FOTOGALÉRIA: Okolo Domaše po roku spojilo fanúšikov rekreačnej cyklistiky

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Najväčšie cyklistické podujatie určené pre rekreačných cyklistov Okolo Domaše napísalo trinástu kapitolu. Hoci organizátori museli urobiť vzhľadom na platné opatrenia viacero zmien, účastníci si jazdu v okolí vodnej nádrže užívali.

Z pohľadu Okolo Domaše boli kľúčové dva momenty. Prvým bola aktuálna epidemiologická situácia v deň konania podujatia. V to, že bude priaznivá, mohli cyklistickí nadšenci dúfať, no priamo nad ňou moc nemali. Minulý rok sa napr. táto obľúbená cyklistická fiesta nekonala. Na Domaši sa síce stretla približne päťdesiatka jazdcov, ale ako oficiálny ročník sa to neuvádza. Keďže tento rok predsa len vyzerala situácia nádejnejšie, organizátori zozbierali optimizmus a povedali si, že idú do toho. „Po roku a pol máme chuť niečo zažiť,“ slová riaditeľa Okolo Domaše Martina Palenčíka, keď pozýval na 13. ročník, boli prorocké.

Dôležité bolo nastaviť opatrenia a podmienky účasti zodpovedne. Práve to bolo dôvodom, prečo sa limit povolených účastníkov určil kompromisom na 900 a neštartovalo sa hromadne, ale priebežne po zaregistrovaní sa. „Veľké poďakovanie patrí Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou za to, že sa nám podarilo nájsť spoločne kompromis, vďaka čomu sme mohli podujatie vôbec zorganizovať, hoci okolnosti nie sú úplne ideálne,“ poďakoval sa M. Palenčík.

Ak si odmyslíme, že organizátori museli na poslednú chvíľu meniť trať kvôli zákazu prejazdu pozemkom jedného zo súkromných vlastníkov, ešte nevyspytateľnejším pri organizácii takýchto akcií, a športových zvlášť, je počasie. Svoju silu ukázalo aj teraz. Deň pred štartom vo vranovskom okrese intenzívne pršalo. „Úsek medzi Dobrou a Tíšavou je známy tým, že aj keď sú štyridsaťstupňové horúčavy celý mesiac, stále sa tam cyklisti dokážu zablatiť. Ešte vo štvrtok sme ho odvodňovali a upravovali. Strávili sme tam šesť hodín a pokiaľ dážď neupchal odvodňovacie kanály, mali by cyklisti prejsť tento úsek bez problémov,“ referoval v sobotu pred štartom M. Palenčík.

Okolo Domaše po trinástykrát potvrdilo, že je nielen športovým, ale aj rodinným a spoločenským podujatím. Atmosféra, ktorou je toto podujatie známe, opäť pritiahla všetky vekové kategórie. Niektorí sa prišli previezť z vášne pre cyklistiku, z lásky k prírode, niektorí sa tešili na partiu, ale všetci svorne hovorili o pohode a výbornej nálade. „Na Domašu si môžeme prísť zajazdiť kedykoľvek, a aj tak robíme, ale dnes sme si prišli užiť pocit, že sa stretáva cyklistická komunita. Po dlhej dobe obmedzení a neistoty si užívame stretnutia s kamarátmi, ktorých poznáme z iných podobných podujatí, no teraz sme sa dlhšie nevideli,“ reagoval Michal z Prešova. „Na Domašu chodíme pravidelne. Sme radi, že sa koná nielen toto podujatie, ale Domaša ožíva celkovo. Po dlhých rokoch sa vrátila loď, z médií registrujeme aj ďalšie plány, tak teda nech sa ich podarí zrealizovať. Táto vodná nádrž s obrovským potenciálom si to zaslúži,“ doplnil Roman z Košíc.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!