Ofenzívnym kráľom sa stal M. Polaščík, rešpekt pred charakterom E. Burcáka

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Z pohľadu počtu gólov splnil zápas medzi MFK Vranov a MŠK Tesla Stropkov očakávania. Domácich položil ofenzívny stredopoliar hostí Martin Polaščík, ktorý v minulosti pôsobil pri Topli sezónu a pol. Nad gólovým streleckým koncertom vyčnieval na vrchole futbalovej pyramídy charakter vranovského útočníka a stropkovského rodáka pôsobiaceho v nemocnici vo Vranove nad Topľou Erika Burcáka.

Vranovčania mali réžiu scenára, podľa ktorého si mohli urobiť pokojný zápas, „vo vlastných rukách“. V 11. min. rozbehli rýchlu krídelnú akciu a po centri ukrajinského legionára Tsiupu otvoril skóre Erik Burcák. „Keďže máme silné kraje, chceli sme ťažiť z centrovaných lôpt. Pri tejto krídelnej akcii nám vyšlo to, o čo sme sa snažili počas celého zápasu. Ivan Tsiupa ma našiel na zadnej žrdi, kde sa už len sústredil na to, aby som loptu neprekopol, lebo trošku skákala,“ uviedol útočník MFK Vranov Erik Burcák.

O jedenásť minút mohlo všetko vyzerať ešte jednoduchšie. Milenky rozbehol v pokutovom území Tesly dribling. Burcák mu svojou vysokou postavou pomohol tým, že zakryl za ním stojacich obrancov súpera. Domáci stredopoliar sa aj vďaka nemu dostal až pred Dlugoša. Brankár Tesly má však v jari formu, ktorou si pýta exkluzívny prestup podstatne vyššie, ako je III. liga, a reflexívnym semaforom loptu vyrazil.

Keď je lekárske povolanie životným poslaním…

Erik Burcák je odchovancom stropkovského futbalu. Aktuálne oblieka dres MFK Vranov a lekárske povolanie vykonáva vo vranovskej nemocnici. Všetky tieto reálie v jeho životopise zladil napr. tým, že v tejto sezóne sedel viackrát na lavičke Stropkova práve ako lekár.

V zápase Vranov – Stropkov ukázal v 25. min. opäť, že Hippokratova prísaha nie je pre neho iba fráza. Keď Viktor Bochin ostal ležať v bolestiach na hracej ploche, okamžite si k nemu kľakol a začal ho ošetrovať. „Ako lekár nehľadím na to, či ide o futbalový zápas alebo akúkoľvek inú situáciu. Na promóciách sme sľubovali, že budeme našu profesiu vykonávať aj mimo ordinačných hodín. Pre mňa to platí aj na futbalovom ihrisku, obzvlášť ak ide o kamaráta, s ktorým som dlho hrával. Viktor si pri súboji pravdepodobne trošku natiahol šľachu stehenného svalu, keďže to neskôr rozbehal,“ vysvetľoval útočník MFK Vranov Erik Burcák.


Erik Burcák, ako lekár MŠK Tesla Stropkov, bol permanencii aj v domácom zápase proti Spišskému Pohradiu. Na fotografii pomáha hosťujúcemu Tomášovi Ďurákovi.

Stropkovčania hrali trpezlivo a prvé varovanie od Polaščíka prišlo po 34. minútach. V tomto prípade ešte po jeho individuálnej akcii dokázal Babjak strelu zblokovať. Hosťom nakoniec všetko klaplo v závere polčasu. Vranov zahrával rohový kop. Loptu stiahol Dlugoš, rozohral ju a po bleskovej akcii Polaščíka nasledoval roh na opačnej strane. Pokiaľ sa hráči obidvoch tímov stihli v pokutovom území naskladať, už letel od rohovej zastávky center a Varga vyrovnal. „Na tréningu trénujeme zrýchlený roh každý piatok. Rozhodnutie, kedy ho takto zahráme, je na mne. V tomto prípade hrali v náš prospech všetky okolnosti. Lopta bola blízko pri rohovej zastávke, preto som na ňu nemusel čakať a keďže ani súper sa po rýchlej akcii nestihol sformovať, neváhal som. Centrom som hľadal Feďu Vargu, ktorý sa mi, pri jeho výške, ľahko triafa,“ reagoval s úsmevom M. Polaščík.

V úvode druhého polčasu potvrdil Dlugoš pri pretiahnutom centri Tsiupu, že človek predsa len dokáže lietať aj bez toho, aby mal krídla. Vďaka tomu sa skóre menilo na opačnej strane. Ak Polaščík dostane priestor, ako v 53. min., má futbalovú kvalitu vyskladanú na úrovni, ktorá ho predurčuje k tomu, aby sa presadil s individuálnou ľahkosťou a obaľovačkou uložil loptu k žrdi. „Výborne mi prihral Sava Somov. Dostal som sa do situácie 1 na 1, v čom si myslím, že som silný. Navyše mal som dosť voľného priestoru, ktorý som sa snažil využiť na to, aby som namieril presne k žrdi. Som rád, že mi to padlo, lebo po minulé zápasy som sa strelecky trápil,“ priznal M. Polaščík.


Stredopoliar MŠK Tesla Stropkov Martin Polaščík bol v jemu dôverne známom prostredí nezastaviteľný.

