodcu Petra Brcka a Jakuba Hrehu, ktorý mal na starosti katering. Lebo na pretekoch ako je Ondavská rotačka musí organizácia odsýpať s dôrazom na každý detail, ktorých vôbec nie je málo.


Prestíž Ondavskej rotačke dodáva medzinárodná účasť športových rybárov so skúsenosťami z majstrovstiev sveta v prívlači. Zdroj foto: Archív Richard Hatala.

Súťažiaci vyrážajú na trať po desiatich sekundách podľa vyžrebovaných čísel od 1 po 35. Čím vyššie číslo máte, o to viac sa znižuje nádej na lepšie miesto a práve tu sa potom ukazuje majstrovstvo športového rybolovu. Baviť sa síce môžeme aj o šťastí, ale stále platí, že praje len a len pripraveným. „Napríklad v nedeľu som mal šťastie. Predo mnou štartovali dvaja Poliaci, ktorí neobsadili miesta, o ktorých som si myslel, že by mohli fungovať. Vďaka tomu som sa dostal tam, kde som presne chcel,“ priznal R. Hatala.

Medzinárodnú prestíž Ondavskej rotačke dáva fakt, že poľská reprezentácia ich má vo svojom kalendári zaradené ako nominačné preteky. Na brehu Ondavy im boli konkurenciou reprezentanti Českej republiky a Litvy, všetko športoví rybári so skúsenosťami z majstrovstiev sveta. „Povedal by som, že Ondavská rotačka je malými majstrovstvami Európy,“ pripomenul Richard Hatala.

Fotogalériu k Ondavskej rotačke nájdete na FB Vranovských NOVINIEK.

Od 1. januára revír „pusť a chyť“

Dobrá správa pre športových rybárov. Takmer kilometrový úsek Ondavy pri obci Kladzany je od 1. januára 2024 schválený ako kaprový revír „chyť a pusť“. Hospodár Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu vo Vranove nad Topľou Richard Hatala toto rozhodnutie víta. „Mojou filozofiou, ako sa snažím stavať k prírode, je, aby sme mali úsek rieky, ktorý sa za pár dní po nasadení ryby nezdecimuje. Nemalo by to byť o tom, že rybári si za pár hodín naplnia mrazničky! Chcem, nech rybár príde kedykoľvek, napr. po práci, chytí 4 – 5 rýb, odfotí sa s nimi, pustí do vody a o týždeň ich tam nájde opäť,“ vysvetľoval Richard Hatala.

Dominantnými druhmi sú v chránenom úseku pstruh potočný, pstruh dúhový, jalec hlavatý, mrena a podustva. „Budeme sa tu snažiť nasadzovať viac pstruha potočného, ktorý je pôvodným druhom, aby bol chránený,“ dodal R. Hatala.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!