Gól do šatne, gól zo šatne a k tomu situácia z 58. min., kedy Polaščík pokračoval vo svojej futbalovej šou. Sudimák ho, kĺžuc sa mu pod nohy, zostrelil, čo znamenalo v rukách hlavného rozhodcu Haviru červenú kartu a nariadený pokutový kop. Striedajúci Gurega síce vystihol smer lopty, ale Varga ju naviedol k žrdi na milimeter presne. „Škoda, že ma domáci brankár trafil zozadu, pretože som bol nastavený na ďalší presný zásah, ale nemám s tým problém, lebo gól doprajem aj Feďovi,“ usmieval sa M. Polaščík.

A pre domácich mohlo by v 65. min. ešte horšie… Voituk sa najskôr predstavil v úlohe playmakera, k čomu hneď pridal aj učebnicový prístup k nábehu. Škoda len, že po skvelej prihrávke od Matkobiša nedočiahol v absolútnej tutovke na loptu.


Brankár MŠK Tesla Stropkov Dušan Dlugoš potvrdil aj vo Vranove nad Topľou, že aktuálne má „transferovú“ formu.

Podpis na gradácii zápasu mala i situácia zo 76. min. Ulianov dohral Dlugoša, ktorý už mal loptu v rukách. Brankár Tesly vysvetlil obrancovi MFK, že si po rukách brnkať nenechá, sotil do neho a chvíľu sa v pokutovom území Stropkova živo diskutovalo.

Keď sa vo svojich príležitostiach nepresadili, predovšetkým Straka s Matkobišom, vstúpil gólovo ako ďalší do deja Verčimák. Jeho nekompromisná hlavička bola dokonalým korením pre nadstavenú 4-minútovku. Posledné slovo však patrilo Polaščíkovi, ktorý premeneným samostatným nájazdom potvrdil ocenenie Hráč kola, ak by sa v III. lige udeľovalo. „V závere pri jednogólovom náskoku sme mali byť viac vzadu, ale ocitol som sa hore a so situáciou, ktorá vznikla na polovici ihriska, sme nakoniec naložili najlepšie, ako sme mohli. Brejkom a rozhodujúcim gólom,“ reagoval M. Polaščík.

Rozdielové boli momenty z prvého polčasu

Vranov pred zápasom so Stropkovom ťahal 3-zápasovú víťaznú sériu. Zverenci Ľuboša Reitera pred prehrou so Sláviou TU Košice nepadli 8-krát.

Po boji je každý generál. Platí to aj pre futbal. Pri zúčtovaní zápasu MFK Vranov – MŠK Tesla Stropkov sú rozdielovými dva momenty. Prvým bol zákrok Dušana Dlugoša pri tutovke Petra Milenkyho. To, čo chytil brankár hostí v 22. min. sa totiž „nechytá“. Druhým okamihom bolo fenomenálne vyhodnotenie situácie pred vyrovnávajúcim gólom, ktorú Martin Polaščík nazval „zrýchleným rohom“. „Pomohol nám vyrovnávajúci gól na 1:1, ktorý nás prebral, lebo dovtedy to z našej strany nebolo ono. V kabíne sme si povedali, že nechceme remízu, chceli sme vyhrať. Očakával som, že zápas bude náročný a jednoduché to nebolo. Po domácej prehre so Sláviou TU Košice sme sa chceli vrátiť na víťaznú vlnu a to, že sa nám to podarilo na ihrisku súpera, ktorý má svoju kvalitu, nás teší o to viac,“ hodnotil Martin Polaščík.

Situácie z prvého polčasu definoval z pohľadu konečného výsledku ako základné piliere, na ktorých Stropkovčania vystavali po zmene strán svoje víťazstvo, aj Erik Burcák. „Mrzí nás, že sme nešli v prvom polčase do viacgólového vedenia, pretože príležitosti sme na to mali. Najmä šanca Peťa Milenkyho, ktorú brankár hostí vyrazil nad seba, sa pýtala do siete. Gól do šatne nami trošku otriasol a v úvode druhého polčasu sme vzápätí inkasovali ešte dvakrát. Potom sa to už, navyše v oslabení, otáčalo ťažko, ale napriek tomu sme v závere zabojovali a duel zdramatizovali. V nadstavenom čase sme stavili na vabank a nakoniec sme inkasovali aj štvrtýkrát,“ konštatoval Erik Burcák.

MFK Vranov – MŠK Tesla Stropkov 2:4 (1:1)

Góly: 11. Burcák, 86. Verčimák – 42. a 60. Varga, 53. a 90. Polaščík.

ŽK: 76. Kulich (na lavičke), 77. Straka, 90. Maďarík – 71. Špak, 76. Dlugoš.

ČK: 58. Sudimák.

Zostava MFK Vranov: Sudimák – Tsiupa, Lukáč, Babjak, Ulianov, Straka, Verčimák, Milenky, Hreha, Burcák (70. Szabó, 82. Maďarík), Košuda (59. Gurega).

Zostava MŠK Tesla Stropkov: Dlugoš – Keresteš, Polaščík, Voitiuk, Zapotocký, Somov, Leško (86. Petrišin), Bochin (90. Červeňák), Špak, Varga, Nguyen (61. Matkobiš).


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!